Po poročanju ministrstva za kulturo so v južnem Peruju odkrili ogromno mačjo figuro, ki je bila pred več kot 2000 leti vklesana v suho pobočje. Starodavni geoglif, ki meri 37 metrov, je del geoglifov v Nazci, tako imenovanih 'črt Nazca', zbirke stotin skrivnostnih umetniških del, ki se nahajajo na planoti južno od Lime.
"Podoba je bila komaj vidna in skrbi nas, da bo zaradi lege na strmem pobočju in učinkov erozije kmalu tudi izginila," je ministrstvo zapisalo v sporočilu za javnost. Arheologi so odkrili črte oz. linije, ki so bile široke od 30 do 40 centimetrov, slog umetniškega dela pa nakazuje, da je bila podoba ustvarjena med letoma 200 do 100 pr. n. št., v poznem obdobju Paracasa.
Preplet skrivnostnih linij
Črte Nazca – gre predvsem za geometrijske oblike, kilometrske črte in risbe živalskih figur – so vklesane v puščavsko pokrajino, kjer se raztezajo na površini približno 450 kvadratnih kilometrov. Nastale so med letoma 500 pr. n. št. in 500 našega štetja. Unesco, ki je ta kraj leta 1994 dodal na seznam svetovne dediščine, je to območje označil za eno "največjih arheoloških enigem".
"To je najbolj izstopajoča skupina geoglifov; po obsegu, velikosti, količini, raznolikosti in starodavni tradiciji jih ne moremo primerjati z nobenim podobnim delom na svetu," so zapisali pri Unescu. "Koncentracija linij, njihova sočasna postavitev in kulturna kontinuiteta dokazujejo, da je bila dejavnost ustvarjanja dolgotrajna in pomembna, saj je trajala približno tisoč let."
Regija je bila za zgodovinarje zanimiva že od dvajsetih let 20. stoletja, ko je perujski arheolog Toribio Mejia Xesspe prvič odkril skrivnostne črte, vklesane v pokrajino. Z leti so odkrili več umetniških del, raziskovalci pa razvijajo različne teorije o tem, kako in zakaj so nastala.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.