Chilpancingo, ki leži med Acapulcom in mehiško prestolnico, se je zavil v črno. Morali so se posloviti od župana, ki so mu polni upanja, pred komaj tednom dni zaupali vodenje njihovega mesta v boljše čase. Alejandro Arcos Cataláno je zaprisegel prejšnji ponedeljek, naslednjega ni več dočakal.
Mehiške oblasti so potrdile, da je bil 43-letni politik v nedeljo umorjen. "Vse potrebne preiskave potekajo," je redkobesedno potrdila novoizvoljena predsednica Claudia Sheinbaum.
Grozljivi prizori
Precej bolj zgovorna pa so bila družbena omrežja. Uporabniki so se zgrozili ob fotografijah, ki so zaokrožile med njimi. Prikazujejo parkiran bel poltovornjak, na sedežu katerega je truplo brez glave, ta leži na strehi vozila. Na obrazu so vidni sledovi krvi, o identiteti pa ni dvoma. Objavljajo tudi njegov intervju malo pred smrtjo, v katerem razlaga, da želi, da se ga spominjajo po miru in sreči. "Tukaj živim že vse življenje in tukaj želim umreti. Ampak umreti želim med bojem za svoje mesto," povzemajo njegove preroške besede.
Zločin se je zgodil v soseski Villa del Roble, ta dan je župan obiskoval območja, ki jih je prizadel orkan John. Chilpancingo z okoli 200.000 prebivalci je prestolnica druge največje mehiške zvezne države Guerro, ki jo je zajel nevarni val nasilja, za katerim stojijo zloglasni narkokarteli in tolpe, na kar skušajo opozarjati lokalni mediji.
Neusmiljeni in maščevalni narkokarteli
Kot poroča Mexico News Daily, je bil le tri dni pred Catalanom v središču mesta ustreljen njegov tajnik Francisco Gonzalo Tapia. Župan je takrat zagotovil, da ta zločin ne bo ostal nekaznovan. Nekdanji policijski specialec Ulises Hernandez Martínez, ki bi moral postati županov telesni stražar, je bil prerešetan na predvečer Catalanove zaprisege, dodaja Guardian.
Opozicijski politik Ricardo Anaya je po navedbah časnika opozoril na strašljive varnostne razmere v Mehiki, kjer je bilo po njegovih besedah ubitih več kot 450.000 ljudi, odkar je nekdanji predsednik Felipe Calderon leta 2006 "sprožil svojo na propad obsojeno vojno proti mamilarskim kartelom", kot je očital.
"Dejstvo, da so obglavili župana tako pomembnega mesta, nas mora zgroziti. To je popolnoma nesprejemljivo in nekaj moramo storiti, da zagotovimo, da se to neha dogajati," je novinarjem dejal Anaya in pozval k takojšnji spremembi varnostne politike.
Novoizvoljena predsednica je sicer obljubila, da bo v svojem šestletnem mandatu nadaljevala t. i. varnostno politiko "objemov, ne nabojev" svojega predhodnika in mentorja, 70-letnega Andresa Manuela Lopeza Obradorja. "Ne bomo se vrnili k Calderonovi brezobzirni vojni proti narkotikom, ki je naši državi povzročila toliko škode. Še naprej smo prepričani, da sta varnost in mir sadova pravičnosti," je dejala ob inavguraciji.
Obljubil, da ne bo sklepal poslov s kriminalci
Identiteta Catalanovih morilcev je ostala nejasna, a v zadnjih letih je bilo mesto priča krvavim spopadom med dvema tolpama, imenovanima Los Ardillos in Los Tlacos. Kot se pogosto dogaja v Mehiki, so bili v kriminalno podzemlje vpleteni tudi lokalni politiki. Catalanova predhodnica Norma Otilia Hernandez je bila odstavljena s položaja, ko so se pojavili obremenilni posnetki, ki prikazujejo njen pogovor z vodjo Los Ardillosov v restavraciji, dodaja Guardian.
Po izvolitvi je njen naslednik Catalan dejal, da ne bo sklepal poslov ali se pogajal s kriminalnimi skupinami. Dočakal ni niti prvega tedna svojega mandata.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.