Od vseh škod jih je 74 milijard dolarjev (63,1 milijarde evrov) odpadlo na naravne katastrofe, tri milijarde dolarjev (2,6 milijarde evrov) pa so prispevali dogodki, ki jih je povzročil človek. Število izgubljenih življenj zaradi katastrofalnih dogodkov v prvem polletju Swiss Re v sporočilu za javnost ocenjuje na okoli 4500.
Zavarovanih škod z naslova naravnih nesreč je po prvih ocenah Swiss Re v prvem polletju za okoli 40 milijard dolarjev (34,1 milijarde evrov), kar je nad desetletnim povprečjem – slednje znaša 33 milijard dolarjev (28,1 milijarde evrov) – in druga najvišja zabeležena številka po letu 2011. Takrat so Japonsko in Novo Zelandijo pretresli močni potresi. Katastrofe kot posledica človeškega delovanja so dodale še za dve milijardi dolarjev zavarovanih škod.
V Swiss Re so ob tem opozorili na posledice podnebnih sprememb, ki se kažejo v višjih temperaturah, dvigovanju morske gladine, bolj neenakomernih padavinah in več ekstremnih pojavih. K povečevanju škod še dodatno prispevata hiter urbani razvoj in kopičenje bogastva na območjih, ki jih ogrožajo katastrofe.
Tudi v začetku druge polovice letošnjega leta se je svet soočal z naravnimi katastrofami. Poplave so uničevale imetje in jemale življenja v Evropi in na Kitajskem, v Turčiji, Grčiji in Italiji pa je izredna vročina podpihovala uničujoče požare. Swiss Re opozarja, da je ravno tretje četrtletje tradicionalno najbolj izpostavljeno naravnim in drugim katastrofam.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.