V javnost so prišli grozljivi posnetki s kabulskega letališča. Panična množica je prebila ves varnostni sistem. Nekateri so padali celo z letal. Kako je to mogoče? Politolog ter profesor na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila pravi, da so ZDA in Nato naredili veliko napako, ko so iz svojih rok izpustili vojaško letališče Begram, ki je bilo eno najvarnejših letališč na svetu. Problem kabulskega letališča je v tem, da je sredi mesta. Zdaj so se vsi varnostni sistemi podrli, pravi Ferfila: "Letališče je neopremljeno, na nivoju afriških letališč, sprejemna stavba je majhna in vse to botruje temu kaosu, ki ga vidimo."
Ferfila: Vedeli so, da bo Zahod pobral šila in kopita, zato so talibanom povsod odpirali vrata
Slovenskim državljanom pa se je med tem uspelo prebiti mimo talibanov. "Bil sem zelo presenečen, da so jim na koncu prav talibani omogočili dostop do letališča," to komentira Admir Barčič, ki je vez med trojico, ki je obstala v Kabulu, in domovino.
Padec Kabula v tako kratkem času ga je presenetil, prav tako pa ga tudi žalosti, pravi. "Težava je v tem, da so Afganistanci začutili, da nimajo več podpore, padla je morala, prisoten je strah. Praktično so se predali brez borbe," meni. Ob tem pa ga najbolj skrbi tudi to, da vojna še zdaleč ni končana. Kdaj se bo nadaljevala, pravi, še ne vemo: "A čez pet let bo okoli 80 odstotkov ljudi, ki smo jih 20 let urili, pripravljali in opremljali, postalo pripadnikov talibanov. Naslednja vojna tako ne bo proti neizurjenim talibanom, temveč proti precej izurjenim vojakom."
Ferfila ob tem poudarja tudi, da so pred kratkim razkrili, da so številni generali in poveljniki poročali o zelo slabem stanju v Afganistanu, a da je ameriška politika to prikrivala. "V veliki meri so bili ljudje zavedeni. Tudi sam sem bil," pravi. Dodaja, da so lahko talibani že pred petimi leti prišli na katero koli točko: "Ljudje so namreč vedeli, da bo Zahod pobral šila in kopita, zato so talibanom povsod odpirali vrata."
Kaj nas zdaj čaka v novi realnosti?
Zahod je afganistanske sodelavce prepustil na nemilost talibanom, ki so znani po svoji okrutnosti. Gre pri tem za moralni polom Zahoda? "Imajo pripravljene načrte, da bi številnim Afganistancem podelili vize, imajo pripravljene tudi vojaške baze, kamor bi jih sprejeli. Vendar pa trenutno ne morejo rešiti niti pripadnikov svojih obveščevalnih služb," pravi Ferfila.
Dodaja, da bo zagotovo prišlo do maščevanja, kar je razvidno že iz preteklih dejanj. "Talibani se bodo maščevali tistim, ki so sodelovali z Zahodom. Afganistanskim vojakom se sicer ne bodo, ker jih bodo sprejeli v svojo armado, zato se tudi množično predajajo," meni.
Napoveduje, da bo prišlo tudi do kršenja pravic žensk, do smrtnih kazni za homoseksualce in tiste, ki se bodo odločili zapustiti islam. "A po drugi strani se je treba zavedati, da številni tudi podpirajo takšno ureditev. Zato so talibani tudi zmagali." Ob tem dodaja še, da mora biti Evropa previdna pri sprejemanju beguncev.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.