"Namerni napad na Natovo oskrbo z energijo bo naletel na enoten in odločen odgovor," je obljubil generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg. Njegova izjava sledi domnevni sabotaži plinovodov Severni tok prejšnji mesec. Čeprav še ni bilo ugotovljeno, kako je do poškodbe na plinovodu prišlo in kdo je zanjo odgovoren, pa Evropska unija meni, da je za sabotažo odgovorna Rusija, poroča Sky News.
Zavezal se je, da bo kot odziv na nastalo škodo na plinovodih okrepil zaščito kritične infrastrukture, in dejal, da je Nato že podvojil svojo prisotnost v Baltiku in Severnem morju. Ob podpori letal in podvodnih dejavnosti naj bi bilo tam po Stoltenbergovih besedah tudi več kot 30 njihovih ladij.
Nato sicer pozorno spremlja ruske jedrske sile, Moskva pa je medtem Zahodu izdala novo opozorilo zaradi vpletenosti v vojno v Ukrajini.
Medtem se bo dogajanje v Bruslju danes začelo s srečanjem kontaktne skupine za podporo obrambi Ukrajine pod vodstvom ZDA, v kateri sodeluje okoli 40 držav. Osrednja tema bo srednjeročna podpora Ukrajini z vojaško pomočjo, napovedujejo na obrambnem ministrstvu.
Podpora Ukrajini pa bo tudi tema delovne večerje ministrov članic Nata, s čimer bodo začeli dvodnevno zasedanje. Razpravljali bodo o nadaljnji podpori Ukrajini v okviru Nata s poudarkom na izgradnji zmogljivosti ukrajinskih oboroženih sil.
Obeh srečanj se bo udeležil tudi ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov, ki bo kolegom predstavil trenutne razmere na bojišču in kakšne so ukrajinske potrebe po orožju.
Drugi dan bodo ministri začeli z zasedanjem skupine za jedrsko načrtovanje, sledila bo razprava o odvračanju in obrambi, kjer bo v ospredju razprava o zalogah vojaške opreme in povečevanju zmogljivosti obrambne industrije. Zasedanje se bo sklenilo z razpravo o Natovih operacijah in misijah, na kateri bo sodeloval tudi visoki predstavnik Evropske unije za zunanjo in varnostno politiko Josep Borrell.
Generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg je že dan pred zasedanjem poudaril pomen nadaljnje podpore Ukrajini. Če bo zmagala Rusija, bo namreč to predstavljalo grožnjo za vse nas, je dejal.
Stoltenberg: Zračna obramba Ukrajine je prednostna naloga zavezništva
Predstavniki več kot 50 zahodnih držav, ki sestavljajo kontaktno skupino za obrambo Ukrajine, so se danes sestali v Bruslju in izrazili pripravljenost za nadaljnjo krepitev najnujnejših in dolgoročnih obrambnih zmogljivosti te države, je povedal ameriški obrambni minister Lloyd Austin.
Austin je uvodoma obsodil nedavne ruske raketne napade na mestna središča in civilno infrastrukturo v Ukrajini in dodal, da so napadi razgalili rusko zlobo in krutost. Po njegovih besedah je Ukrajina od septembra z izjemnimi dosežki spremenila dinamiko vojne, a bo vseeno potrebovala nadaljnjo pomoč, poroča španska tiskovna agencija EFE.
Tudi generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je obsodil ruske zračne napade in jih označil za znak šibkosti, saj Rusija po njegovih ocenah trenutno izgublja na bojišču, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Te zmage pripadajo pogumnim ukrajinskim vojakom. Vendar so bila prizadevanja kontaktne skupine za varnostno pomoč, usposabljanje in vzdrževanje ključnega pomena. Zato bomo še naprej krepili obrambne zmogljivosti Ukrajine za današnje in dolgoročne potrebe te države" je dodal Austin.
Pojasnil je, da so članice kontaktne skupine Ukrajini namenile za več milijard dolarjev vojaške, humanitarne in finančne pomoči, poleg tega pa si prizadevajo za nove naložbe v industrijo, da bi izpolnile obrambne zahteve Kijeva.
"Vse bolj se pripravljamo na dodatno podporo potrebam Ukrajine v prihodnjih zahtevnih mesecih in letih," je dejal ameriški obrambni minister, ki je imel pri tem v mislih tudi nedavno napoved ZDA o novi vojaški pomoči Ukrajini.
S to napovedjo so se ZDA zavezale, da bodo Ukrajini poslale nov paket vojaške pomoči v vrednosti 1,1 milijarde dolarjev, ki vsebuje orožje in vojaško opremo, vključno z 18 raketnimi sistemi Himars ter več sto oklepnimi vozili, radarji in protiletalskimi baterijami.
Kot je še dodal Austin, bo dolgoročna podpora Ukrajini pomenila zlasti okrepitev prizadevanj za usposabljanje "ukrajinskih obrambnih sil, da bi kar najbolje izkoristile svoje nove zmogljivosti", in "spodbujanje k inovacijam".
Dodatno finančno podporo Ukrajini so danes po srečanju ob robu jesenskega zasedanja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) v Washingtonu napovedali tudi finančni ministri držav članic skupine G7, med drugim za zagotavljanje osnovnih storitev in odpravljanje kritičnih infrastrukturnih pomanjkljivosti.
Zahodni zavezniki si bodo prizadevali Ukrajini zagotoviti več sistemov zračne obrambe, da bi se ta lahko zaščitila pred neselektivnimi ruskimi napadi, je Stoltenberg napovedal ob prihodu na srečanje kontaktne skupine za podporo obrambe Ukrajine. "Obravnavali bomo, kako povečati podporo Ukrajini, pri čemer bo glavna prednostna naloga več zračne obrambe za Ukrajino," je pred začetkom srečanja kontaktne skupine dejal prvi mož Nata in pozdravil novico, da je Ukrajina od Nemčije prejela prvega od obljubljenih štirih sistemov zračne obrambe Iris-T.
Po Stoltenbergovi oceni Ukrajina namreč potrebuje zelo različne sisteme zračne obrambe, na primer proti balističnim raketam, manevrirnim raketam in brezpilotnim letalom.
Ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov je potrdil navedbe Stoltenberga, saj je na vprašanje, kaj si obeta od srečanja, odgovoril s tremi besedami. "Sisteme zračne obrambe," je dejal.
KOMENTARJI (346)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.