Hrastovo krsto kraljice Elizabete II., pokrito s škotsko kraljevo zastavo in vencem belega cvetja, so v nedeljo v spremstvu sedmih vozil z gradu Balmoral odpeljali do škotske prestolnice. Na poti do Edinburgha so se preminuli monarhinji poklonile množice, ki so se zbrale ob cesti. Čez noč je bila krsta v palači Holyroodhouse, ki je uradna rezidenca britanskega monarha na Škotskem, v ponedeljek pa so jo v procesiji pospremili do edinburške katedrale svetega Egidija.
Javnost je tako dobila priložnost, da obišče preminulo kraljico in se poslovi od nje. Nekateri so celo noč čakali, da so prišli na vrsto.
Med njimi sta bila 34-letni Luke McIlwain in njegova 31-letna partnerka Felicity Baines. "To je enkratna priložnost v življenju. Morda nikoli ne bomo videli nobene kraljice več," je za BBC dejal McIlwain."Postaja precej mrzlo, ponoči sva se hotela postaviti v vrsto, da bi se izognila gneči - neuspešno!" je dodal. McIlwain, ki dela kot kirurg, je povedal še, da je za kraljičino smrt izvedel, potem ko je med operacijo v njegovo operacijsko sobo vdrla medicinska sestra, da bi sporočila novico.
Tudi 44-letni Corey Burgher in njegova 24-letna pastorka Giovanna Giambastiani sta čakala v vrsti. Prišla sta ponoči v upanju, da se bosta izognila gneči. "Mislila sva, da bo to pametno in da bo ponoči manj ljudi," je dejal Corey. Povedal je še, da je bil presenečen nad tem, kako zelo ga je novica o njeni smrti prizadela. "Osebno je nisem poznal, sem jo pa spoznal, ko sem bil otrok. Precej čustven sem bil zaradi tega, zame je bil to pravi šok."
Gavin Hamilton iz Edinburgha je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da je čakal več kot pet ur, v katedralo pa je lahko vstopil ob 2.50 po krajevnem času. Za njim je bilo v vrsti še na tisoče ljudi. "V vrsti so bili tudi taki, ki so pripotovali iz več kot 160 kilometrov oddaljenega Aberdeena," je še dejal.
"Gre za občutek povezanosti s preteklostjo," pa je po prihodu iz katedrale za AFP dejal 28-letni Rob Parsons. Kot je dodal, z obiskom kraljice lahko sprejmeš dejstvo, da se je končalo neko obdobje.
Kolone pred katedralo se vijejo tudi danes
Ob 17. uri po lokalnem času so krsto z letalom prepeljali v London, ob njej pa je potovala edina hči Elizabete II, princesa Anne. Nato so krsto prepeljali v Buckinghamsko palačo, kjer jo bosta sprejela novi kralj Karel III. ter kraljica spremljevalka Camilla.
Pristanku letala sta med drugim v dežju prisostvovala premierka Liz Truss in obrambni minister Ben Wallace.
Krsto bodo v sredo iz Buckinghamske palače prepeljali v Westminster. Tam se bodo lahko Britanci naslednje štiri dni, do pogreba, še zadnjič poslovili od monarhinje, ki je državi vladala 70 let.
Pogreb bo v ponedeljek, 19. septembra. Krsto s posmrtnimi ostanki Elizabete II. bodo v procesiji prepeljali v Westminstrsko opatijo, kjer bo pogrebna slovesnost z državniškimi častmi.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.