Izraelska vojska je sporočila, da je bilo z območja Gaze na izraelsko ozemlje izstreljenih sedem raket, dve od njih je prestregel sistem zračne obrambe. Tri pa so padle na nenaseljena območja.
Tiskovni predstavnik Hamasa je sporočil, da so na Jeruzalem izstrelili rakete kot "sporočilo" izraelskemu sovražniku. Gre za "reakcijo na zločine in agresijo na sveto mesto", pa tudi na izraelska dejanja na Tempeljskem griču. Pred tem je gibanje Izraelu postavilo ultimat, da se policija in judovski naseljenci s Tempeljskega griča in iz ene od četrti v vzhodnem Jeruzalemu umaknejo do 18. ure po lokalnem času in da izpustijo vse Palestince, ki so jih prijeli v zadnjih dneh.
V Jeruzalemu so se nekaj minut po izteku ultimata oglasile opozorilne sirene. Iz zahodnega dela mesta so evakuirali na stotine judovskih vernikov, je sporočila policija.
Izraelske oblasti so odgovorile z letalskimi napadi na Gazo. "Začeli smo, ponavljam začeli napade na vojaške cilje v Gazi," je povedal tiskovni predstavnik izraelske vojske Jonatan Konrikus. Na območju je umrlo devet ljudi, a ni jasno, ali vsi zaradi izraelskih napadov ali morda zaradi narobe izstreljene rakete Hamasa. V napadu je bil ubit tudi eden od Hamasovih poveljnikov Mohamed Fajad, je za AFP potrdil vir v gibanju.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je v odzivu sporočil, da je Hamas prestopil mejo. "Smo vpleteni v boje na številnih frontah, Jeruzalemu, Gazi in drugih krajih v Izraelu. Teroristična organizacija v Gazi je izstrelitvijo raket na Jeruzalem prestopila mejo," je povedal.
"Odgovorili bomo s silo. Ne bomo dopuščali napadov na naše ozemlje, prestolnico, državljane in vojake. Tisti, ki nas napadajo, bodo plačali visoko ceno," je poudaril.
Pred tem spopadi na Tempeljskem griču
Spopadi so se ponovno zgodili pred mošejo Al Aksa, kjer so policisti med drugim uporabili šok granate, solzivec in gumijaste naboje. Več sto zbranih Palestincev jih je obmetavalo s kamni in drugimi predmeti. Kot je novinarjem v kratki izjavi sporočil palestinski Rdeči polmesec, je bilo v spopadih ranjenih več sto ljudi, približno 50 je bilo prepeljanih v bolnišnice.
Vnovično nasilje je izbruhnilo ob današnjem dnevu Jeruzalema, s katerim Izrael obeležuje zasedbo vzhodnega Jeruzalema med šestdnevno vojno leta 1967, medtem ko Palestinci to mesto vidijo kot prestolnico bodoče lastne države. Na vsakoletni paradi na dan Jeruzalema mladi sionisti običajno prečkajo muslimanska območja. Mnogi Palestinci parado vidijo kot namerno provokacijo. Nekdanji visoki izraelski obrambni minister Amos Gilad je pozval k odpovedi parade in opozoril: "Sod smodnika gori in bi lahko vsak trenutek eksplodiral."
Napetosti naraščajo zaradi morebitne izselitve Palestincev z ozemlja, ki so jo zahtevali judovski naseljenci. Gre za okrožje Sheikh Yarrah v vzhodnem Jeruzalemu. Razmere na Zahodnem bregu in v vzhodnem Jeruzalemu so vse od začetka muslimanskega postnega meseca ramazan zelo napete. V spopadih v Jeruzalemu je bilo od petka, ko se je na zadnjih petkovih molitvah v času ramazana zbralo na tisoče ljudi, ranjenih okoli 300 Palestincev in 20 izraelskih policistov.
Netanjahu: Še naprej bomo gradili Jeruzalem
Izrael "odločno zavrača" pritisk, da naj prekine z gradnjo Jeruzalema, je v ponedeljek dejal izraelski premier Benjamin Netanjahu po dnevih izgredov in večjih mednarodnih obsodb zaradi načrtovane izselitve Palestincev iz njihovih domov v mestu. Napetosti na območju Sheikh Jarrah v okupiranem vzhodnem Jeruzalemu so se spremenile v vsakodnevne konflikte, Washington pa je v soboto sporočil, da je "globoko zaskrbljen", in izraelske oblasti pozval, naj "s prebivalci ravnajo sočutno in s spoštovanjem".
"Generalni sekretar OZN Antonio Guterres izraža globoko zaskrbljenost nad nenehnim nasiljem v okupiranem vzhodnem Jeruzalemu in morebitnimi deložacijami palestinskih družin iz domov," je v izjavi dejal tiskovni predstavnik OZN Stephane Dujarric.
Vzhodni Jeruzalem je med ozemlji, ki jih Palestinci vidijo kot del svojega ozemlja v svoji prihodnji državi, toda Izrael celoten Jeruzalem šteje za svojo prestolnico, vendar tega statusa mednarodna skupnost ne priznava. "Jeruzalem je prestolnica Izraela in tako kot vsak narod gradi in širi svojo prestolnico. Imamo pravico zgraditi Jeruzalem. To bomo počeli še naprej," je dodal Netanjahu.
Napetosti v vzhodnem Jeruzalemu so prejšnji mesec prerasle v spopade med izraelsko policijo in Palestinci v bližini Al-Aqse, tretje najsvetejše islamske mošeje. Netanjahu je dejal, da Izrael dovoljuje svobodo veroizpovedi, vendar "ne bo dopustil, da bi kakršni koli ekstremistični elementi motili mir v Jeruzalemu". "Ne bomo dovolili nasilja," je še dejal.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.