Kot je Saltzman poudaril za Politico, je zares zaskrbljujoče, da Peking izstreljuje "na stotine satelitov" kot del ciljnega sistema, ki se lahko uporabi za pomoč misijam na Zemlji. Američani namreč pozorno spremljajo Rusijo in njen razvoj neke vrste vesoljskega jedrskega orožja, vendar, kot pravi Saltzman, največji izziv predstavlja dejansko Kitajska, še posebej, ko gre za evropsko varnost.
"Obseg in raznolikost groženj, ki jih predstavlja Kitajska, predstavljata poseben izziv," je dejal. "A tudi Rusija je zelo sposobna vesoljska država, ki je veliko vložila."
Peking in Moskva trenutno sodelujeta pri gradnji lunarne postaje in sta v pobudo, ki naj bi bila konkurenca ameriškemu programu Artemis, vključila še države, kot so Egipt, Južna Afrika, Tajska in Pakistan. Ameriške vesoljske sile so bile ustanovljene leta 2019, da bi vesolje obravnavale kot vojaško prizorišče poleg tradicionalnih vej zračnih, pomorskih, kopenskih in kibernetskih sil. Trenutno razvijajo sisteme za zaščito dragih satelitov in odvračanje rivalskih držav od uporabe kakršnih koli vesoljskih sistemov v primeru spora. Primer take grožnje bi bil denimo laser, s katerim je mogoče zaslepiti optične senzorje satelitov.
Velik problem predstavlja tudi vohunjenje za satelitsko komunikacijo. Letošnji proračun ameriških vesoljskih sil znaša nekaj manj kot 27 milijard evrov, poleg seveda okoli 25 milijard evrov, ki jih ima Nasa. Vesoljski programi, ki jih torej financira ameriška vlada so daleč pred tistimi, ki jih ima Evropa z vsemi svojimi proračuni nacionalnih vlad. Nekatere evropske države, kot so Francija, Velika Britanija in Nemčija, sicer prav tako ustanavljajo vesoljske oddelke svojih vojsk, vendar v veliko manjšem obsegu kot Washington.
A ZDA vidijo priložnost za okrepitev. Saltzman je zato za pomočnika vodje za vodenje mednarodnega sodelovanja izbral Paula Godfreya, ki je vodil britansko vesoljsko poveljstvo. Njegova naloga je pomagati vzpostaviti platforme za sodelovanje, kot je pobuda Combined Space Operations, ki vključuje še obveščevalne zaveznice Francijo, Nemčijo, Italijo, Norveško in Japonsko. "Gre za uskladitev, saj vsi ustanavljamo vesoljska poveljstva in si prizadevamo za razvoj podobnih, združljivih, integriranih zmogljivosti v prihodnosti," je dejal Godfrey, ki je v četrtek skupaj s Saltzmanom govoril na sedežu Nata v Bruslju.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.