Pred dobrim tednom dni je ameriško letalo C-135 nad Južnokitajskim morjem izvajalo rutinski pregled mednarodnega zračnega prostora, ko ga je nenadoma prestregel kitajski lovec J-11. Pri tem se je letalo kitajske zračne obrambe ameriškemu nevarno približalo. Indo-pacifiško poveljstvo ZDA ocenjuje, da sta bili plovili med seboj oddaljeni le slabih sedem metrov.
Posnetek srečanja, ki so ga ameriške zračne sile objavile na spletu, je hitro zaokrožil po družbenih omrežjih. V videoposnetku je tudi videti, da je letalo ameriške zračne obrambe v izogib trčenju moralo spremeniti smer in višino leta. Kot so zapisali ameriški obrambni uradniki, bi v nasprotnem primeru lahko strmoglavilo.
"Naše sile bodo še naprej letele in jadrale nad morjem, ki je del mednarodnega zračnega prostora, ob tem pa upoštevale varnostna pravila v skladu z mednarodnim pravom," so še zapisali, hkrati pa druge države v indopacifiški regiji pozvale, naj ravnajo enako.
Odnosi med ZDA in Kitajsko so se zaostrili po obisku predsednice ameriškega predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi na Tajvanu, ki ga Kitajska ne priznava kot neodvisno državo.
V zadnjem mesecu je tudi Tajvan sicer večkrat poročal o incidentih s kitajskimi zračnimi silami, saj da te vstopajo v njihov zračni prostor. Tajvansko identifikacijsko območje zračne obrambe je obsežnejše kot zračni prostor Tajvana. Obsega tudi del kitajskega identifikacijskega območja zračne obrambe in del celine.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.