Letališki vrvež, prebijanje skozi gnečo, pa hitro žigosanje potnega lista in hop na letalo, ki te ponese, kamor koli si popotniško srce zaželi. Skok na drug konec sveta je (za zdaj) le še oddaljen spomin. Pandemija covida-19 je potovalne navade pretresla do temeljev, turistično sliko pa najbrž spremenila še vsaj za prihodnje desetletje.
Države po vsem svetu sprejemajo nove ukrepe za zamejitev širjenja okužb z novim koronavirusom, čedalje več se jih znova odloča za popolno zaprtje javnega življenja. A tudi ko bodo omejitve enkrat odpravljene, bo pogoj za pot z letalom zelo verjetno cepljenje.
Platforma Henley & Partners Passport Index, ki med drugim redno 'meri' ovire, dostopnost, potovalno svobodo in možno mobilnost ter glede na to ustrezno razvršča popotniku 'najprijaznejše' potne liste na svetu, je pripravila najnovejše poročilo. In kaj kaže njihova analiza – kaj bi nas na tem področju lahko čakalo letos?
Na vrhu seznama Japonska
Ko je govora o potnih listih in tem, kam vse nas ti lahko popeljejo oziroma kakšen 'dostop' omogočajo, so na vrhu lestvice najvplivnejših oziroma 'najmočnejših' potnih listov na svetu še vedno azijski.
Indeks meritev sicer ni upošteval trenutnih začasnih omejitev in ukrepov, zato je znova na vrhu lestvice Japonska, katere potni list omogoča dostop do 191 destinacij po vsem svetu, in to brez vizumov ali njegove ureditve ob prihodu.
Na drugem mestu je Singapur (možnost potovanja na 190 destinacij, kar predstavlja tudi oceno oziroma število točk), tretje mesto pa si na tako imenovanem Henleyjevem seznamu delita Južna Koreja in Nemčija (z oceno 189).
Med prvih deset, a nekoliko nižje – na sedmem mestu – je Nova Zelandija z brezvizumskim dostopom do 185 destinacij, medtem ko je Avstralija na osmem mestu, z njenim potnim listom pa je mogoče neomejeno potovati na 184 krajev po svetu.
Le malo za deseterico - na 12. mesto - pa se je uvrstil tudi slovenski potni list. Lestvica držav z 'najmočnejšimi' potnimi listi v letu 2021: 1. Japonska (191 destinacij) 2. Singapur (190) 3. Južna Koreja in Nemčija (189) 4. Italija, Finska, Španija in Luksemburg (188) 5. Danska in Avstrija (187) 6. Švedska, Francija, Portugalska, Nizozemska, Irska (186) 7. Švica, ZDA, Združeno kraljestvo, Norveška, Belgija, Nova Zelandija (185) 8. Grčija, Malta, Češka, Avstralija (184) 9. Kanada (183) 10. Madžarska (182) ... 12. Latvija in Slovenija (180)
Prevlada azijsko-pacifiških držav na vrhu lestvice je v 16-letni zgodovini tovrstnih analiz relativno nov fenomen. Do nedavnega so ta mesta že kar tradicionalno zasedali ZDA, Združeno kraljestvo in države EU. A strokovnjaki, ki pripravljajo seznam, predvidevajo, da se bo dominacija azijske regije na tem področju še nadaljevala, te države pa se bodo v prihodnje na vrhu seznama kar 'usidrale'. Gre namreč za države, ki so se po pandemiji covida-19 že začele pobirati, tudi gospodarstvo okreva, medtem ko število okužb z novim koronavirusom – tako v ZDA kot v Veliki Britaniji – še vedno strmo narašča, pri čemer je Otok postal celo središče širjenja novega seva. In prav začasne omejitve potovanj, povezane z razmerami v svetu, se odražajo v dejstvu, da lahko imetniki ameriških in britanskih potnih listov – čeprav so ZDA in Velika Britanija trenutno na sedmem mestu Henleyjevega seznama – trenutno potujejo zgolj na okoli 70 destinacij (Američani na nekaj manj kot 75, Britanci na nekaj manj kot 70).
Neustavljivi Združeni arabski emirati
Preteklo leto je bilo med državami na novo sklenjenih razmeroma malo vizumskih dogovorov, opaznejša izjema so le Združeni arabski emirati (ZAE). Ti so lani podpisali več skupnih recipročnih sporazumov o odpravi vizumov, med katerimi tudi zgodovinski dogovor, k dosegu katerega so pripomogle ZDA in ki vzpostavlja uradne povezave z Izraelom.
ZAE so se letos tako na seznamu uvrstili na 16. mesto z brezvizumskim dostopom (oziroma brez ureditve vizuma ob prihodu) do 173 destinacij. Gre za izjemen vzpon od leta 2006, ko je bil Henleyjev seznam prvič objavljen in ko je država zasedala 62. mesto z dostopom do 'bornih' 35 držav sveta.
"Še pred enim letom je vse kazalo, da bo stopnja globalne mobilnosti še naprej rasla, da se bo svoboda potovanj še naprej povečevala in da bodo imetniki 'močnih' potnih listov imeli večji dostop kot kadar koli prej," je za CNN dejal Christian H. Kaelin, predsednik družbe Henley & Partners in avtor koncepta indeksiranja potnih listov. "Globalni 'lockdown' je te obetavne napovedi povsem zavrl in ko se bodo omejitve enkrat pričele sproščati, bo zadnja lestvica opomnik tega, kaj moč potnega lista v resnici pomeni v svetu, ki ga je zajela pandemija," je dodal.
Kar zadeva prihodnjo globalno mobilnost, ne bi smeli pričakovati vrnitve k predpandemičnim vzorcem, pa pravi Parag Khanna, avtor knjige Prihodnost je azijska in ustanovitelj ter vodilni partner singapurske svetovalne družbe FutureMap. Kot dodaja, bi se lahko kmalu tudi izkazalo, da ne bo več zgolj državljanstvo tisto, ki bo odpiralo vrata.
Tudi za potne liste, ki so kljub številnim omejitvam, ki vladajo v svetu, še vedno zelo 'močni' (na primer japonski, južnokorejski in potni listi držav članic EU), bodo po njegovem potrebni dodatni protokoli za vnovično dosego razmeroma proste mobilnosti.
"Današnja mladina je družbeno ozaveščena, okoljsko zavedna in precej manj nacionalistična, zaradi česar je potencialno najbolj mobilna generacija v človeški zgodovini," pravi Khanna ter dodaja, da mladi s tem napovedujejo pomemben premik v mobilnosti – od tega, da vsaka država stoji sama zase, do tega, da vsak zase stoji posameznik. Lestvica držav z 'najšibkejšimi' potnimi listi v letu 2021: 103. Severna Koreja (39 destinacij) 104. Libija, Nepal (38) 105. Palestinska ozemlja (37) 106. Somalija, Jemen (33) 107. Pakistan (32) 108. Sirija (29) 109. Irak (28) 110. Afganistan (26)
Henleyjev seznam je le eden od številnih tovrstnih indeksov, ki so plod finančnih družb in s pomočjo katerih njihovi ustvarjalci potne liste razvrščajo glede na 'dostop', ki ga ti zagotavljajo oziroma omogočajo svojim državljanom. Indeks potnih listov družbe Henley temelji na podatkih Mednarodnega urada za zračni promet (International Air Transport Authority – IATA) ter zajema 199 potnih listov in 227 potovalnih destinacij. Posodablja se v realnem času, sproti, vse leto, tudi ko stopijo v veljavo določene spremembe na področju politike vizumov.
Podobno deluje tudi indeks potnih listov Arton Capital, ki pa upošteva potne liste 193 držav članic Združenih narodov ter tudi šestih ozemelj – Tajvana, Macaa, Hongkonga, Kosova, palestinskega ozemlja in Vatikana. Ozemlja, ki so priključena drugim državam, niso zajeta. Ta indeks je v nasprotju s Henleyjevim na prvo mesto leta 2021 na primer uvrstil Nemčijo z oceno 134.
KOMENTARJI (245)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.