V odgovor na obisk Nancy Pelosi v Tajpeju so v Pekingu sprožili obsežne vojaške vaje na morju okoli Tajvana. Tajvansko obrambno ministrstvo je te obsodilo kot jasno kršitev ozemeljskih voda Tajvana in pravil ZN, po njihovih informacija je Kitajska izstrelila 11 raket dolgega dosega. Vojaške vaje so označili tudi kot neracionalno izzivanje mednarodnega reda in zatrdili, da bo Tajvan branil svojo nacionalno varnost.
Tajvan je Kitajsko tudi obtožil, da z izstrelitvami raket posnema Severno Korejo. Slednja pa da je s svojimi večkratnimi raketnimi poskusi v zadnjih mesecih podžigala napetosti v regiji. Sedem kitajskih raket je pristalo tudi v japonskih vodah, so sporočili z Japonske in Kitajsko pozvali, naj vaje nemudoma ustavijo.
Manevri z obsežnim strelskimi vajami so v polnem zamahu. Vzhodno vojaško poveljstvo kitajske vojske (PLA) je sporočilo, da so bile v Tajvanski ožini, ki ločuje Tajvan od celine, in vzhodno od otoka izstreljeni izstrelki dolgega dosega. Točna lokacija izstrelitve še ni znana, navaja AP. Kitajska armada je pri tem izvedla "natančne napade" z namenom vadbe, je poročala kitajska televizija. Po navedbah tajvanskega obrambnega ministrstva je Kitajska izstrelila več balističnih raket dongfeng v vode okoli severovzhodne in jugozahodne obale Tajvana. Ministrstvo v Taipeiju je sporočilo, da je v odgovor na izstrelitev aktiviralo obrambne sisteme, poroča Reuters.
Vojaške vaje so se začele okoli 12. ure po krajevnem času (ob 6. uri po srednjeevropskem času), po poročanju kitajskih državnih medijev pa vključujejo tudi "streljanje v živo" v vodah in zračnem prostoru okoli Tajvana, ki ga Peking obravnava kot del svojega ozemlja.
Gre za največje vojaške vaje Kitajske v vodah Tajvana. Bojni manevri bodo potekali na šestih večjih območjih okoli otoka, trajali pa naj bi do nedelje opoldne, je poročala kitajska državna televizija CCTV. Na nekaterih območjih naj bi vaje potekale vsega 20 kilometrov od tajvanske obale.
Kitajski državni časnik Global Times je ob sklicevanju na vojaške analitike zapisal, da gre za vaje "brez primere" in da bodo rakete prvič letele preko Tajvana. Po poročanju časnika bo to prvič, da bo kitajska armada izstrelila bojne rakete dolgega dosega čez Tajvansko ožino, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kot poroča Reuters, je tajvansko obrambno ministrstvo danes še sporočilo, da se bo vojska ustrezno odzvala na sovražno ozračje: "Tajvanska vojska pozorno spremlja sovražne razmere v Tajvanski ožini in okolici otokov, vse njene enote pa kot običajno izvajajo urjenja." Sporočili so, da vaje pozorno spremljajo in da je otok pripravljen na konflikt, a ga ne bo iskal: "Ministrstvo za nacionalno obrambo poudarja, da bo podpiralo načelo priprave na vojno brez iskanja vojne in z držo, da ne bo stopnjevalo konfliktov in povzročalo sporov."
Dogajanje "zelo pozorno" spremljajo v ZDA
Svetovalec za nacionalno varnost ZDA John Kirby je v intervjuju za MSNBC dejal, da dogajanje spremljajo "zelo, zelo pozorno". "Situacija ni zaskrbljujoča le za nas, ampak tudi za prebivalce Tajvana in naše zaveznike v regiji, zlasti za Japonsko," je povedal in na vprašanje, ali je potovanje Pelosijeve sprožilo vojaški odgovor Kitajske odvrnil, da je v tej situaciji provokator Peking. "Na obisk predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa jih ne bi bilo treba tako ostro odreagirati," je še dodal.
Nekatere tamkajšnje prebivalce so vojaške vaje presenetile med jutranjim plavanjem. 63-letnega Luja napetosti ne skrbijo, saj "smo prebivalci Tajvana in Kitajske kot ena družina. Tudi veliko prebivalcev s celine živi tukaj." Dodal je, da jih bolj skrbi zaradi trenutne gospodarske krize, je povedal za AP.
Vojaške vaje, ki bodo potekale na šestih lokacijah, pa skrbijo ribiče. Slednji imajo trenutno največ dela, saj je glavna sezona za lovljenje lignjev. "Dogajanje bo vplivalo na naše delo, a kaj lahko storimo? Zgolj to, da se izognemo nevarnemu območju," je povedal lastnik ribiške ladje Chou Ting-tai.
'Za takšno agresivno dejavnost ni opravičila'
Skupina sedmih gospodarsko najbolj razvitih držav (G7) je že včeraj obsodila vojaške vaje kitajske vojske v Tajvanski ožini, ki jih je Peking sprožil kot odgovor na obisk predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi na Tajvanu. Po mnenju skupine za takšno agresivno dejavnost ni opravičila. Kitajska eskalacija po njihovi oceni tvega povečanje napetosti in destabilizacijo razmer v regiji. Ministri so Kitajsko tudi pozvali, naj vprašanja glede Tajvana rešuje po mirni poti.
Spomnimo
Kitajska Tajvan obravnava kot del svojega ozemlja in vsakokrat obsoja politične stike Tajpeja z državami, ki v skladu s politiko ene Kitajske ne priznavajo Tajvana. Med temi državami je velika večina članic Združenih narodov, vključno z ZDA. Slednja vseeno ohranja tesen odnos z otokom, med drugim zato, ker jim prodajajo orožje za obrambo.
KOMENTARJI (521)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.