Mafijca, bil naj bi šef razvpite mafije Cosa Nostra, naj bi okoli 10. ure prijeli v zasebni kliniki La Maddalena v Palermu, medtem ko je bil tam na zdravljenju. Poveljnik karabinjerjev Pasquale Angelosanto pa je pojasnil, da ga je aretirala posebna enota v sodelovanju z lokalno policijo. Kot poroča BBC, naj bi pri aretaciji sodelovalo več kot 100 pripadnikov oboroženih sil.
Italijanski mediji so razširili video posnetek, na katerem ljudje stojijo na ulici in ploskajo policiji, ki je odpeljala mafijca. Preiskavo sta vodila tožilec iz Palerma Maurizio de Lucia in namestnik tožilca Paolo Guido, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Umori, bombni napadi, ugrabitve, mučenje, izsiljevanje ...
Zaradi številnih umorov so mu sicer že leta 2002 sodili v odsotnosti in ga obsodili na dosmrtno ječo. Med drugim je obtožen umorov protimafijskih tožilcev Giovannija Falconeja in Paola Borsellina iz leta 1992, smrtonosnih bombnih napadov leta 1993 v Milanu, Firencah in Rimu, pa tudi ugrabitve, mučenja in umora 11-letnega sina enega od mafijcev, ki je pričal proti njemu, poroča BBC.
Poleg naštetega je obtožen še izsiljevanja, nezakonitega odlaganja odpadkov, pranja denarja in trgovanja z mamili za hudodelsko združbo organiziranega kriminala Cosa Nostra. Bil naj bi varovanec Totoja Riine, vodje klana Corleone, ki je bil po 23 letih bega aretiran leta 1993.
Čeprav je bil Messina Denaro od leta 1993 begunec, se je domnevalo, da je s tajnih lokacij svojim podrejenim še vedno izdajal ukaze. V preteklih desetletjih so ga italijanski preiskovalci večkrat skoraj ujeli, in sicer tako, da so spremljali njegove najbližje. Posledično so leta 2013 aretirali tudi njegovo sestro Patrizio in več drugih sodelavcev. Prav tako je policija zaprla več podjetij, ki so bila povezana z njim, Messino Denaro pa je tako postajal vse bolj izoliran.
Poleg tega policija ni imela skoraj nobene fotografije kriminalca, zato se je morala zanašati na digitalno sestavljene fotografije, s katerimi so skušali predvideti njegov videz po več desetletjih bega.
Priznanja delu oboroženih sil dežujejo z vsega političnega spektra. Gian Carlo Caselli, sodnik in nekdanji generalni tožilec, je dejal, da je aretacija Messina Denara izjemen, preprosto zgodovinski dogodek, ki bi lahko vodil do pomembnega napredka v tekočih preiskavah bombnih napadov iz leta 1993, v katerih je bilo po Italiji ubitih 10 ljudi.
Njegovo aretacijo je komentirala tudi premierka Giorgia Meloni, ki je dejala, da je to velika zmaga za državo in da dokazuje, da se država ni vdala mafiji. "Dan po obletnici aretacije Totoja Riine je še en vodja organiziranega kriminala priveden pred sodišče," je dodala.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.