Rhodesa so zaradi obtožb sodelovanja pri nasilnem vdoru v Kapitol aretirali v četrtek. Generalni državni tožilec Merrick Garland je prejšnji teden v izjavi za javnost že napovedal, da bodo tožilci na vsakem koraku sledili storilcem, ki so 6. januarja povzročili nemire v Kapitolu. "Ne glede na to, ali so storilci bili tisti dan prisotni ali so bili kako drugače kazensko odgovorni za napad na našo demokracijo." Vsi bodo odgovarjali, je še dodal.
56-letnega Rhodesa, skupaj z njegovimi desetimi drugimi člani skupine, obtožnica bremeni "upora". Devetim preti sojenje zaradi "zločinskega združevanja" zaradi oviranja uradnega postopka in nasilja. Obtožba za "upor", ki se redko uporablja in se kaznuje z 20 leti zapora, je še hujša. Vključuje zaroto proti vladi ali njenim zakonom. Upor je sicer težko dokazati na sodišču, obtožnica pa je šele začetek pravnega postopka. Sojenje bo tako dolgo in tožilci bodo morali čez marsikatero oviro, preden razsodijo, je pojasnil Garland.
Gre za doslej najbolj obremenilno točko obtožnice proti udeležencem napada na kongresno poslopje, v katerem naj bi takratni poslanci potrdili zmago Joeja Bidna na predsedniških volitvah.
V drugem delu te obsežne preiskave je parlamentarni odbor, pristojen za preiskavo dogodkov 6. januarja in ugotavljanje odgovornosti Donalda Trumpa, v četrtek objavil, da so na zaslišanje poklicali tudi podjetje Alphabet, matično podjetje YouTuba, Mete (nekdanji Facebook), Reddita in Twitterja.
Zakonodajalci želijo namreč izvedeti tudi, "v kolikšni meri je širjenje lažnih informacij in ekstremističnega nasilja prispevalo" k napadu in ali so ta podjetja sprejela kakršne koli ukrepe, da bi preprečila, da bi njihove platforme postale sredstvo radikalizacije.
Dva dni po predsedniških volitvah 3. novembra 2020 je namreč Stewart Rhodes v šifriranem sporočilu drugim članom skupine dejal, da "ne bo šlo brez državljanske vojne," piše v obtožnici. Obtožnica ga bremeni tudi združevanja s svojimi somišljeniki pred 6. januarjem, saj da so želeli "preprečiti miren prenos oblasti z nasilnimi sredstvi".
Aretirani člani skupine so tako "organizirali prevoze iz več zveznih držav v Washington, priskrbeli različne vrste orožja, oblekli vojaške uniforme in bili v pripravljenosti, da se odzovejo na Rhodesov poziv k uporu". Njihov cilj je bil "na silo vstopiti in poskusiti prevzeti nadzor" nad Kapitolom, je še zapisano v obtožnici.
Znano je, da je bil Rhodes, nekdanji vojak, ki je leta 2009 ustanovil skupino Oath Keepers, v času napada v bližini Kapitola, preiskovalci pa niso uspeli ugotoviti, ali je na območje Kapitola tudi stopil.
Rhodes, znan po prevezi čez levo oko, je glavna osebnost v paravojaški, večinoma decentralizirani organizaciji z več tisoč člani, ki se bori proti rasizmu in antisemitizmu. Člani skupine nasprotujejo odločitvam zvezne vlade, obtožujejo jo, da je del svetovne zarote za odvzem pravic ameriškim državljanom, zlasti pravici do nošenja orožja. Organizacija medse sprejema predvsem vojake, policiste in gasilce, ki prisežejo, da bodo varovali ameriško ustavo "pred tujimi in domačimi sovražniki".
Njeni člani, v vojaški uniformi in z orožjem, so leta 2020 postali bolj opazni kot udeleženci protestov proti ukrepom, uvedenim v nekaterih zveznih državah za boj proti pandemiji covida-19. Videti jih je bilo mogoče tudi na velikih protirasističnih protestih, ki so pretresli državo, v kateri so, kot trdijo, zaščitili trgovine pred roparji.
Od 6. januarja 2021 so oblasti zaradi sodelovanja pri napadu na Kapitol aretirale več kot 725 ljudi, vključno s člani skrajno desnih skupin Proud Boys, Oath Keepers in Three Percenters.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.