Tujina

Na odru v Nemčiji po osemdesetih letih zadonela opera žrtve holokavsta

Berlin , 14. 02. 2022 17.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Anja Kralj
Komentarji
3

V Nemčiji je svetovno premiero doživela opera žrtve holokavsta Eugena Engela. Več kot 80 let po tem, ko so nacisti umorili skladatelja in je notni zapis pozabljen obležal v zaprašenem zaboju v kleti v San Franciscu, je delo na odru znova oživilo 150 glasbenikov.

Opero z naslovom Grete Minde je spisal Eugen Engel, skladatelj in judovski trgovec s tekstilom. Notni zapis opere je takrat skupaj z ostalimi dokumenti predal svoji hčerki, ki je leta 1941 pravočasno pobegnila v ZDA. Sam se ji je nameraval pridružiti v San Franciscu, a je 26. marca 1943, potem ko so ga aretirali v Amsterdamu, pri 67 letih postal žrtev v koncentracijskem taborišču Sobibór. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kot je po vseh teh letih opisala njegova vnukinja Jan Agee, so vse njegove dokumente, vključno z notami, leta in leta hranili v zaboju v kleti v San Francisu, saj bi bilo za njegovo hčer, njeno mamo, preveč boleče, če bi odprla zaboj in se soočila z žalostnimi spomini. Vnukinja tako ni vedela, kakšen 'operni zaklad' se skriva v zaboju – vse do smrti njene mame leta 2006, ko jo je kontaktiral judovski muzej v Berlinu, ki je zbiral dokumente za svoje arhive. Tako je prejel tudi notni zapis za opero, ki je zdaj doživela premiero, ta pa je prejela stoječe ovacije, piše Guardian. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

 Po premieri je spregovorila njegova pravnukinja Megan Agee, ki je dejala, da je bilo slišati besede in note, ki so tako dolgo "spale v njihovi kleti", izredno čustveno: "Kot da bi moj praded pred vsemi temi leti posadil seme, ampak dokler ni bilo uglasbeno, nismo vedeli, kaj bo zraslo. Navdušeni in hvaležni smo za rezultat, ki se je rodil po vsem tem času." Kot je dodal še eden izmed sorodnikov, ki so iz ZDA pripotovali v Nemčijo: "Ti glasbeniki danes dajejo glas tako Engelu kot tudi vsem drugim glasbenikom, ki so bili umorjeni številni so umrli, še preden bi lahko pokazali ves svoj talent." 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
14. 02. 2022 21.39
Samo eno delo je bilo.
Bogo30
14. 02. 2022 18.18
+3
V Sloveniji se ni nič ohranilo. Vse judovske družine je slovenska legija predala Nemcem. Prtljage ni ostalo in so Nemci koristili njihova stanovanja. Po vojni pa druga stran
ssbobo
14. 02. 2022 18.01
+1
Pri nas bo pa kdaj opereta denacionalizacije pa likvidacije spisana????