Odločitev, da sodba ustavnega sodišča o skoraj popolni prepovedi umetne prekinitve nosečnosti začenja veljati z objavo v uradnem listu, je poljska vlada sporočila prek Twitterja. Ustavno sodišče je pisno pojasnilo razsodbe, ki jo je sprejelo oktobra, objavilo na 154 straneh, poroča agencija Reuters.
V skladu z odločitvijo sodišča bo odslej v tej večinsko katoliški državi splav dovoljen samo v primeru ogroženosti življenja in zdravja matere ter v primeru utemeljenega suma, da je nosečnost posledica incesta ali posilstva. S tem bo pravica do splava med najbolj omejenimi v Evropski uniji.
Spomnimo. Ustavno sodišče je 23. oktobra lani razsodilo, da umetna prekinitev nosečnosti v primeru hudih deformacij zarodka, ki je bila dovoljena v skladu z zakonom iz leta 1993, ni v skladu z ustavo, ker krši ustavno zagotovljeno pravico do življenja. Za spremembe zakonodaje so si prizadevali poslanci iz vladajoče desne stranke Pravičnost in razvoj (PiS), ki so se tudi obrnili na ustavno sodišče.
Po objavi sodbe oktobra lani so več tednov na Poljskem potekali množični protesti, zvrstilo se je tudi več kritičnih odzivov na odločitev, tako na Poljskem kot v tujini.
Na ulice mest je kljub prepovedi zbiranja ob pandemiji covida-19 odšlo na sto tisoče ljudi. Protesti so nato dobili tudi jasne protivladne elemente, tudi v povezavi s slabim reševanjem krize zaradi pandemije covida-19. Tarča kritik je bila tudi policija, češ da se namerno preostro odziva na sicer mirne protestnike.
Protestniki se vračajo na ulice
Organizacija Stavka žensk (Strajk Kobiet), ki je organizirala proteste, je danes že pozvala k protestom pred ustavnim sodiščem v Varšavi.
Na Poljskem sicer letno zakonito opravijo manj kot 2000 umetnih prekinitev nosečnosti. Skupine za pravice žensk ocenjujejo, da ob tem nezakonito ali v tujini opravi splav še 20.000 žensk.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.