Čeprav se je ime nekdanje Trumpove ljubimke v medijih že pojavljalo in to še pred njegovo domnevno afero s Stormy Daniels, se je javnost ob branju obtožnice znova začela spraševati, kdo je Trumpova 'prva ženska', kot so Karen McDougal poimenovali sodni dokumenti. Na kakšen način je McDougalova vpletena v afero prikrivanja informacij?
Nekdanja manekenka naj bi Trumpa spoznala leta 2016 v Playboyjevi vili v Los Angelesu. Tam se je po pričevanju McDougalove začela tudi njuna afera. "Takoj sem mu bila všeč, kar naprej je govoril z mano in mi govoril, kako sem lepa," je leta 2018 McDougalova povedala za revijo New Yorker. Afera naj bi trajala 10 mesecev, videla naj bi se vsaj petkrat mesečno. Trump je bil takrat že poročen z Melanijo, ki mu je isto leto rodila sina Barrona.
Ko se je Trump leta 2016 odločil za predsedniško kampanjo, je Playboyjeva manekenka v podpis dobila pogodbo, da lahko o aferi javno spregovori le enkrat, in sicer za tabloid National Enquirer. Za to je prejela 150.000 dolarjev (136.000 evrov), tabloid pa nato intervjuja in zgodbe ni objavil. McDougalova je takrat zatrdila, da so jo načrtno izrabili in tako utišali morebitne kritike, ki bi sledile dodatnim medijskim objavam o aferi. McDougalova pravi, da je pogodbo z American media podpisala, ker ni hotela vplivati na volitve in ker se je bala groženj Trumpovih podpornikov.
Leta 2018 se je McDougalova Melaniji zaradi 10-mesečne afere javno opravičila. Donald Trump afere nikoli ni priznal.
Zvezna volilna komisija ZDA je leta 2021, ko je izvedela za dogodek, plačilo označila za prizadevanje Trumpove ekipe, da pred predsedniškimi volitvami leta 2016 skrije neprijetne informacije, in tabloidu naložila kazen v višini 187.000 dolarjev (170.000 evrov). Afera Trumpa in McDougalove bo v nadaljevanju sodnega primera služila kot ozadje obtožnice, ki je usmerjena v prikrito plačilo porno igralki Stormy Daniels.
Trumpa v primeru obsodbe lahko čaka več kot 100 let za zapahi
Stormy Daniels naj bi za molk o spolnem odnosu kmalu pred začetkom predsedniških volitev leta 2016 prejela 130.000 dolarjev (118.000 evrov). V 34 točkah obtožnice, s katero so v torek soočili Trumpa, je omenjeno tudi izplačilo nekdanjemu vratarju njegove stolpnice za molk o tem, da ima Trump zunajzakonskega otroka. Vratar je prejel plačilo v višini 30.000 dolarjev (27.400 evrov).
"Ne gre le za eno plačilo. Gre za 34 uradnih poslovnih dokumentov – lažnih. Prikrivali so kriminalne postopke," je na novinarski konferenci v torek dejal Bragg. Za vsako od teh točk obtožnice je najvišja možna kazen štiri leta zapora. V primeri obsodbe za vseh 34 točk mu grozi tudi več kot 100 let zaporne kazni, poroča STA.
Ob objavi obtožnice je tožilec Christopher Conroy tudi dejal, da so bila vsa ta plačila del nezakonitega načrta za prikrivanje negativnih informacij, ki bi lahko spodkopale Trumpovo predsedniško kampanjo.
Trumpovi odvetniki medtem poudarjajo, da je obtožnica prazna, saj da ne omenja nobenega zveznega ali državnega zločina. Trumpov odvetnik Joe Tacopina je zatrdil, da so razočarani, a da se bodo proti obtožbam aktivno borili. Trump na drugi strani pa začetek obravnave označuje za zmago, saj da je odpečatenje obtožnice razkrilo lažne navedbe.
Trumpovi odvetniki so pojasnili, da je nekdanji predsednik frustriran, ker ga preganjajo že tri leta in se brani. Sodnik je dejal, da se mu to ne zdi ustrezna obramba, da pa Trumpa še ne bo utišal. Trumpovi in tožilski strani je odsvetoval izjave in dejanja, ki bi lahko pripeljala do nasilja. Sodnik lahko Trumpa po izdaji ukaza o molku za prekršek kaznuje s 30 dnevi pripora, tudi dodaja STA.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.