"Iranske obveščevalne in varnostne sile izvajajo grozljiva mučenja, vključno s pretepanjem, bičanjem, elektrošoki, posiljevanjem in drugim spolnim nasiljem nad otroki, starimi 12 let in več, da bi zatrli njihovo nadaljnjo udeležbo na protestih," so sporočili iz organizacije Amnesty.
"Iransko nasilje nad otroki razkriva načrtno strategijo, s katero želijo zatreti živahen duh mladih v državi in jim preprečiti, da bi zahtevali svobodo in človeške pravice," je dejala namestnica regionalnega direktorja Amnesty International za Bližnji vzhod Diana Eltahway. Amnesty je za svoje poročilo pridobila pričevanja žrtev in njihovih družin ter dodatna pričevanja 19 očividcev o razširjenem mučenju številnih otrok, vključno z dvema odvetnikoma in 17 odraslimi priporniki, ki so bili pridržani skupaj z otroki.
Po podatkih Amnestyja je Iran priznal, da so med protesti zadržali okoli 22.000 ljudi, vendar niso navedli, koliko med njimi je bilo otrok. Organizacija sicer ocenjuje, da bi naj bilo med pridržanimi lahko več tisoč otrok.
Proteste je najprej sprožila smrt 22-letne Iranke Mahse Amini, ki je umrla 16. septembra 2022, potem ko jo je pridržala državna moralna policija, ker naj ne bi pravilno nosila naglavne rute.
Organizacija je še navedla, da so tudi drugi "državni uslužbenci" uporabljali posilstva ter druge vrste spolnih nasilij, vključno z elektrošoki na genitalijah, neprimernim dotikanjem ter grožnjami.
"Metode vključujejo še bičanje, mučenje z elektrošoki, prisilno dajanje neidentificiranih tablet in držanje glav otrok pod vodo," je zapisano v poročilu.
Amnesty zato poziva Iran, naj izpusti vse otroke, pridržane zaradi protestov, druge države pa so pozvali, naj "izvajajo univerzalno jurisdikcijo nad iranskimi uradniki, vključno s tistimi, ki so odgovorni za poveljevanje, ki so utemeljeno osumljeni kazenske odgovornosti za zločine po mednarodnem pravu".
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.