18-letni Heleni Duke se je zdelo čudno, da je njena mama izklopila funkcijo sledenja telefona, ki jo je sicer imela vedno vklopljeno, poleg tega pa ji je neprepričljivo povedala, da pelje teto na zdravstveni poseg. Helena je sumila, da gre v resnici njena mama, goreča privrženka Donalda Trumpa, na shod v Washington.
V četrtek zjutraj ji je bratranec poslal videoposnetek, objavljen na spletu, v katerem je Helena prepoznala svojo mamo, teto in strica. V posnetku se skupina belopoltih prereka s temnopolto žensko, ki je Helenino mamo udarila v obraz, ko jo je ta želela zgrabiti. Temnopolta ženska na posnetku je tvitnila, da jo je skupina petih oseb dolgo časa nadlegovala in ji poskušala vzeti stvari iz rok in žepov.
"Moja prvotna reakcija je bila, o moj bog, imela sem prav," je Helena povedala za BuzzFeed News. "Bilo je zelo nadrealistično, ker je bil najprej ta nori video, potem pa sem spoznala, da je na posnetku moja mama." Osupla, ko je videla svojo mamo, se je Helena odločila, da bo o videoposnetku tvitnila in identificirala svoje družinske člane. "Živijo, mama, se spomniš časa, ko si mi rekla, da ne smem iti na proteste BLM (Black Lives Matter), ker bi lahko postali nasilni ... Si to ti?" je zapisala.
Helena je v sporočilih mamo vprašala, kje je bila v sredo zvečer, a odgovora ni dobila. Naslednji dan, ko ji je mama poslala sporočilo, da je doma, ji je Helena odgovorila "Kako je tvoj nos"? "Če res želiš vedeti, me pokliči," ji je nato odgovorila mama. Tako mama kot teta, s katerima je imela dober odnos, ki pa se je pred leti začel krhati, sta Heleno najprej prosili, potem pa ji celo grozili, naj odstrani svoj tvit. "Nismo ponosni na stvari, ki so se zgodile v Washingtonu. Vem, da si razburjena, vendar z našim ogrožanjem ne boš rešila ničesar. Prosim, odstrani tvit," ji je zapisala teta.
"Iskreno mislim, da v tej situaciji nisem storila nič narobe," je dejala Helena in povedala, da je zaradi dejanj družinskih članov in hinavščine svoje mame razburjena. Dodala je, da ji je mama, ko je lani odkrila, da je sodelovala na protestih Black Lives Matter, rekla, da doma ni več dobrodošla. "Povedala mi je, da misli, da je Black Lives Matter nasilna organizacija, ki spodbuja k nasilju," se je spomnila. "Iskreno sem zelo razočarana, ker moram biti del te družine, ki je tako ... Ne počutim se varno, če sem del te družine."
Helenini tviti so sprožili številne odzive pri Američanih, ki so se v času Trumpa oddaljili od svojih bližnjih, ker so spremenili politični nazor ali se ujeli v množično zavajanje QAnon. "Pred izvolitvijo predsednika Trumpa je bila večino življenja demokratka," je Helena dejala o svoji mami. "In potem, ne vem, kaj se je zgodilo. V njenih možganih se je nekaj preklopilo in zelo dramatično se je spremenila v zelo desno."
Nemiri in nasilje v Kapitolu so zabili še globlji klin v že tako zaostrene odnose med Trumpovimi pristaši in tistimi okoli njih. Številni so govorili o prepiranju z ljubljenimi, ki za nasilje krivijo gibanje Antifa (FBI je dejal, da ni dokazov, da bi protifašistični aktivisti igrali kakršno koli vlogo). Ljudje, ki so imeli na Kapitolu svoje družinske člane, so govorili o svoji jezi in razočaranju. Robyn Sweet, ženska, katere oče je vdrl na Kapitol in je bil aretiran, je povedala: "Popolnoma me je sram in gnusi se mi."
KOMENTARJI (547)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.