Tujina

Naftni madež, velik kot New York, se je (za zdaj) ognil obali Cipra

Nikozija, 01. 09. 2021 16.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Velikanski naftni madež, ki se je po nesreči v rafineriji v Siriji več dni širil po Sredozemskem morju, se je Cipru že povsem približal, nato pa je tik pred obalo severnega dela – zahvaljujoč spremembi smeri vetra – vendarle naredil 'ovinek'. Turške oblasti zagotavljajo, da trenutno nevarnosti ni, vseeno pa kopalce opozarjajo, naj bodo pozorni, saj bi lahko ponovna sprememba smeri vetra v prihodnjih dneh madež pognala nazaj in bi lahko dosegel polotok Karpaz.

Satelitski posnetki naftnega madeža.
Satelitski posnetki naftnega madeža. FOTO: AP

Sredozemski otok je sicer razdeljen na severni del, ki ga upravlja turško-ciprska vlada, in na mednarodno priznani južni del, ki ga vodijo grški Ciprčani. Oboji pa so zadnje dni pazljivo spremljali premikanje madeža, ki je nastal prejšnji teden, ko se je zaradi puščanja rezervoarja za gorivo v rafineriji in termoelektrarni Baniyas na sredozemski obali Sirije razlilo okoli 20.000 ton kurilnega olja.  

Kot piše CNN, so satelitski posnetki pokazali, da je madež precej večji, kot so sprva mislili, saj se na gladini razteza v velikosti kar 809 kvadratnih kilometrov, kar je približno toliko, kot meri površina mesta New York.

Puščanje rezervoarja v sirski elektrarni, ki leži znotraj največje sirske rafinerije, je povzročilo grožnjo okoljske katastrofe.
Puščanje rezervoarja v sirski elektrarni, ki leži znotraj največje sirske rafinerije, je povzročilo grožnjo okoljske katastrofe. FOTO: AP

Grožnja morskemu ekosistemu

Vladni predstojniki za okolje in promet Severnega Cipra, ki ga priznava le Ankara, so dejali, da se je nafta otoku približala na razdaljo 15 navtičnih milj oziroma 28 kilometrov. 

Turčija je na območje poslala dve ladji za pomoč pri zadrževanju in čiščenju nafte, madež so poskušali obvladati s plavajočimi pregradami, nazadnje pa jim je na pomoč priskočil veter, ki je madež začel vleči stran od obale.

"Vremenski pogoji se nadaljujejo v našo korist," je dejal namestnik ministra za turizem in okolje Serhan Aktunc. Zagotovil je, da grožnje za njihov del obale trenutno ni, vseeno pa pozval k opreznosti, če bi veter spet spremenil smer.  

So pa pristojni opozorili, da je ogrožen morski ekosistem, saj se je nekaj nafte začelo strjevati in toniti na dno Sredozemskega morja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rikozi
02. 09. 2021 12.43
Ja hudiča a ne morjo to enostavno počrpat čimveč s površja in potem primerno razgradit?? Najlažje kr pustit, da nosi okoli, pa bojo pač tisti se s tem ukvarjali, k jim bo že skor na obalo nanesl vse. Vmes pa ni važn kolk živeža bo zapacal in uničil.
kojnusar
01. 09. 2021 19.18
+1
prineslo ga bo v piransko valo.
Antena
01. 09. 2021 18.26
+6
Zemljo je treba rešiti
Antena
01. 09. 2021 18.26
+6
Namesto, da raziskujemo vesolje...rešujmo raje zemljo.
jast123
01. 09. 2021 17.27
+10
sem se kopal na turškem delu cipra na enem osamljenem zalivu......na dnu je bilo pol metra na debelo večinoma plastike, pa površina vode na več krajih je smrdela po kanalizaciji.....v sloveniji je čisto, morda malo več mikroplastike, voda pa motna samo zaradi muljastega dna , kar velja za vso našo obalo
jav0
01. 09. 2021 17.18
+5
Da bi se vsaj vrnil nazaj v Sirijo
TistoPravo
01. 09. 2021 16.17
-1
Baje tak ogromen naftni madež vpliva tudi na mkrske tokove, in da so dejansko smeri odvisne od nafte in ne od vetra toliko
Kimberley Echo
01. 09. 2021 18.02
+1
TistoPravo
01. 09. 2021 20.13
No pa zračni pritisk, posledično so tudi vetrovi situacije pritiska....kot morski tokovi
TistoPravo
01. 09. 2021 20.14
Nekje sem bral, nekdo je nalisal da ti gromozanski naftni madeži lahko vplivajo na moč tokov...