
Sredozemski otok je sicer razdeljen na severni del, ki ga upravlja turško-ciprska vlada, in na mednarodno priznani južni del, ki ga vodijo grški Ciprčani. Oboji pa so zadnje dni pazljivo spremljali premikanje madeža, ki je nastal prejšnji teden, ko se je zaradi puščanja rezervoarja za gorivo v rafineriji in termoelektrarni Baniyas na sredozemski obali Sirije razlilo okoli 20.000 ton kurilnega olja.
Kot piše CNN, so satelitski posnetki pokazali, da je madež precej večji, kot so sprva mislili, saj se na gladini razteza v velikosti kar 809 kvadratnih kilometrov, kar je približno toliko, kot meri površina mesta New York.

Grožnja morskemu ekosistemu
Vladni predstojniki za okolje in promet Severnega Cipra, ki ga priznava le Ankara, so dejali, da se je nafta otoku približala na razdaljo 15 navtičnih milj oziroma 28 kilometrov.
Turčija je na območje poslala dve ladji za pomoč pri zadrževanju in čiščenju nafte, madež so poskušali obvladati s plavajočimi pregradami, nazadnje pa jim je na pomoč priskočil veter, ki je madež začel vleči stran od obale.
"Vremenski pogoji se nadaljujejo v našo korist," je dejal namestnik ministra za turizem in okolje Serhan Aktunc. Zagotovil je, da grožnje za njihov del obale trenutno ni, vseeno pa pozval k opreznosti, če bi veter spet spremenil smer.
So pa pristojni opozorili, da je ogrožen morski ekosistem, saj se je nekaj nafte začelo strjevati in toniti na dno Sredozemskega morja.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.