Najvišji diplomat Evropske unije Josep Borrell, visoki predstavnik za zunanje zadeve in varnostno politiko, je predsedniške volitve v Belorusiji označil za neveljavne, češ, da niso bile ne svobodne in ne poštene. Spomnimo, zopet jih naj bi z 80 odstotki glasov dobil Aleksander Lukašenko, ki je na oblasti že od leta 1994. Njegova nasprotnica Svetlana Tihanovska je zapustila državo in se zatekla v Litvo, še pred tem pa se je pritožila na rezultate volitev. Pobegnila naj bi predvsem zaradi svojih otrok, in čeprav poudarja, da je odločitev sprejela sama, vse protestnike svari, naj bodo previdni.
V izjavi je Borrell dejal, da bi EU lahko ukrepala proti tistim, ki so odgovorni za nasilje nad protestniki, neupravičene aretacije in prirejanje rezultatov volitev. Dodal je, da si ljudje Belorusije, ki so v času volilne kampanje izkazali željo po demokratičnih spremembah, zaslužijo več.
Njegov odziv je sledil naraščajočim kritikam nevladnih organizacij, aktivistov in politikov z vse Evrope, ki so volitve označili za prevaro in pozvali Belorusijo, da spoštuje osnovne človekove pravice svojih državljanov. Ti so po objavi vzporednih volitev, ki so zopet kazali na zmago Lukašenka, zavzeli ulice.
Že tri dni iz države prihajajo poročila o nasilju policistov nad protestniki – ti uporabljajo zastraševalne bombe, gumijaste naboje, solzivec in vodne topove, vsaj en demonstrant pa je zaradi poškodb že umrl. Prav tako naj bi moški v črnih uniformah napadli ekipo britanskega BBC in druge novinarje ter snemalce.
"Državne oblasti so uporabile nesorazmerno in nesprejemljivo silo, ki je povzročila vsaj eno smrt in veliko poškodb. Več tisoč ljudi je bilo pridržanih, pritisk na svobodo združevanja, izražanja in tiska pa se je povečal," je še zapisal Borrell in pozval oblasti, da nemudoma in nepreklicno izpustijo vse pridržane ter privolijo v iskren in vključujoč dialog v izogib nadaljnjemu nasilju.
V petek popoldan je zaradi dogajanja v Belorusiji, pa tudi v Libanonu in v vzhodnem Sredozemlju , sklical izredni svet zunanjih ministrov EU. Uvedbo sankcij morajo sicer potrditi vse članice EU, ukrepom proti Belorusiji pa bi lahko nasprotovala Madžarska. K izrednemu zasedanju o Belorusiji je sicer pozvala Poljska.
Logar v pismu kolegoma iz Nemčije in Portugalske pozval k močnemu in enotnemu odzivu
Slovensko zunanje ministrstvo (MZZ) z zaskrbljenostjo spremlja razmere v Belorusiji po nedeljskih predsedniških volitvah in obsoja nasilje nad protestniki, ki ne priznavajo zmage predsednika Lukašenka. Zato se je zunanji minister Anže Logar v pismu kolegoma iz Nemčije in Portugalske zavzel za močan in enoten odziv Evropske unije.
V pismu zunanjima ministroma Nemčije Heiku Massu in Portugalske Augustosu Santosu Silvi, s katerima Slovenija sodeluje v triu predsedujočih Svetu EU, je Logar še pozval k izrednemu zasedanju zunanjih ministrov unije, je danes tvitnil MZZ.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.