Da je nujno zagotoviti odgovornost tistih, ki stojijo za "grozljivo zastrupitvijo", sta v ponedeljek vztrajali posebna poročevalka ZN za izvensodne, hitre in samovoljne usmrtitve Agnes Callamard in Irene Khan, vodilna strokovnjakinja na področju svobode mišljenja in izražanja.
Kot sta povedali, sta v svoji preiskavi prišli do ugotovitve, da "je Rusija odgovorna za poskus samovoljne usmrtitve" Navalnega, kar sicer v Kremlju odločno zanikajo. Zastrupitev vidnega kritika Kremlja s strupom novičok bi bila po besedah Khanove lahko "izvedena z namenom poslati jasno, grozljivo opozorilo, da čaka takšna usoda tudi vsakega drugega, ki bi kritiziral ali nasprotoval oblastem". "Novičok je bil izbran točno z namenom vzbuditi strah," je dejala.
Neodvisni strokovnjakinji, ki ju sicer imenujejo Združeni narodi, a ne govorita v njihovem imenu, sta sicer novinarjem pojasnili, da so ju za preiskavo primera že avgusta lani zaprosili odvetniki Navalnega. Decembra lani sta nato poslali pismo ruski vladi, v katerem sta strnili svoje ugotovitve.
Ker se je pismu v ponedeljek iztekla 60-dnevna klavzula o zaupnosti, sta ga zdaj objavili, čeprav odgovor Kremlja še čakata. V pismu sta med drugim navedli podrobne dokaze, ki nakazujejo, da so bili v zastrupitev vpleteni vladni predstavniki.
Med njimi je ta, da je bila uporabljena nova oblika novičoka, do katere imajo vsaj za zdaj dostop le državni akterji. Pismo izpostavlja tudi, da je bil Navalni tarča napada v času, ko je bil sicer pod strogim nadzorom ruskih oblasti, tako da je praktično nemogoče, da bi ga zastrupila neka tretja stran brez vednosti Kremlja.
Callamardova in Khanova sta v ponedeljek obžalovali ravnanje ruskih oblasti, ki da ne kažejo prav nobenega namena dejansko preiskati zastrupitev, in pozvali k mednarodni preiskavi. "Glede na nezadosten odziv domačih oblasti, uporabo prepovedanega kemičnega orožja in očiten vzorec poskusov načrtovanih usmrtitev verjameva, da je izvedba mednarodne preiskave nujna," sta bili jasni.
ZDA in EU s sankcijami proti Moskvi
Spomnimo, 44-letni Navalni se je zgrudil 20. avgusta lani, nato pa so ga najprej prepeljali v bolnišnico v ruskem Omsku, dva dneva kasneje pa v nemško prestolnico Berlin, kjer je bil več tednov na zdravljenju. Raziskave več laboratorijev so ugotovile zastrupitev z vojaškim živčnim strupom novičok. Navalni se je nato sredi januarja vrnil v Moskvo. Nemudoma po prihodu so ga aretirali in mu februarja izrekli kazen dve leti in pol zapora v kazenski koloniji zaradi kršenja pogojne zaporne kazni, medtem ko je bil na zdravljenju v Nemčiji.
Evropska unija je v ponedeljek potrdila sankcije proti štirim predstavnikom ruskega pravosodja in organov pregona, ki so bili vpleteni v pridržanje Navalnega. Zaradi vloge pri samovoljni aretaciji, kazenskem pregonu in obsodbi Navalnega, "kot tudi pri zatrtju mirnih protestov v povezavi s tem nezakonitim ravnanjem" so uvedli sankcije proti ruskemu generalnemu tožilcu Igorju Krasnovu, vodji ruskega preiskovalnega odbora Aleksandru Bastrikini, vodji ruskega urada za zapore Aleksandru Kalašnikovu ter šefu nacionalne garde Viktorju Zolotovu, so sporočili iz Bruslja. V skladu s sankcijami, za katere so se zunanji ministri EU dogovorili prejšnji teden, so jim prepovedali potovanje v Evropsko unijo, njihovo premoženje pa zamrznili. To so sicer prve sankcije, ki jih je EU uvedla v okviru svojega novega globalnega sistema sankcij za kršitelje človekovih pravic, ki ga je vzpostavila 7. decembra lani. Gre za sistem, ki v primeru hudih kršitev človekovih pravic omogoča EU neposredno kaznovanje posameznikov, podjetij ter državnih in nedržavnih organov po vsem svetu.
ZDA pa so danes sankcije v obliki zamrznitve premoženja in prepovedi sodelovanja z njimi uvedle proti proti sedmim visokim ruskim predstavnikom, med njimi tudi proti direktorju ruske varnostno-obveščevalne službe FSB Aleksandru Bortnikovu, proti kateremu je EU zaradi zastrupitve Navalnega sankcije uvedla že oktobra lani. Tako kot EU oktobra lani so ZDA sankcije danes uvedle tudi proti vodji direkcije za notranje zadeve v administraciji ruskega predsednika Andreju Jarinu, prvemu namestniku vodje osebja v predsednikovem uradu Sergeju Kirijenku ter namestnikoma obrambnega ministra Pavelu Popovu in Alekseju Krivoručku. Tudi oni so uvedli sankcije proti Kalašnikovu in Krasnovu, so sporočili z ameriškega finančnega ministrstva. Ameriška vlada s tem pošilja jasen signal, da ima ruska uporaba kemičnega orožja in kršenje človekovih pravic resne posledice, je sporočil ameriški državni sekretar Antony Blinken ter izpostavil nesprejemljivost uporabe kemičnega orožja. To so prve sankcije proti Rusiji administracije novega predsednika ZDA Joeja Bidna, ki je po nastopu položaja 20. januarja zavzel veliko strožje stališče do Moskve kot njegov predhodnik Donald Trump. Tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki je sporočila, da "ameriške obveščevalne agencije z visoko stopnjo gotovosti ocenjujejo, da so Navalnega z novičokom 20. avgusta zastrupili visoki predstavniki ruske varnostno-obveščevalne službe FSB". Ponovila je poziv Moskvi k takojšnji in brezpogojni izpustitvi Navalnega.
Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zaharova je ob sprejetju sankcij proti Rusiji s strani EU dejala, da Bruselj sprejema odločitve na podlagi pritiskov iz Washingtona. Kot pravi, naj bi si Evropa s tem naredila več škode kot koristi, saj da evropske države s sankcijami proti Rusiji ne pridobijo ničesar. "EU je bila naš največji trgovinski partner, odnose pa smo gradili zaradi prihodnosti."
Nekaj ur pred današnjo napovedjo ameriških sankcij je ruski zunanji minister Sergej Lavrov zagotovil, da bo Moskva odgovorila na zahodne sankcije. "Še vedno obstaja eno od pravil v diplomaciji - vzajemnost," je dejal ter menil, da nima smisla komentirati tovrstnih korakov. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov pa je izpostavil, da sankcije niso učinkovite in da bi države, ki se jih poslužujejo, morale razmisliti o tem, ali z njimi dosežejo svoj cilj.
Viri: Navalnega premestili v kazensko kolonijo vzhodno od Moskve
Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP, ki se sklicuje na neimenovanega uradnika ruske vlade, so Navalnega premestili v kazensko kolonijo, približno 200 kilometrov vzhodno od Moskve, kjer bo prestal 2,5-letno zaporno kazen. Aleksej Melnikov, član javne komisije, ki spremlja spoštovanje človekovih pravic zapornikov, je dejal, da so njihove informacije o premestitvi Navalnega v regijo Vladmir 100-odstotno zanesljive. "Najprej bo v karanteni, nato pa ga bodo premestili v kolonijo," je povedal.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.