Pot Oleksandre in Andrija od humanitarnega centra, kjer dobita plastenke s pitno vodo, do doma v 19 nadstropju stanovanjskega bloka, je težka. Otovorjena z več velikimi vrečami in vsaj 12 litri vode se do stanovanja odpravita po stopnišču, saj zaradi pomanjkanja elektrike dvigala ne delujejo. Ko se povzpneta na vrh 360 stopnic, ju pričaka temno in hladno stanovanje.
"Ne moreva pomiti posode, ne moreva kuhati in ne moreva se ogreti," je povedala mlada Kijevčanka. Kasneje je Andrij razložil, da je v poletnih mesecih posebno težavo predstavljal tudi hladilnik, a da so dolgi in vse bolj hladni jesenski dnevi situacijo nekoliko izboljšali. "Namesto hladilnika uporabljava kar balkon," sta razložila novinarki Euronewsa.
Znašla sta se tudi pri kuhi, kjer sta začela uporabljati plinske prenosne gorilnike. Z njimi načeloma grejeta le vodo, večere pa preživljata ob svetlobi sveč. Ruski napadi po državi povzročajo tudi dvodnevne izpade elektrike, po ocenah Ukrajincev je poškodovane približno 40 odstotkov državne električne infrastrukture.
Zakaj vztrajata? Andrij države zaradi prepovedi izstopa vsem mladim moškim ne sme zapustiti, Olekseja z njunima 3-mesečnema dvojčkoma ne želi oditi sama. "Ukrajina je moja država, moj dom," je tudi pristavila Kijevčanka.
V ukrajinski prestolnici se s podobnimi razmerami sooča približno četrtina prebivalcev. Na državni ravni je brez elektrike približno šest milijonov ljudi, težave z elektriko se pojavljajo v 14 ukrajinskih regijah. Zima se bliža in njihova situacija bi se lahko še poslabšala.
Kot smo že poročali, so konec meseca ukrajinski uradniki ruske napade na njihovo energetsko infrastrukturo označili za genocid, saj da so s tem Rusi napadli celoten ukrajinski narod. Rusija navedbe zavrača, je pisal BBC. Zaradi obstreljevanja je uničena približno polovica ukrajinske energetske infrastrukture, motena je predvsem oskrba z elektriko.
V znak pomoči je sicer Ukrajina od Zahoda prejela že več kot 11.000 generatorjev, ki pomagajo tako pri oskrbi z elektriko kot ogrevanju. Zaradi pomanjkanja je Ukrajina v torek evropske države prosila tudi, naj za namene obnove ukrajinskega električnega sistema podarijo presežke svoje opreme, ki bi napadeni državi pomagala preživeti zimo.
A pozno včeraj naj bi Ukrajinci vrnili napad in z raketami ciljali na rusko elektrarno v regiji Kursk, kar je tudi v Rusiji povzročilo nekaj izpadov energije. Guverner ruske regije Roman Starovoyt je dejal, da so izstrelili 11 raket. Ukrajina odgovornosti ni prevzela.