"To je izjemen trenutek za to državo," je v novoletni poslanici nekaj ur pred dejanskim brexitom povedal britanski premier Boris Johnson. "Svojo svobodo imamo v svojih rokah in od nas je odvisno, da naredimo iz nje največ, kar se da," je poudaril.
Otok je 31. januarja lani po 47 letih članstva uradno zapustil EU, a to ni prineslo bistvenih sprememb za ljudi in podjetja na obeh straneh Rokavskega preliva, saj je do četrtka veljalo prehodno obdobje.
Marca so stekla pogajanja o prihodnjih odnosih med stranema, ki so na božični večer prinesla dogovor o trgovini in sodelovanju med Združenim kraljestvom in unijo po brexitu. S tem so se izognili kaosu, ki bi nastopil danes, če ne bi bilo dogovora.
Vendar pa je z današnjim dnem vseeno prišlo do številnih sprememb za državljane in podjetja v EU in Združenem kraljestvu, med drugim pri potovanjih in študiju na Otoku, poslovanju s tamkajšnjimi podjetji in prometni povezljivosti.
Zaenkrat iz Združenega kraljestva ne poročajo o težavah in zamudah v carinskih postopkih ali pri vstopu na Otok. Prvi tovornjaki, ki so prispeli na mejo med EU in Združenim kraljestvom, so v državo vstopili brez težav. "Vse je teklo gladko in tako kot pred 23. uro. Zelo zelo mirno je. Skladno z napovedmi je zelo malo tovornjakov," je po opravljenih prvih carinskih postopkih sporočil John Keefe, tiskovni predstavnik železniškega predora pod Rokavskim prelivom, znanega kot Evrotunel.
Predor je od polnoči prečkalo skoraj dvesto tovornjakov. Podobno kot na Otoku težav ne beležijo v Franciji, kar pripisujejo dobro delujočemu visokotehnološkemu mejnemu sistemu. Prvi trajekt s 36 tovornjaki je iz britanskega Dovra v francoski Calais prispel zjutraj. Na dodaten pregled so morali samo trije tovornjaki.
Na Irsko pa je prvi trajekt iz Združenega kraljestva prispel že malo pred 7. uro po srednjeevropskem času. Na trajektu iz Holyheada v Walesu v irski Dublin je bilo okoli deset tovornjakov, vsi pa so prve postopke na mejah opravili brez zamud.
Kasneje je trajektno podjetje Stena Line tvitnilo, da so morali zaradi neustreznih dokumentov šest tovornjakov s tega trajekta zavrniti in jim niso dovolili vstopa na Irsko.
Številni sicer svarijo, da bo do zamud prihajalo po praznikih v prihodnjih dneh in tednih.
Irska vlada je opozorila predvsem na spremembe pri dobavi blaga. Kot je dejal irski zunanji minister Simon Coveney, bo trgovina zagotovo motena zaradi veliko več nadzora, carinskih deklaracij in birokracije. Severna Irska sicer ostaja del evropskega notranjega trga, a med Združenim kraljestvom in Irsko je po novem carinska meja na Irskem morju.
Na Škotskem so se od EU poslovili precej čustveno. "Škotska bo kmalu nazaj," je tvitnila predsednica škotske vlade Nicola Sturgeon.
Sporazum o prihodnjih odnosih, ki obsega prosto trgovino, varnost državljanov ter upravljanje sporazuma, je v četrtek uspešno premagal še zadnje ovire na poti do uveljavitve. Po potrditvi v britanskem parlamentu je zakon o ratifikaciji podpisala še kraljica Elizabeta II., s čimer je začel veljati. Dogovor pa je bil objavljen tudi v uradnem listu EU.
Do predvidoma 28. februarja bo v začasni uporabi, saj ga ni bilo mogoče ratificirati po rednem postopku pred koncem lanskega leta. Evropski parlament ga bo tako potrjeval v prvih mesecih tega leta, nakar ga bodo morale države članice dokončno potrditi.
Slovensko zunanje ministrstvo se je tik pred polnočjo britanskim prijateljem na Twitterju zahvalilo za "47 čudovitih let". Že v četrtek pa je sporočilo, da bo za Slovenijo Združeno kraljestvo tudi po izstopu iz EU pomemben partner. Slovenija si bo v prihodnje prizadevala za nadaljevanje tesnih in dobrih dvostranskih odnosov ter krepitev političnega dialoga in sodelovanja na vseh področjih skupnega interesa.
Sodelovanje med obema državama bo po navedbah MZZ še posebej pomembno pri prehodu na nove trgovinske odnose, ki jih prinaša izstop Otoka iz EU. "V interesu obeh držav je, da je ta prehod čim lažji za vsa podjetja ter državljane obeh držav, ki jih bo izstop Združenega kraljestva iz EU kakorkoli zadeval. Zato si bomo še naprej prizadevali tudi za polno izvajanje izstopnega sporazuma," so navedli.
Dogovor o prihodnjih odnosih med EU in Združenim kraljestvom pa ne zajema Gibraltarja, britanskega ozemlja na jugu Iberskega polotoka. Madrid in London sta v četrtek dosegla načelni dogovor o ohranitvi prostega gibanja med Gibraltarjem in Španijo, ki bo osnova za prihodnji dogovor med EU in Londonom glede Gibraltarja, so sporočili s španskega zunanjega ministrstva.
"S tem se ograja umika, schengen velja za Gibraltar, omogoča odpravo nadzora med Gibraltarjem in Španijo," je pojasnila španska zunanja ministrica Arancha Gonzalez Laya.
Če ne bi bilo dogovora, bi z današnjim dnem med ozemljem pod britansko suverenostjo in Španijo nastala t. i. trda meja, kar bi povzročilo težave ljudem in podjetjem na obeh straneh.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.