Nova Zelandija je sporočila, da je njeno vojaško letalo pristalo na glavnem letališču v Tongi, potem ko je delavcem končno uspelo odstraniti pepel z vzletno-pristajalne steze. Po sobotnem izbruhu podvodnega vulkana in cunamiju je vulkanski pepel prekril otoke in predstavlja resno tveganje za zdravje. Pepel in morska voda sta namreč onesnažila zaloge pitne vode.
Zaradi naravne katastrofe so umrli trije ljudje, uničeni so bili komunikacijski kanali, po petih dneh, ko je bila Tonga popolnoma odrezana od sveta, pa so končno začeli vzpostavljati komunikacijske kanale, poroča BBC. Po ocenah Združenih narodov je prizadetih približno 80 odstotkov prebivalcev otočja, okoli 85.000 ljudi, ki jim zaradi hudega onesnaženja grozita kolera in diareja.
Debela plast pepela je prekrila vzletno-pristajalno stezo letališča v prestolnici Nuku'alofa in preprečila pristajanje letal. Reševalne ekipe in na stotine prostovoljcev se je več dni trudilo, da bi s pomočjo samokolnic in lopat očistili asfalt. Poveljnik združenih sil Nove Zelandije, Jim Gilmour, je njihovo prizadevanje označil za "izjemno naporno".
Novinarjem je v četrtek povedal, da je njihovo letalo C-130 Hercules pristalo v Tongi nekaj po 16. uri po lokalnem času. Na letalu so bili sodi z vodo, kompleti za začasna zatočišča, električni generatorji, higienski kompleti in komunikacijska oprema.
V javnost so prišli tudi prvi posnetki iz prestolnice Nuku'alofa, na katerih je videti poslopja, prekrita s pepelom, ter ruševine in polomljena drevesa, ki ležijo po ulicah.
Avstralija je sporočila, da je na krovu prvega od njenih dveh letal Boeing C-17 Globemaster, ki bosta zaloge dostavili v četrtek, tudi naprava, ki bo pomagala vzletno-pristajalno stezo ohranjati čisto. Tako avstralske kot novozelandske oblasti so potrdile, da bodo dostavo izvedli brezstično in tako preprečili morebitno tveganje za prenos okužbe s koronavirusom. Na otoku je bil doslej potrjen le en primer okužbe.
"Letalo naj bi na otoku ostalo zgolj 90 minut, potem pa se bo vrnilo na Novo Zelandijo," je povedala novozelandska obrambna ministrica Peeni Henare.
Tudi Gilmour je potrdil, da se strogo držijo covidnih protokolov o brezstičnosti, in dodal, da letalska posadka ne bo imela stika z nikomer, prav tako bodo vsi člani nosili zaščitno opremo. "Zadnja stvar, ki bi jo Tonga zdaj potrebovala, je izbruh koronavirusa," je dodal. Tudi avstralske oblasti so potrdile, da se njihovo osebje ne bo izkrcalo iz letal.
Raziskovalci ameriške vesoljske agencije Nasa so izračunali, da je bila moč izbruha vulkana 500-krat močnejšo od atomske bombe, odvržene na Hirošimo.
V četrtek naj bi v Tongo prispela tudi prva ladja, ki je prav tako na poti iz Nove Zelandije. Oblasti so povedale, da bo prva naloga HMNZS Wellingtona označiti ladijske kanale in določiti poti v pristanišče v Tongi. Z ladjami bodo pripeljali več kot 250.000 litrov pitne vode in opreme za razsoljevanje, ki se uporablja za ločevanje soli od vode.
Pomoč je obljubila tudi Japonska, pa tudi Kitajska in Francija. Svetovna banka je obljubila začetnih osem milijonov ameriških dolarjev (malo več kot sedem milijonov evrov) nujne finančne podpore. Ob tem so poudarili, da se zavedajo, da bodo celotno škodo, ki bo velika, šele ocenili, bo pa Svetovna banka pomagala pri financiranju projektov za utrditev glavne infrastrukture v državi, kot so šole in vladna poslopja ter pristanišča.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.