Potem ko so hrvaško pevko Severino Vučković za nekaj ur zadržali na srbski meji, kjer so po navedbah srbske policije izvajali redni postopek za tiste, katerih izjave državni organi smatrajo za vprašljive, je zadeva dobila širša obzorja. Seveda so se v vse skupaj vmešali politiki in stvar zdaj ni več toliko omejena na pevko, temveč je po izjavah sodeč ušla v druge skrajnosti. In med prvimi se je oglasil Vulin, ki pravi, da je sam delal spisek tistih, ki v Srbiji niso dobrodošli.
Vulin je pojasnil, da je kot minister za policijo in direktor Varnostne-informativne agencije (BIA) naredil sezname tistih, ki po zakonu in vesti niso dobrodošli v Srbijo, in dodal, da mu je zelo žal, da seznamu ni posvetil več pozornosti, poroča Radio Slobodna Evropa.
"Sezname sem naredil jaz in žal mi je, da se jim nisem bolj posvetil, ker vidim, koliko lopovov je po krivici pozabljenih," je dejal. "Aleksandar Vučić o seznamu ni bil obveščen."
"Vse izmečke, ki mislijo, da Srbi nimajo ne države ne samospoštovanja, so lahko prepričali o nasprotnem, ko so jim na naših mejah povedali, da niso dobrodošli," je zapisal na spletni strani svoje stranke. "Nekateri zato, ker so za božič prepevali kontroverzne pesmi proti Srbom, nekateri zato, ker so se znašali nad našimi otroki na koncertih, se norčevali ob kazanju simbolov Albanije in slavili Anteja Gotovino."
In na seznamih so se znašli tuji državljani, ki so, kot pravi, prišli v Srbijo, da bi se udeleževali nasilnih protestov, pa tudi "narkokralji, ki se jih še zdaj bojijo v Sarajevu, Prištini in Skopju".
Poudaril je še, da je poleg ukrepa obveznega pripora in okrepljenega nadzora na seznam uvrstil tudi poslance, ki so v skupščini Črne gore glasovali za resolucijo o prepovedi zanikanja genocida v Srebrenici. V času sprejetja te resolucije se je šest poslancev opozicijskih strank črnogorskega parlamenta tudi soočalo s težavami na meji pri vstopu v Srbijo.
"Osebno sem na seznam uvrstil tudi Srbe, ki nosijo rože na grobove albanskih morilcev in številnim Hrvatom," je zapisal.
Vulin ni konkretno potrdil, ali je na tem seznamu tudi Severina, pevko so namreč po incidentu izpustili in ji dovolili vstop v državo, a se je vrnila na Hrvaško. Ob tem je dejala, da so jo podrobno izprašali o tem, kaj meni o Srebrenici, operaciji Nevihta, zakaj je podprla proteste proti rudnikom litija, pa o taborišču Jasenovac, kjer je umrlo več 10 tisoč Srbov, pa tudi številni Hrvati, Romi, Judje in Slovenci. Izpraševali naj bi jo tudi o nekdanjem hrvaškem predsedniku Franju Tuđmanu.
Kot je sama dejala, ne bo več prišla v Srbijo, dokler je na oblasti Aleksandar Vučić. "Ljubim Srbijo, v kateri 100.000 Srbov protestira za zaščito okolja in svojo državo. In tisti, ki je trenutno na čelu Srbije, z ustrahovanjem ne bo odvrnil pozornosti od težav, s katerimi se soočajo Srbi v Srbiji," je zapisala na Instagramu.
Ivica Dačić: Ukinili bomo sezname prepovedi vstopa
Minister za notranje zadeve je napovedal ukinitev seznamov prepovedi vstopa v Srbijo, poroča Telegraf, saj je, kot pravi, Srbija svobodna država.
"V naši državi ni verbalnega delikta, na seznamu bodo ostali le ljudje, ki izvajajo zločine," je pojasnil Dačić v oddaji na TV Pink. "A naj nam drugi ne predavajo lekcij, predvsem Hrvaška, potem ko je srbski odvetnik v avtu na Hrvaškem poslušal srbske pesmi in bil zaradi tega pridržan."
'Srbija je vzor demokracije v odnosu do Hrvaške'
Predsednica Narodne skupščine Republike Srbije Ana Brnabić je ocenila, da je Srbija še kako demokratična država. "Ni Srbija tista, ki je komur koli iz Hrvaške prepovedala obisk Kragujevca, Kraljeva ali Jajinc, ampak je Hrvaška tista, ki je predsedniku prepovedala obisk največjega ustaškega taborišča Jasenovac," je sporočila Brnabićeva.
Tako kot Dačić je tudi ona omenila primer, ko so na Hrvaškem aretirali srbskega odvetnika zaradi poslušanja srbskih pesmi. Spomnila je tudi, da je Hrvaška prepovedala vstop določenim poslancem črnogorskega parlamenta, ker jim niso bile všeč njihove izjave o hrvaški zgodovini, poroča Nova.rs.
'Srbija ni demokratična država'
Povsem nasprotno od Brnabićeve pa trdi predsednik hrvaškega parlamenta Gordan Jandroković, ki je dejal, da Srbija sedi na dveh stolčkih, je nedosledna, nenačelna in povzroča prepire, poroča 24sata.hr.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.