Tujina

Na videz usahlo gibanje spreminja ZDA

New York, 24. 07. 2020 10.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Sebastijan Kopušar
Komentarji
40

Ameriški poslanci so sklenili, da je treba iz ameriškega kongresa odstraniti ducat kipov zgodovinskih osebnosti, povezanih s konfederacijo in rasizmom. Vprašanje je, ali bo ta odziv na proteste zaradi sistemskega rasizma potrdil tudi senat, v katerem imajo večino pri popravljanju krivic obotavljivi republikanci. A je že sam predlog znak sprememb, ki zajemajo ZDA.

Združene države Amerike so po dveh mesecih protestov drugačne, kot so bile pred izbruhom nezadovoljstva.
Združene države Amerike so po dveh mesecih protestov drugačne, kot so bile pred izbruhom nezadovoljstva. FOTO: AP

Med ožigosanimi je doprsni kip predsednika vrhovnega sodnika Rogerja Taneyja, ki je leta 1857 spisal odločitev, da temnopolti Američani ne morejo biti državljani ZDA. Na njegovo mesto naj bi postavili kip Thurgooda Marshalla, prvega temnopoltega sodnika vrhovnega sodišča. Odločitev so sicer podprli številni poslanci iz obeh strank, toda vodstvo senata za zdaj molči, ali bo dovolilo glasovanje o predlogu, prav tako ni jasno, ali bo zakon podpisal Donald Trump, saj je ameriški predsednik do zdaj nasprotoval odstranjevanju simbolov konfederacije in je na ta način skušal razgreti svojo volilno bazo.

Demokrati ga načrtno izzivajo, tako so vsakoletni zakon o obrambni politiki začinili z dopolnilom, ki zahteva preimenovanje vseh vojaških objektov, ki nosijo imena konfederacijskih voditeljev. Kar podpira tudi veliko kongresnikov desnice in vojaški vrh, kljub Trumpovim grožnjam, da bo takšen zakon ustavil z vetom. Predsednica poslanske zbornice in voditeljica demokratskih poslancev Nancy Pelosi, ki ima poseben dar za draženje predsednika s tanko kožo, je iz pisarn spodnjega doma odstranila portrete štirih svojih predhodnikov, ker so se pridružili konfederaciji.

Prerekanje v kongresu

Te čistilne akcije so precej daleč od obsežnih policijskih reform, ki jih zahtevajo protestniki po vseh ZDA. Čeprav so se razmere na ameriških ulicah večinoma umirile, še vedno ves čas potekajo manjša zborovanja. Središče upora je Portland na zahodni obali, kjer je posredovanje enot, sestavljeno iz zveznih agentov, sprožilo jezen odziv prebivalcev. Poslanski dom kongresa je sicer že prejšnji mesec sprejel obsežen paket ukrepov za reformiranje dela policij v ZDA, s katerim so med drugim prelagali prepoved prijemov za dušenje osumljencev, ukinitev sodnih nalogov, ki dovoljujejo vstop v stanovanja brez trkanja, ter rahljanje pravil, ki policiste ščitijo pred tožbami državljanov.

Toda republikansko vodstvo senata je pripravilo svojo različico reform, ki pa je bila po mnenju demokratov tako razvodenela, da so preprečili glasovanje o njej. K temu jih je spodbujala tudi organizacija za državljanske pravice temnopoltih NAACP. Demokrati so upali, da bodo desnico tako prisilili k uradni razpravi o obeh predlogih in poskusu iskanju kompromisa. Toda republikanci so bili prepričani, da bi bila pogajanja izgubljanje časa, saj naj bi demokrati propad reforme želeli uporabiti kot del streliva za volilni boj. Reforma je tako potisnjena v ozadje, avgusta se začnejo kongresne počitnice in nato volilna kampanja, tako da do novembra ne bo več resnih zakonodajnih razprav.

Ideja, ne organizacija

Kongresniki bi si morda premislili, če bi se znova razširil obsežen val protestov. Američani dva meseca po smrti temnopoltega Georgea Floyda pod kolenom belega policista še vedno odhajajo na ulice, le da v precej manjšem številu. Kar pa ne pomeni, da se je gibanje Življenja temnopoltih so pomembna (BLM) izpelo. Ko je Alicia Garza 2013 na družbenem omrežju Facebook prvič zapisala, da so življenja temnopoltih pomembna, ni nastala organizacija, pač pa ideja, ki prežema milijone Američanov. In vedno znova vzkipi, ko so priča novemu policijskemu nasilju nad temnopoltimi državljani in novim dokazom o prežetosti države s sistemskim rasizmom.

Takšnih kipenj je bilo v zadnjih letih veliko, a se je zdelo, da se ZDA vedno znova vrnejo v stare tirnice. Podobno kot po vsakem krvavem strelskem obračunu oživi razprava o nadzoru nad orožjem, a nato počasi izgine z naslovnic. 21. maja letos se je časnik The Economist spraševal, kaj se se zgodilo z gibanjem BLM, in ugotavljal, da razpršena organiziranost in razdrobljeno vodstvo brez prave hierarhije ne omogočata učinkovitega delovanja. Denimo zbiranja donacij, če javnost ni osredotočena na težave temnopolte skupnosti in na nasilje policije.

Toda aktivisti gibanja so trdili, da je to najmočnejše tam, kjer je najbolj pomembno, na lokalni ravni. Še posebej ker je dolgo praktično obstajalo samo na spletnih kanalih, družbena gibanja na spletu pa se redko prelijejo v organizirane strukture tudi v fizičnem svetu. "Mnogi politični krožkarji na spletu vneto sodelujejo v razpravah o ključnih družbenih vprašanjih, kot je rasna enakost, a nato ne naredijo ničesar praktičnega," je prepričan Eitan Hersh z univerze Tufts.

Pet dni po iskanju odgovora, ali je gibanje zaradi naveličanosti belih, izobraženih in liberalnih Američanov, ki tvorijo jedro družbenih premikov, izgubilo zagon, je v Minneapolisu umrl Floyd. In pokazalo se je, da se je pod površino v resnici nabirala naveličanost. Le da nad vedno novimi prizori nasilja policije in vedno novimi dokazi, da temnopolti Američani živijo drugačna, manj enaka življenja.

Zasuk javnega mnenja

Energija tokratnega upora je drugačna, širša, veliko bolj vseobsegajoča. Po zadnjem merjenju časnika Washington Post večina Američanov podpira BLM, rekordnih 69 odstotkov je prepričanih, da pravosodni sistem temnopoltih in drugih manjšin ne obravnava enako kot belcev. "Lahko smo občutili, kako se je duh časa premaknil, kulturno vplivni deli družbe so sklenili, da prihodnost pripada protestnikom, ki zahtevajo odgovornost za ameriško preteklost in varnost pred sedanjimi oblastmi," je prepričan Bill McKibben iz časnika The Newyorker.

Newyorške oblasti so Donaldu Trumpu pred njegovo stolpnico narisale velik opomnik.
Newyorške oblasti so Donaldu Trumpu pred njegovo stolpnico narisale velik opomnik. FOTO: AP

Ne samo množica belih protestnikov, ki je preplavila ulice, sveži veter sprememb je zavel v sicer konservativnih ustanovah, ki so se leta otepala sprememb. Vrh Pentagona se je opravičil, ker je sodeloval v Trumpovem ponesrečenem poziranju fotografom s Svetim pismom, zaradi česar je policija grobo razgnala mirne protestnike pred Belo hišo. Ploščo so obrnili v ligi ameriškega nogometa NFL, iz katere so izgnali najbolj glasnega protestnika proti ameriškemu rasizmu Colina Kaepenicka. Komisar lige Roger Goodell je razglasil, da "obsojamo rasizem in sistematično zatiranje temnopoltih".

Celo dirkaški Nascar, hrumeča zmes bencinskih hlapov, korporacijskega reklamiranja in podeželskih fantov, je po dolgih letih upiranja pozivom, naj se odpove rasističnim simbolom, prepovedal vihranje konfederacijskih zastav na svojih prireditvah. Temnopolti dirkač Bubba Wallace je svoj dirkalnik lahko prebarval z znakom BLM, čeprav je lastnik njegovega moštva še pred dvema letoma bentil, da bo odpustil vsakega dirkača, ki bo pokleknil med igranjem himne.

Jez grenkobe

NHL in Nascar sta v osrčju Trumpove volilne baze, in da so v obeh športih klub negodovanju predsednika naredili takšen premik, odseva, kako se je v samo nekaj tednih zasukalo javno mnenje. Družbene spremembe se redko dogajajo tako hitro, pogosto bolj odražajo menjavo generacij kot pa menjavo prepričanj. Toda zdi se, da je smrt Trayvona Martina na Floridi pred osmimi leti začela polniti jez grenkobe, surov posnetek smrti Floyda pa je bila zadnja kaplja, ki je razbila zapornice in preplavila družbo s spoznanjem, da se ni več mogoče upreti spremembam.

Številne lokalne skupnosti so že sprejele pomembne reforme delovanja policije. Najbolj radikalne zamisli, kot je njena ukinitev ali radikalna zmanjšanja proračuna in obsega njenega delovanja, (vsaj za zdaj) ne bodo uresničena. Toda kljub nasprotovanju mogočnih policijskih sindikatov so razprave o tem postale povsem sprejemljive tudi za širšo družbo, ne le za akademske kroge in radikalno levico. Zasluge gredo tudi gibanju BLM, ki je pomagalo oblikovati in usmerjati družbeno razpravo o rasah in pravosodju, čeprav se je včasih zdelo, da se na ločnici med spletom in fizičnim svetom razblinja.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Morda ni naključje, da je bil takšen preskok nemogoč v času prvega temnopoltega predsednika, za del bele Amerike je bil preveč že obraz Baracka Obame v Beli hiši. Poleg tega je bilo težje državo obtoževati sistemskega rasizma, če jo vodi temnopolti predsednik. In prav tako morda ni naključje, da se je zasuk razumevanja o odnosu do ras v ZDA zgodil v času Trumpa, ki ga je njegov demokratski izzivalec Joe Biden poimenoval za "prvega" rasističnega predsednika. Mnogi Američani so namreč ob dogajanju v Beli hiši izostrili svoje občutke, kaj je normalno, naravno in očitno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JohannDoe
24. 07. 2020 13.18
+5
Kako težko je požreti in sprejeti zamolčane nečednosti iz preteklosti nam pove že naš lasten primer. 50 let smo se imeli lepo, karkoli se je že v ozadju dogajalo, potem pa ti pridejo neki Argentinci in hočejo neke kosti odkopavat in nabijajo o nekih zločincih. Mi pa vsi v lepih spominih na pionirčke, spevne partizanske pesmice in podobno. Predstavljajte si sedaj Američane, vsaj južne in, predvidevam, bele. So v podobni zagati. Kot bi jim nekdo hotel vzet in popljuvat otroštvo in lepe čase. Ja njihovo je in ga ne dajo.
nikhrast
24. 07. 2020 16.17
+1
Saj se precej Slovencev tudi ne bo spametovalo, še vedno sanjajo o diktaturi komnistične stranke, tako da kipi Tita, Kidriča... ne bodo še kmalu odstranjeni.
MASTERSS
24. 07. 2020 12.56
+21
najbolj je smešno da tile kipi so ubistvu demokaratski kipi ....ameriški demokarati so bli konfederacijske sile ko je bila vojna.in oni so bli za sužnje ... skozi 200 let in pa se je stranka preobrazila in išče volivce pri črncih in mehičanih ki so jih zatiral 200 let nazaj ....in zdej demokrati pomagaajo rušit ubistvu svoje kipe ....res banalno....republikanci ki pa so osvobodil sužnje pa so ratal konservativni v vseh teh letih....masoni pa vodijo obe stranke iz ozadja...proble za njih je trumpaulja ki ni v masonih in je zmagal volitve čisto ponesreči, zato se vsi spravlajo na njega, tudi republikanci...
MASTERSS
24. 07. 2020 13.02
+8
razmišljam če bojo svečkarji čes 200 let ljubitelji črncev in arbcev... :-) :-)
Kollerik
24. 07. 2020 13.04
+7
saj so že začeli s svojo ljubeznijo do multi-kulti (prištinski doktorat, press...)
JohannDoe
24. 07. 2020 13.22
-1
Zanimivo mi je to, ta zgodba o predsedniku vlade posvojenemu Albancu. Vsi vse vejo in vsem je vse jasno, samo nihče ne pove kje so prebrali. Iščem ta vir, če mi ga kdo navede, mi bo precej pomagal.
beaxie
24. 07. 2020 12.37
+4
Spreminja ga tako da je rekordno stevilo okuzb, zakaj tega nihce ne napise?
Iluzionist
24. 07. 2020 12.19
-13
To so kozmetične spremembe, spet je namreč umrl en temnopolti, ki so ga policisti aretirali brez utemeljenega razloga in spet mu je en klečal na vratu dokler ni umrl, je medtem prosil za življenje, kar mu je bilo zanikano. Spremembe bodo, ko bodo morilci državljanov javno viseli po ulicah in tisti, ki so jih trenirali in tisti, ki so trening odobrili. Javne smrtne kazni jim ne sme dodeliti ulica ampak morajo biti dodeljene preko sodišč in vojska mora pomagati pri njihovi izvršitvi. Edina druga opcija je državljanska vojna po jugoslovanskem scenariju, ki se bo razširila po zahodni vplivni sferi.
Generacija56
24. 07. 2020 12.18
-5
Kaj se zgodi, ko rasistu rečeš: RASIST! Dobiš minus.... Hahahahahahaha....
Razumnež
24. 07. 2020 11.52
+21
V ZDA tako norijo z odstranjevanjem vsega kar je povezano z rasizmom.... A si predstavljate, da bi mi recimo Kidriča podrli? Kakšna revolucija bi bila šele to.!?
Generacija56
24. 07. 2020 11.59
-3
Vedno znova se vprašam, kako pri bogu si si nadel nick, Razumnež! A tema, totalna. Kaj ima Kidrič, ki je simbol post NACISTIČNIH ČASOV, s sužnjelastništvom? A je RES tako huda tema, tam zgoraj?
JohannDoe
24. 07. 2020 13.09
+2
Nima nič z ameriškim sužnjelastništvom, ima pa precej z zgodovino in čiščenjem, ko se nazorska opcija zamenja.
nikhrast
24. 07. 2020 16.10
+0
Kidrič je simbol diktarure, zatiranja drugo mislečih...
Generacija56
24. 07. 2020 11.47
-18
To, kar imate tukaj, na tem portalu revčki, RASISTI, nimate nikjer na svetu!!!! Ščitijo vas, kot kapljico vode.... Ker je pač ameriški portal, belski. 200LET!!!! od sužnjev, do izključenih iz vseh tokov, izobrazbe, zaposlovanja, ločeni WC-ji, avtobus, vse, kar si bolan um izmisli, TO VSE PUSTI POSLEDICE!!! A mislite revčki, da bi bil črn prebivaleckaj MANJ PAMETEN, kot belec, če bi imal enake možnosti? Sedaj, ko je tam, KJER MU JE EDINO MOŽNO zaslužiti, v kriminalu, drogah, PA JE ON KRIV! Zahvalite se 24UR, ker lahko svinjate!
Fulano in Beltrano
24. 07. 2020 11.58
+8
Malo na silo napisano, enkrat v preteklih mesecih si pisal, da si svojo kariero zgradil v mednarodnem okolju. Tale zapis kaže, da v mednarodno okolje ni bilo vključenih ZDA ali vsaj približnega poznavanja ZDA.
Generacija56
24. 07. 2020 12.06
-5
Da, mednarodno okolje, kjer lahko srečaš američana le, če potuje s Kanadskim potnim listom... Ker, drugače se mu slabo piše. Kar se pa poznavanja ZDA tiče, ne samo, da sem ga doživel v živo, spoznal sem ga do obisti, tudi od drugih svetovnih udeležencev. Nihče jih ne mara. Napihnjenci, ki si vse, kar so, priigrajo s politično-finančnimi pritiski. Osebno pa sem spoznal, da so tepci...
Fulano in Beltrano
24. 07. 2020 12.38
+5
Bravo. Si povedal vse. Komentar ni potreben.
User768643
24. 07. 2020 11.36
+44
Zdaj se pa že gre iz ene skrajnosti v drugo. Še malo pa bo greh biti belec. Moje izkušnje s potovanj po ZDA, da so temnopolti večji rasisti kot belci. Če kdo dvomi, naj gre v kakšen njihov klub ali se sprehodi po njihovi soseski. Po mojem niti ni potrebno do ZDA. V Evropi kar hitro ugotoviš isto.
JohannDoe
24. 07. 2020 13.11
+3
Nekdo je nekje pametoval, da črnec ne more biti rasist. Ker rasisti so lahko samo belci ali nekaj takega. Kar je zelo zanimiv pogled na sam rasizem in kaj to je.
SlobodaNE
24. 07. 2020 11.30
+31
Vsa življenja so pomembna, ne samo črna.
Kollerik
24. 07. 2020 11.31
-15
Generacija56
24. 07. 2020 11.23
-9
Zgodovina nas uči! Vendar ZDA, ki si domišljajo, da lahko zgodovino spremenijo, če jo izbrišejo iz Googla, MORAJO doživeti POLNO PORCIJO zgodovine! Vsaka tvorba, ki živi od laži, rasizma, CELO SUŽNJELASTNIŠTVA, zatiranja drugih nacij, sankcioniranja, ekonomskih blokad, vojaškega ustrahovanja...... ustvarijo toliko odklanjanja na svetu, že čisto na duhovni ravni, NE MOREJO PREŽIVETI! Potem pa še jih čakajo Indijanci! To bo plačilo...
Millady
24. 07. 2020 12.03
+11
Točno tako. Bumerang se jim je vrnil v isti obliki in na isti način, njihov izvozni artikel "demokracija po ameriško" je sedaj doma. Trenutno se tudi v US dogaja čista manipulacija množic (BLM je prav priročna), ki jih uporabljajo za dosego političnih ciljev, tokrat ciljev "demokratov"
dartford
24. 07. 2020 11.22
+52
Black lives matter je absolutno največji rasizem, saj izključuje belce
skrajnež
24. 07. 2020 11.22
+30
vsa življenja štejejo
SlobodaNE
24. 07. 2020 11.18
+40
Kar naenkrat se vsi borijo za črne. Sumljivo.
Kollerik
24. 07. 2020 11.32
-20
Rumeni jopiči, spodaj pa kljukasti križ. Sumljivo... only in Slovenia
SlobodaNE
24. 07. 2020 11.40
+9
Kollerik
24. 07. 2020 13.05
-3
Wolf031
24. 07. 2020 11.17
+39
BLM in KKK imata enako ideologijo, razlika je edino, da BLM povzdiguje črno raso, KKK pa belo raso.
SlobodaNE
24. 07. 2020 11.13
+25
Kot da bi šlo res za pravice črnih. Gre za to, da se razjaha Ameriko. Ker ne morejo premgati Trumpa gre z najnižjimi metodami.
Glotis
24. 07. 2020 11.08
+13
Tudi v Sloveniji bi bilo potrebno nekaj spomenikov odstranit.
Vapo
24. 07. 2020 11.52
-10
Cesar007
24. 07. 2020 10.59
+48
ALL LIVES MATTER!
kilklop
24. 07. 2020 11.24
-26
Cesar007
24. 07. 2020 12.02
+17
Ne samo ne maram rasistov, ki menijo da so določena življenja vredna več ali manj.
Millady
24. 07. 2020 10.42
+42
Končno je v članku napisana pravilna ugotovitev: demokrati Trumpa načrtno izzivajo z BLM forami
beowulfsam
24. 07. 2020 11.02
-21
Ja ja, fore. To, da Trump zapira otroke v kletke, žali vojne veterane, ukinja pravice, hvali nacije in podobno, sploh nima vpliva. Kje pa. Model je naredu test za demenco, pa se hvali okol, kakšn genij je in da noben ne bi tok dobr tega testa opravu, hahahah. Test ma na sliki slona: napiši ime živali. Uuuu, Mensa material. Tko k folk, k ga podpira.
Millady
24. 07. 2020 11.18
+13
Beo, verjetno je izraz "fore" za vas nasprotnike Trumpa in podpornike BLM nekorekten itd..uporabila sem ga zaradi pomanjkanja časa- preveč bi bilo za pisati kaj je BLM v odnosu do Trumpa, zato ta (neposrečena?) "fora". Je pa današnji članek presenečenje ured. politike portala, se ti ne zdi?
Talent212
24. 07. 2020 11.21
+22
Zapira v kletke? A misliš tako kot vsi predsedniki do sedaj? Samo pri Trumpu to mediji obešajo na veliki zvon. Nikoli ni užalil veterane, to so mediji zanalašč tako obrnili, če te res zanima kaj se je takrat zgodilo poglej cel njegov govor, ne pa to kar ti 24ur servira. Za žaljenje invalida identična zadeva. Kakšne pravice je ukinil? Ta transeksualci ne morejo iti v vojsko? Pač osebam ki so mentalno nestabilne ni dati orožje v roko. Ljudje morate vedeti, da se mediji zmišljujejo stvari. Neverjetno kaj se dogaja in noben ne odgovarja za to. Seveda potem ljudi, ki je njihov vir informacij samo 24ur ne vejo celotne zgodbe, ampak to je tudi agenda. Po drugi strani je pa Obama, ki je dobil nobelovo nagrado za mir, s tem da je povzročil 7 vojn in odvrgel nevem koliko miljon bomb v svojmu mandatu.