Varnost na ulicah Beograda je danes močno poostrena, številne ulice so zaprte. Parada ponosa, ki je bila sprva prepovedana, nato pa so jo oblasti tik pred zdajci vendarle dovolile, se je začela okoli 17.30 in je trajala do 19. ure. Dovoljenje za parado je bilo sicer izdano po novi trasi, ki se je začela pri ustavnem sodišču in ne pri narodni skupščini, kot so sprva načrtovali.
Že nekaj ur pred začetkom pa so nasprotniki parade, mnogi so bili opremljeni s križi in drugimi verskimi simboli, povzročili nekaj posameznih incidentov. Spopadli so se s policijo, na katero so med drugim metali tudi bakle. Policija jih je hitro razgnala, tako da do hujših izgredov ni prišlo.
Do 15. ure so pridržali 31 ljudi, poroča N1 Srbija. Po podatkih Nova.rs je med aretiranimi tudi duhovnik pravoslavne cerkve Antoni, ki so ga izločili iz množice in odpeljali na policijsko postajo. Kot so poročali mediji, naj bi duhovnik vrgel steklenico v televizijsko ekipo N1. Policija je nasilne protestnike potisnila stran od skupščine, nekatere pridržala, druge legitimirala. Med pridržanimi sta tudi moška, ki sta prostovoljkama Europridea odvzela transparent, in protestnik, ki mu je v bližini cerkve svetega Marka uspelo prebiti ograjo, da bi prišel do udeležencev parade, a ga je policija hitro ustavila.
N1 še poroča, da so huligani grozili tudi drugim novinarskim ekipam, med drugim novinarju in snemalcu agencije Tanjug.
Zagovorniki pravic skupnosti LGBTI so na začetku kolone razvili napis "Hodimo in bomo hodili" v srbščini in angleščini. Parado je spremljalo več sto policistov, ki niso nikomur dovolili, da bi prebil njihov kordon in se približal udeležencem. Pohod se je končal, ko je mavrična zastava prispela na stadion Tašmajdan, kjer se bo dogajanje zaključilo s koncerti.
Brnabićeva tik pred zdajci sporočila, da Parada ponosa lahko poteka
Le nekaj ur pred tem je srbska premierka Ana Brnabić po več tednih mednarodnih pritiskov sporočila, da je Parada ponosa vendarle dovoljena. Kmalu zatem je uradno dovoljenje zanjo izdalo tudi notranje ministrstvo.
Veleposlanik ZDA v Srbiji Christopher Hill, ki je skupaj z več drugimi tujimi politiki in diplomati osebno sodeloval v paradi, je Srbiji že čestital za "varen in uspešen" Europride 2022, ki po njegovih besedah potrjuje evropsko prihodnost Srbije. Poudaril je še, da je ponosen, da se lahko danes sprehodi v znak podpore različnosti, vključenosti in spoštovanju pravic vseh državljanov.
Tudi poročevalec Evropskega parlamenta za Srbijo, Slovak Vladimir Bilčik, ki je nagovoril udeležence parade, je dogajanje označil kot proslavo svobode, različnosti in pravih evropskih vrednot. V srbščini je dejal, da so pravice skupnosti LGBTI človekove pravice, spoštovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin pa je bistvo moderne demokratične Evrope.
V Beogradu je bila sicer danes tudi evropska komisarka za enakost Helene Dalli, ki naj bi osebno posredovala pri srbskih oblasteh in Brnabićevo prepričala, da so na koncu vendarle dovolili parado.
V paradi je hodila tudi partnerka srbske premierke Milica Đurđić.