Hitro širjenje novega koronavirusa, prvotno pomanjkanje informacij, od kod izvira ter kako ga zdraviti, je ob njegovem izbruhu v kitajskem mestu Vuhan odprlo prostor za širjenje napačnih informacij ter teorij zarote. Te so se razširile po družbenih omrežjih, Facebook, Twitter in Google pa se z njimi tako le stežka spopadajo. Ko je Svetovna zdravstvena organizacija razglasila izbruh za grožnjo svetovnemu javnemu zdravje, je Facebook sicer oznanil, da bodo odstranili "vse vsebine z lažnimi trditvami ali teorije zarote, ki bi jih lahko povzročile". Že pred tem je Twitter napovedal, da bo "prilagodil iskalnik" tako, da bodo izpostavljeni verodostojni zdravstveni viri ob iskanju koronavirusa.
Prebivalci Vuhana jedo netopirje
Ena izmed prvih in morda najbolj razširjenih napačnih informacij je bil posnetek ženske, ki jé netopirja; delili so ga celo pri Daily Mail in Russia Today. Ljudje so namreč ugibali, od kod izvira virus, kot enega od možnih izvorov se je omenjalo tudi netopirje in kmalu je po spletu zaokrožil omenjeni posnetek.
Video je sicer posnela kitajska youtuberka, poskušalo pa se ga je prikazati kot dnevne prehranjevalne navade prebivalcev Vuhana. A posnetek sploh ni nastal v Vuhanu, ampak pred tremi leti v Mikroneziji, kot del potovalnega vloga youtuberke. Ta je po tem, ko je posnetek zaokrožil po spletu, prejela celo grožnje s smrtjo, poroča Guardian.
Izbruh virusa načrtovan
Zagovorniki teorije zarote QAnon, na čelu z Jordanom Satherjem, so začeli širiti teorijo, da se je izbruh pojavil 'sumljivo' prav v času, ko je v ameriškem senatu potekala ustavna obtožba proti Trumpu.
Sather je na družbenih omrežjih objavljal zapise, da je bil izbruh virusa načrtovan, sam virus pa umetno proizveden. Objavil in delil je fotografijo vloge za patent iz leta 2015, ki govori o raziskavah skupine koronavirusov za razvoj cepiva in s prstom pokazal na podjetje Pirbright Institute, povezano s fundacijo Bill & Melinda Gates. To je moralo celo uradno podati izjavo, da gre za lažne informacije, ter pojasniti, da raziskujejo bronhitis.
Gre za biološko orožje
Številne teorije zarote so predvidevale, da je virus nastal v laboratoriju, nato pa bil načrtno izpuščen - med najpogostejšimi teorijami naj bi koronavirus nastal v Kanadi, nato pa naj bi ga pretihotapili na Kitajsko. Washington Times je tako v članku trdil, da je virus nastal v Vuhanskem inštitutu za virologijo, pri tem pa so navajali nekdanjega izraelskega vojaškega obveščevalca,
Številni strokovnjaki so zatem začeli glasno opozarjati, da kakršnihkoli indicev ali dokazov, da bi virus izviral iz laboratorija, ni. Profesor z univerze MIT Vipin Narang pa je v tvitu zapisal, da ni dokazov, da bi šlo za biološko orožje, "če bi to bilo biološko orožje, pa bi bilo izjemno slabo, saj bi moralo biti dobro orožje bolj smrtno, širiti pa se ne bi smelo tako enostavno".
Pijte origanovo olje, vitamin C ali slano vodo
Zdravniki po vsem svetu so začeli v zadnjih tednih opozarjati na lažne in potencialno celo nevarne nasvete in napotke, kako naj bi pozdravili okužbo s koronavirusom. Nekatere skupine proti cepljenju in skupine, ki podpirajo naravna zdravila, so med drugim tako na družbenih omrežjih delile napotke, da naj bi origanovo olje, slana voda ali vitamin C preprečevali okužbo z virusom oziroma jo celo pozdravili. Verjetno ni treba posebej poudarjati, da gre za napačne informacije.
Informacija o enem izmed najnevarnejših 'zdravil' pa je prišla od zagovornikov teorije zarote QAnon, ki so ljudem svetovali, naj kupijo "čudežno mineralno raztopino", ki naj bi pozdravila vse od koronavirusa do avtizma.
Ameriška Uprava za hrano in živila je zatem izpostavila, da je "čudežno zdravilo v resnici nevarno belilo".
KOMENTARJI (266)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.