Po že tretjem umoru v 17 dneh so italijanski časniki v ponedeljek Neapelj opisali kot "divji zahod, kjer otroci streljajo z zadnjega sedeža mopeda, lokalni šerifi pa so nemočni".
Zadnji umor se je zgodil minuli konec tedna v zgodovinskem središču mesta, ko je 19-letnika ustrelil njegov 18-letni bratranec. Po njegovih besedah se je pištola sprožila po nesreči.
V začetku novembra je na obrobju Neaplja umrl 19-letni Santo Romano. Umoril ga je 17-letnik, ki je bil maja izpuščen iz zapora. Do nasilja je pripeljal spor med dvema skupinama mladih fantov. 17-letnik naj bi bil jezen, ker je nekdo pohodil njegove luksuzne Versace superge, vredne 500 evrov. Romano naj bi poskušal umiriti strasti, a je na koncu postal žrtev. 17-letnik ga je trikrat ustrelil.
Umor se je zgodil le teden dni po tem, ko sta dva mladoletnika, stara 14 in 17 let, v središču mesta ubila komaj 15-letnega Emanueleja Tufana. Šlo naj bi za spopad med dvema rivalskima tolpama, poroča The Telegraph.
Kot poročajo italijanski mediji, je mladostniško nasilje povezano s trgovino z drogami in mafijskimi posli lokalne kriminalne združbe Camorra. Slednja novači mlade fante za svoje umazane posle. "Smo v vojni," je v ponedeljek opozorila tožilka na mestnem sodišču na mladoletnike Emilia Galante Sorrentino. "In v takih situacijah je treba pripeljati vojsko. To pravim s težkim srcem, vendar je treba mesto 'zakleniti' s silami reda in miru. In ne le vsako noč do polnoči, ker je po tem času mesto prepuščeno na milost in nemilost kriminalcev," je bila jasna tožilka.
Kot je pojasnila, imajo trenutno v mestu na eni strani t. i. Camorro 2.0, ki oborožuje mlade moške, jih izkorišča in uporablja za preprodajo mamil, kar je po njenih besedah nov način delovanja te mafijske združbe. Po drugi strani pa se soočajo tudi s kulturnim problemom. Med mladimi se namreč širi mafijska miselnost in njihov način reševanja konfliktov, "četudi gre za nekaj banalnega, kot je stopiti nekomu na čevelj ali komu speljati punco".
Italijanska vlada je napovedala, da bo uvedla ukrepe za zatiranje nasilja. Italijanski notranji minister Matteo Paintedosi je pojasnil, da bodo na lokacijah živahnega nočnega življenja namestili dodatne nadzorne kamere, izvedli pa bodo tudi več racij v problematičnih soseskah.
Načelnik neapeljske policije Maurizio Agricola medtem opozarja, da za nasiljem stojijo globoko zakoreninjena družbena vprašanja in da policija potrebuje pomoč šol, družin in socialnih služb. Opozoril je, da je na t. i. temnem spletu povsem preprosto kupiti orožje. "Če ljudje hodijo naokoli oboroženi, če začnejo streljati zaradi malenkosti, je jasno, da se je ukoreninila mafijska miselnost, metodologija kriminalne dejavnosti Camorra," je povedal.
Mafijski obračuni so bili v preteklosti potisnjeni na obrobje Neaplja, v revne stanovanjske soseske ali bližnja mesta. Oblasti pa zdaj skrbi dejstvo, da se je veliko umorov v zadnjem času zgodilo v zgodovinskem središču mesta, ki je doživel turistični razcvet.
Maria Luisa Lavarone, ki je napisala knjigo o nasilju med mladimi v Neaplju, ob tem opozarja, da se v mestu soočajo s hudimi težavami, postalo je namreč sprejemljivo, da mladi na ulice odhajajo s pištolami v roki. V letu 2023 so se kazniva dejanja mladoletnikov povečala za 17 odstotkov, izostanek od pouka pa je v Neaplju med najvišjimi v Italiji. 16 odstotkov mladih v regiji Kampanija konča izobraževanje pri 14 letih. Številne mlade fante, ki izhajajo iz revnih, nestabilnih družin in jih imenujejo "paranza" po značilni neapeljski jedi, nato rekrutira mafija.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.