Edina slovenska tekmica za mesto v vzhodnoevropski skupini je Belorusija, za zmago pa bo treba zbrati dve tretjini glasov prisotnih držav. Članic generalne skupščine je 193, šteje pa vsak glas enako. Sloveniji zaenkrat kaže zelo dobro, poraz proti Belorusiji pa bi bil precejšnje presenečenje. Kljub temu diplomati ostajajo previdni.
Glasovanje je sicer tajno in po vseh sestankih, večerjah, srečanjih, delovnih pogovorih in drugih diplomatskih dejavnostih od konca leta 2021, ko je Janševa vlada napovedala kandidaturo, jutri ne bodo štele obljube o podpori in pisna zagotovila, ampak samo to, kako bodo države glasovale.
Slovenska delegacija na čelu z ministrico Tanjo Fajon je v New York prispela sinoči, prav zaradi previdnosti pa šampanjcev še ne odpirajo, mnogi se namreč še spomnijo leta 2011, ko nam je prav tako kazalo dobro, a je potem sedež v varnostnem svetu na koncu dobil Azerbajdžan.
Jutri se glasovanje začne ob 16. uri po slovenskem času in če v prvem krogu ne bo potrebne dvotretjinske večine, potem sledijo še novi krogi. V petem bi se denimo Sloveniji in Belorusiji lahko teoretično pridružila še kakšna druga država, vendar tega slovenski diplomati ne pričakujejo.
Kakšne rezultate napovedujejo slovenski politiki?
Premier Robert Golob je glede možnosti za uspeh optimist in verjame, da bo celoletno delo diplomatske mreže prineslo želeni rezultat. "Napovedovanje česar koli nikoli ni samoumevno. Zato se bom vzdržal napovedi. Vem pa, da smo trdo delali celo leto, cela vlada, vključno s predsednico države in našo vso diplomacijo, da nam jutri uspe."
Nekdanji premier in prvak opozicijske SDS Janez Janša pa je tvitnil, da bi morala biti izvolitev Slovenije samoumevna.
Nekdanji slovenski stalni predstavnik pri OZN Roman Kirn na drugi stani medtem opozarja, da je največja nevarnost pri glasovanju prav domača politična razklanost. "Biti za to mizo pomeni, da suvereno nastopaš. In oblikuješ koalicije za sprejemanje raznih odločitev. Definirati to samo z diplomatskim prestižem bi bilo nekorektno in nezadostno."
Upokojeni diplomat ob tem tudi izpostavlja, da je eden od kriterijev, s katerimi druge države merijo sposobnost bodočih (nestalnih) članic, tudi enotnost na domačem prizorišču. "Odkar je prišlo do tvita prvaka SDS, o tej enotnosti več ne moremo govoriti," je dodal.
Največja nevarnost smo torej sami sebi, kar po izkušnjah upokojenega diplomata povečuje negotovost pred jutrišnjim dnevom D. Ključna pa da bo reakcija po prvem krogu, če Slovenija takrat še ne bo dobila potrebne dvotretjinske večine.
Ministrica Fajon na sprejemu pred glasovanjem v ZN poudarila pozitivno slovensko kandidaturo za Varnostni svet
"Naša kampanja je bila osredotočena na poslušati in slišati. Izjemno sem ponosna, da je Slovenija vodila pozitivno kampanjo, poudarjala je svoje prednosti in predvsem zavezo za soočanje s skupnimi izzivi. Trdno verjamemo, da lahko Slovenija bistveno prispeva k boljši in mirnejši mednarodni skupnosti," je v nagovoru na dobro obiskanem sprejemu dejala ministrica.
Poudarila je, da se je Slovenija že dokazala kot verodostojna partnerka pri spoštovanju mednarodnega prava, preprečevanja nekaznovanosti, zagotavljanju odgovornosti, preprečevanju spopadov, preglednosti, pravicah žensk, agendi za mir in varnost ter tudi problematiki otrok v oboroženih spopadih, in napovedala, da si bo Slovenija v Varnostnem svetu prizadevala tudi za vprašanja podnebja, mladih, vodne diplomacije in varnosti prehrane.
"Slovenija bo ostala zanesljiv partner vsem ne glede na izid glasovanja. Rada bi se zahvalila veleposlaniku Boštjanu Malovrhu in njegovi ekipi, kot tudi ekipi v Ljubljani za njihovo neumorno in izjemno delo. Jutri bom volila za Slovenijo in vas vabim, da sledite mojemu zgledu," je ob nasmehih prisotnih sklenila nagovor ministrica.
Neformalni pogovori z diplomati na sprejemu, med katerimi je bil tudi predsednik prihodnjega zasedanja Generalne skupščine ZN Dennis Francis, so dali vedeti, da bi bilo nadvse nenavadno, če Slovenija volitev v torek ne bi dobila.
"Saj veste, kako je, ko si v ciljni ravnini. Vem, da smo dali vse od sebe, ekipe so res delale trdo. Ampak tista negotovost, ker je glasovanje tajno, bo do konca prisotna. Ampak občutek, ko pride toliko ljudi na sprejem - pravijo mi, da to ni običajno - podpore je veliko in upam, da bo jutri na glasovanju en lep dan," je kasneje slovenskim dopisnikom izjavila ministrica.
Na vprašanje o komentarju glede izjav opozicijskega politika, ki je s kritik kandidature prešel v prilaščanje zaslug, je bila ministrica kratka. "Verjamem, da bo po uspešnem glasovanju veliko takih, ki si bodo začeli pripenjati medalje ali pa bodo veseli. Pa saj je prav tako. Na koncu je to rezultat za Slovenijo in sem vesela, da če ji bo uspelo, praznujemo skupaj, ker je to res lep dosežek," je dejala.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.