Tiskovna agencija Mehr je potrdila, da sta v nesreči poleg Raisija in Abdollahaina umrla še guverner vzhodnega Azerbajdžana Malik Rahmati in imam iz Tabriza Muhammad Ali al-Hašem. Iranski Rdeči polmesec je sporočil, da so že našli trupla vseh potnikov, ki jih bodo sedaj prepeljali v Tabriz.
V skladu z ustavo islamske republike bo pristojnosti predsednika prevzel podpredsednik. To je od leta 2021 Mohammad Mokber. Volitve predsednika naj bi izvedli v roku 50 dni.
Notranji minister Ahmad Vahidi je pred tem dejal, da je helikopter v slabem vremenu trdo pristal. V Raisijevem konvoju na poti iz Azerbajdžana so bili trije helikopterji, druga dva pa sta varno prispela na cilj, je sporočila tiskovna agencija Tasnim.
Vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej je Irance pozval, naj ne skrbijo za vodstvo islamske republike, in dejal, da delo države ne bo moteno.
Izrazi zaskrbljenosti in ponudbe za pomoč so med iskanjem ponesrečenega helikopterja prišli tudi iz tujine, vključno z Irakom, Kuvajtom, Katarjem, Savdsko Arabijo, Sirijo, Rusijo in Turčijo, pa tudi iz EU, ki je aktivirala svojo kartografsko službo za hitro odzivanje, da bi pomagala pri iskanju.
Tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Naser Kanani se je zahvalil vladam in mednarodnim organizacijam za njihovo sočutje in ponujeno pomoč pri iskanju in reševanju.
Tiskovni predstavnik State Departmenta je sporočil, da pozorno spremljajo poročila o morebitnem težkem pristanku helikopterja v Iranu, v katerem sta bila iranski predsednik in zunanji minister, in dodal, da drugih komentarjev nima. "Predsednik ZDA Joe Biden je bil obveščen o nesreči," je pod pogojem anonimnosti povedal ameriški uradnik.
Raisi je predsednik od leta 2021, ko je nasledil zmernega Hasana Rouhanija. V Iranu je septembra 2022 izbruhnil val protestov, ki jih je sprožila smrt iransko-kurdske ženske Mahse Amini v priporu, potem ko je bila aretirana zaradi domnevnega kršenja pravil o oblačenju.
Zaradi vojne v Gazi so se napetosti v regiji ponovno povečale, po vrsti zaostrovanj pa je Teheran aprila letos izstrelil na stotine raket in izstrelkov neposredno na Izrael.
Raisi je v govoru po nedeljski inavguraciji jezu poudaril iransko podporo Palestincem. "Verjamemo, da je Palestina prvo vprašanje muslimanskega sveta, in prepričani smo, da Iranci in Azerbajdžanci vedno podpirajo prebivalce Palestine in Gaze ter sovražijo sionistični režim," je dejal Raisi. Hamas je sporočil, da ob tem bolečem dogodku izraža popolno solidarnost z Islamsko republiko Iran, njenim vodstvom, vlado in ljudstvom.
Sožalje tudi iz Evrope
V Bruslju so izrazili sožalje zaradi smrti iranskega predsednika Ebrahima Raisija in drugih predstavnikov države v nedeljski helikopterski nesreči. V mislih smo z njihovimi družinami, je sporočil predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Italijanska premierka Giorgia Meloni je izrazila solidarnost z iransko vlado in ljudstvom.
"EU izraža iskreno sožalje ob smrti predsednika Raisija in zunanjega ministra Abdolahiana ter drugih članov njune delegacije in posadke v nesreči helikopterja," je zapisal Michel in dodal, da so v mislih z njihovimi družinami. Predsednica vlade v Rimu Melonijeva je na televiziji izrazila solidarnost z iransko vlado in iranskim ljudstvom. "V tem trenutku iranske oblasti govorijo o nesreči in ne omenjajo možnosti zarote," je dejala in dodala, da spričo smrti Raisija ne pričakuje sprememb v iranski notranji ureditvi.
"Raisi je bil izjemen politik, ki je vse svoje življenje posvetil služenju domovini," je v odzivu sporočil ruski predsednik Vladimir Putin. Raisija je označil za pravega prijatelja Rusije, čigar prispevek k razvoju dvostranskih odnosov je bil neprecenljiv.
Irski predsednik Bašar al Asad je izrazil solidarnost Sirije s Teheranom in svojci umrlih v helikopterski nesreči. "S pokojnim predsednikom smo si skupaj prizadevali, da strateški odnosi med Sirijo in Iranom vedno uspevajo," je zapisal.
Odzvalo se je tudi palestinsko islamistično gibanje Hamas. "Prepričani smo, da bo Islamska republika Iran zmogla premagati posledice te velike izgube. Prijateljski iranski narod ima starodavne institucije, ki so se sposobne soočiti s to hudo preizkušnjo," je sporočilo po navedbah italijanske tiskovne agencije Ansa na Telegramu. Dodalo je še, da ceni Raisijevo podporo palestinskemu odporu in njegova neumorna prizadevanja za solidarnost s Palestinci od začetka vojne med Izraelom in Hamasom v Gazi oktobra lani.
Libanonsko proiransko gibanje Hezbolah žaluje za Raisijem kot zaščitnikom odporniških gibanj. V sporočilu za javnost je izpostavilo, da so poznali Raisija že dlje časa in da je bil trden podpornik in neomajen zagovornik njihovih ciljev.
Venezuelski predsednik Nicolas Maduro je poslal sožalje Irancem in ob tem označil Raisija za izjemnega voditelja, branilca suverenosti svojega naroda in brezpogojnega prijatelja Venezuele. Globoko užaloščen je tudi malezijski premier Anwar Ibrahim. Turčija po besedah turškega zunanjega ministra Hakana Fidana "deli bolečino prijateljskega in bratskega iranskega ljudstva".
Zunanje ministrstvo Belorusije pa je navedlo, da je smrt Raisija izguba ne le za Irance, saj je bil tudi pravi prijatelj Belorusije.
Sožalje so izrazili tudi v Kairu. "Egipt z veliko žalostjo in bridkostjo žaluje za iranskim predsednikom in najvišjim teheranskim diplomatom," so zapisali na uradu egiptovskega predsednika Abdela Fataha al Sisija in izrazili solidarnost z iransko vlado in ljudstvom ob izgubi.
KOMENTARJI (305)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.