Dve leti trajajoč proces, v katerem so preučevali možnosti za izpustitev Navalnega, se je začel naglo pospeševati, ko se je v pogovore vključil tudi Abramovič. A žal prepozno, Aleksej Navalni je umrl v kazenski koloniji v Sibiriji, še preden bi lahko znova stopil na svobodo.
Abramovič sedaj večino časa preživi v Združenih arabskih emiratih, saj mu je Zahod izrekel sankcije, razkriva CNN, srečal pa naj bi se tudi z ameriškim uradnikom, s katerim so oblikovali idejo o izmenjavi zapornikov. Abramovič naj bi nato odpotoval še v Moskvo, kjer se je o tem pogovarjal z ruskimi uradniki. Neodvisni ruski mediji so celo poročali, da se je Abramovič sestal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, nekaj ur preden so oblasti sporočile, da je Navalni umrl.
Prizadevanja za osvoboditev Navalnega naj bi podprla tudi nekdanja ameriška državna sekretarka Hillary Clinton, v pogovorih za izmenjavo zapornikov pa naj bi sodelovalo sedem ljudi.
Abramović je sicer od ruske invazije na Ukrajino ohranil tesne stike s Kremljem, igral pa je tudi pomembno vlogo pri prvih prizadevanjih za pogajanja o končanju invazije.
Da je Abramovič res sodeloval pri pogovorih, je potrdila tudi sodelavka Navalnega, Marija Pevčik, ki je dejala, da je bil "neformalni pogajalec v komunikaciji z ameriškimi in evropskimi uradniki". Tiskovni predstavnik Kremlja, Dmitrij Peskov, 11 dni po smrti Navalnega ni želel odgovarjati na vprašanje glede Abramovičeve vpletenosti.
Dogovor o izmenjavi zapornikov je bil sicer še v neformalni fazi, je za CNN pojasnilo več neimenovanih virov, a se ni zdel neizogiben. Tudi eden od ameriških uradnikov je spregovoril in dejal, da v času smrti Navalnega Rusiji ni bila dana nobena uradna ponudba o izmenjavi.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.