Za zdaj ni znano, kolikšno škodo je povzročil potres, ki je danes malo pred 7. uro zjutraj z magnitudo 5,1 stresel tla na Hrvaškem, čutili pa smo ga tudi v Sloveniji. Glede na prva poročanja prebivalcev je sunek nekaj škode povzročil v stanovanjih, saj so predmeti popadali na tla.
Po poročanju hrvaškega portala 24sata v Petrinji, ki je bila žarišče potresa (leži približno 50 kilometrov južno od Zagreba), ni stavbe, ki ne bi bila vsaj malo poškodovana. Na terenu so civilna zaščita, gasilci, pomagajo tudi številni prostovoljci. O ranjenih pa k sreči ne poročajo.
Po drugem močnejšem popotresnem sunku, ki je sledil nekaj minut pred 8. uro zjutraj, hrvaški mediji poročajo tudi o večji gmotni škodi, predvsem v Sisku. Številni prebivalci so ob tem v strahu zbežali na ulice, po mestu pa je bilo slišati alarme vozil. "Najprej je počilo, nato se je streslo. Že po zvoku sem vedel, kaj sledi. Grozno," hrvaškim medijem pripovedujejo domačini.
Na tamkajšnjih zgradbah je videti popokane zidove in fasade, porušene dimnike in podobno. Prebivalci se bojijo morebitnih novih popotresnih sunkov.
Na spletu pa se je pojavil tudi posnetek ene od nadzornih kamer v Sisku, ki prikazuje intenziteto potresa:
Skupno poškodovanih več kot sto objektov
Na novinarski konferenci štaba civilne zaščite sisaško-moslavške županije pa so popoldne sporočili, da je bilo v več potresih in popotresnih sunkih, ki so davi stresli območje Siska in Petrinje, poškodovanih več kot sto objektov. Večinoma gre za poškodovane strehe in dimnike, popokale so tudi stene v številnih stanovanjskih in gospodarskih objektih.
Vodja županijskega štaba civilne zaščite Roman Rosavec je na popoldanski novinarski konferenci v Sisku potrdil, da potres ni zahteval človeških žrtev. Dejal je, da so do približno 14. ure ugotovili gmotno škodo na več kot sto objektih v Sisku, Petrinji in drugih naseljih. Kot je dejal, so strokovnjaki nekaj ur po potresu začeli pregledovati poškodovane objekte in ocenjevati stopnjo škode.
Največ škode na hišah je vaseh Strašnik in Sibić v bližini Petrinje, kjer je bilo tudi žarišče današnjih potresov. Rosavec je poudaril, da so večinoma poškodovane fasade hiš, strehe in dimniki ter da so popokale številne stene v notranjosti gospodarskih in stanovanjskih objektov. Kot je dodal, gasilci popravljajo poškodovane dimnike, da ne bi ogrožali pešcev ali cestnega prometa. Hrvaški mediji poročajo, da so prebivalci tudi sami začeli popravljati škodo na svojih hišah.
Na industrijskih poslopjih, kot sta rafinerija nafte v Sisku in mesna industrija Gavrilović v Petrinji, zaradi potresov ni bilo škode, ki bi lahko povzročila onesnaženje okolja, so še sporočili na novinarski konferenci.
Območje, kjer so se danes tresla tla, je že obiskal celoten hrvaški državni vrh. Hrvaški premier Andrej Plenković je napovedal, da bo vlada pomagala pri popotresni obnovi.
Pomočnik hrvaškega notranjega ministra in poveljnik civilne zaščite Damir Trut pa je za hrvaški radio povedal, da iz Zagreba o gmotni škodi na poročajo. Z zagrebškega letališča, ki stoji jugovzhodno od mesta, malo bližje žarišča današnjega potresa, so sporočili, da potres ni povzročil škode in da letalski promet poteka nemoteno.
Zagreb je že marca prizadel močan potres z magnitudo 5,5. Takrat je potres poškodoval več kot 26.000 objektov.
KOMENTARJI (166)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.