Spletna stran chess.com je poročilo na 72 straneh objavila v torek, mesec dni po tem, ko je na pokalu Sinquefield v St. Louisu petkratni svetovni prvak Magnus Carlsen 19-letnega Hansa Niemanna obtožil goljufije, saj naj bi si pomagal z elektroniko.
Kot so zapisali v njem, niso našli nobenih dokazov, da je Niemann goljufal v dvobojih v živo, vključno s tistim proti Carlsenu, ki je izzval celotno afero. Tudi BBC navaja, da po statističnih analizah enega vodilnih strokovnjakov za šahovske goljufije, Kennetha Regana, ni dokazov, da je Niemann kdaj goljufal tudi v dvobojih iz oči v oči.
Odkrivanje kršitev v igrah v živo ostaja velik izziv. Glavni razlog je, da velemojstri, ki goljufajo, potrebujejo zelo malo pomoči. Za igralca, ki igra na najvišjem nivoju, je lahko nekaj subtilnih potez na kritičnih točkah dovolj, da preusmeri potek partije v svojo korist tudi proti svetovnemu prvaku opozarjajo strokovnjaki. Zaradi tega je dokazovanje obtožb o goljufanju težko, razen če je igralec ujet pri dejanju – denimo z uporabo telefona skritega na stranišču, ki ga uporablja med premorom, nošenjem majhne slušalke ali sprejemanjem signalov nekoga iz občinstva.
Je pa znana šahovska platforma našla precej več nepravilnosti na spletu, kot jih je pred časom priznal mladi ameriški šahist. Ta je dejal, da je goljufal predvsem v rani mladosti med 12. in 16. letom starosti ter ob neformalnih dvobojih, nikoli pa na uradnih tekmovanjih.
A sodeč po poročilu, ki ga je prvi pridobil Wall Street Journal, je Niemann leta 2020 priznal goljufanje glavnemu direktorju omenjene spletne strani, zaradi česar so ga tudi začasno izključili iz platforme. Chess.com je 5. septembra, kmalu po prvih obtožbah, zaprl njegov račun. S tem se šahovska platforma brani predvsem pred pritiski norveškega svetovnega prvaka, čigar podjetje, ki je razvilo aplikacijo Play Magnus, nameravajo kupiti od Carlsena.
Chess.com ima na milijone uporabnikov in gosti več kot 10 milijonov šahovskih partij na dan. Za odkrivanje domnevnega goljufanja spletno mesto uporablja programsko opremo, ki označuje sumljive poteze tako, da primerja poteze igralca s potezami, ki jih predlaga šahovski mehanizem. Glede na poročilo je na spletnem mestu goljufalo manj kot 0,14 odstotkov igralcev.
V poročilu so zanikali, da so Niemanna izključili, ker so bili pod pritiskom Carlsena zaradi domnevnega navzkrižja interesov. Pri chess.com pravijo, da so "izjemno prepričani" v sposobnost svojih sredstev za odkrivanje goljufij. Ugotovili so, da je Niemann najverjetneje goljufal še leta 2020 ter proti uveljavljenim imenom na tekmovanjih z denarnimi nagradami.
V več kot 100 dvobojih so namreč njegove poteze preveč skladne z avtomatiziranimi orodji oziroma visokozmogljivimi šahovskimi programi. Petindvajset od teh dvobojev je mladenič predvajal tudi prek pretočnega spletnega programa Twitch.
Obenem so analizirali tudi Niemannovo hitro rast po lestvici klasičnega šaha, kjer je v dveh letih pridobil 750 mest. To so označili kot anomalijo, saj gre za "najhitrejši dvig po lestvici v modernem šahu, ki se je zgodil precej kasneje v življenju ter razvoju kot pri njegovih predhodnikih". "Čeprav ne dvomimo, da je Hans nadarjen igralec, ugotavljamo, da so njegovi rezultati statistično izjemni," so zapisali.
Ostali šahovski talenti, ki so dosegli tak nivo na svetovni šahovski lestvici so to storili s 15 leti, Američan pa šele kot 17-letnik. Še posebej pa je analitike zanimalo obdobje naslednjih 18 mesecev, ko je Nieman izjemno hitro napredoval v razred najboljših, tako imenovanih super-velemojstrov. Niemann, ki po pisanju BBC trdi, da mu želi Carlsen uničiti kariero, se na obtožbe še ni odzval.
Spomnimo
Prejšnji teden se je partija med Carlsenom in Niemannom končala le po nekaj sekundah, saj je Norvežan odstopil po samo eni potezi in brez komentarja zapustil video klepet, v katerem je potekal dvoboj. Američana je javno obtožil goljufanja. Na Twitterju je zapisal, da je 19-letni ameriški šahist goljufanje priznal že v mladih letih, goljufal pa naj bi tudi v dvoboju proti njemu in pred tem še večkrat.
31-letni Carlsen ni navajal podrobnosti, le potrdil je poročila zadnjih nekaj tednov, da naj bi Niemann goljufal. "Nekaj moramo storiti glede goljufanja v šahu. K temu bom prispeval tako, da ne bom igral proti igralcem, ki so goljufali v preteklosti, saj ne morem biti prepričan, kaj bodo takšni igralci počeli v prihodnosti. Upam, da bo resnica prišla na dan, kakršna koli že bo," je zapisal.
Mednarodna šahovska zveza (Fide) je nato sporočila, da bo obtožbe preiskala. Njena komisija za 'fair play' bo ustanovila posebno tričlansko skupino, ki se bo osredotočila na obtožbe Carlsena in izjave Niemanna. "Ob tej priložnosti prosimo gledalce in ljubitelje šaha, naj ne ugibajo, kaj naj bi se zgodilo, in tudi ne o tem, kakšen naj bi bil rezultat preiskave ter morebitne sankcije, dokler preiskava ne bo končana," je zaprosila predsednica komisije za 'fair play' Salomeja Zaksaite, litovska šahistka, pravnica in kriminologinja.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.