Slovenska vlada je odločila, da se na podlagi zaprosila Turčije prek mehanizma EU na področju civilne zaščite zaradi posledic obsežnega potresa, napoti tri strokovnjake v enoto Evropske unije za oceno stanja. Tja odhajajo strokovnjak za logistiko, strokovnjak za pomoč pri zbiranju podatkov in strokovnjak za operativno koordinacijo.
Napotitev je predvidena za obdobje od 14 do 21 dni z možnostjo podaljšanja in rotacije strokovnjakov.
Koordinacijo napotitve bo izvajala Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje. Vrednost napotitve znaša do 20.000 evrov.
Najprej je nujno reševanje človeških življenj
Vršilec dolžnosti direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje (URSZR) Leon Behin je v izjavi za medije pojasnil, da je Slovenija za pomoč Turčiji ponudila tri omenjene strokovnjake. Vsi so pripadniki civilne zaščite. Dva sta iz URSZR, eden pa je strokovnjak za prvo pomoč. Ali bodo vsi trije odšli v Turčijo, bo odvisno od EU, ki bo po njegovih besedah odločitev sprejela še danes. Imajo pa vse pripravljeno za njihovo pot, tako da bi v primeru potrditve lahko v Turčijo odšli že v torek, je dodal.
Pojasnil je, da je Slovenija strokovnjake ponudila, potem ko je EU od držav članic prejela ponudbe za več ekip za reševanje iz ruševin, kot je prosila Turčija. Prosila je namreč za pet ekip srednjega in pet ekip večjega obsega. Strokovnjaki pa bodo pomagali pri koordinaciji in organizaciji teh ekip.
Dodal je, da bo Turčija kasneje verjetno potrebovala tudi pomoč drugih enot in humanitarno pomoč, da pa je sedaj najprej nujno reševanje človeških življenj.
Kot je pojasnil evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič, so po potresu v Turčiji aktivirali evropski mehanizem civilne zaščite, vodja slovenske konzularne službe na zunanjem ministrstvu Andrej Šter pa je sporočil, da so pomoč že poslali z Nizozemske, Poljske, Grčije, Romunije, Italije, Hrvaške in Bolgarije. Zunaj Evropske unije pa tudi z Malezije, Tajvana in Japonske. Države so tako na območje potresa napotile svoje reševalne ekipe in nujne potrebščine za preživetje, kot so na primer šotori, je dejal Šter.
Klicu na pomoč pri iskanju oseb pod ruševinami se je sicer odzvalo 13 evropskih držav. Poleg že omenjenih še Češka, Francija, Madžarska, Malta, Španija in Slovaška.
"Center EU za usklajevanje nujnega odziva je v neposrednem stiku z oblastmi v Turčiji, da po potrebi usklajuje nadaljnjo podporo," so sporočili iz EU. Aktiviran je bil tudi satelitski sistem EU Copernicus za zagotavljanje storitev kartiranja v nujnih primerih. "EU je prav tako pripravljena podpreti prizadete v Siriji, ki prav tako poroča o žrtvah, prek svojih programov humanitarne pomoči," so dodali.
'Gre za humanitarno vprašanje in v teh primerih ni prostora za politiko'
Že pred tem je sicer nizozemski premier Mark Rutte potrdil, da bodo njihovi reševalci še danes prispeli na cilj. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell pa je zatrdil, da je Evropska unija pripravljena pomagati. Pomoč pa so Turčiji namenile tudi države, ki so sicer z njo v konfliktih. Poleg Grčije tudi Ciper.
Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Cipra Demetris Demetriou je v pogovoru za Cyprus Mail dejal: "Gre za humanitarno vprašanje in v teh primerih ni prostora za politiko." Ministrstvo je ob tem družinam in žrtvam izrazilo sožalje.
V imenu države in slovenskega naroda je sožalje izrekla tudi predsednica Nataša Pirc Musar, ki je zaželela hitro okrevanje ranjenim ter varno intervencijo reševalnim ekipam.
Pomoč je ponudil predsednik vlade Robert Golob, ki je na družbenih omrežjih zapisal, da ga je ta potres močno pretresel.
Na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije so sporočili, da so pripravljeni priskočiti na pomoč Turčiji in Siriji v teh težkih razmerah.
Tudi generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je v tvitu sporočil, da zavezniki Nata "mobilizirajo pomoč" po potresu. "Polna solidarnost z našo zaveznico Turčijo po tem grozljivem potresu," je dodal.
Iz sveta sicer v Turčijo in Sirijo prihajajo številni izrazi sožalja in obljube pomoči. Hitro pomoč prizadetim sta med drugim že napovedala nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock in španski premier Pedro Sanchez.
Kljub sporom in napetim meddržavnim odnosom je Ankari pomoč oziroma napotitev svojih reševalnih ekip na prizadeto območje zagotovila tudi grška vlada. "Grčija bo nemudoma pomagala," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa zatrdil grški premier Kiriakos Micotakis.
Dpa ob tem piše, da so grški reševalci zelo izkušeni, saj so potresi v Grčiji pogosti, podobno kot v Turčiji. Obenem spominja, da je Grčija Turčiji med drugim izdatno pomagala po katastrofalnem potresu leta 1999, tej t. i. potresni diplomaciji pa je sledilo obdobje otoplitve odnosov med državama.
Vlada v Rimu je sporočila, da je svojo pomoč ponudila italijanska civilna zaščita ter da premierka Giorgia Meloni spremlja dogajanje in izraža sožalje vsem prizadetim. V Italiji so po potresu ponoči sicer izdali opozorilo zaradi nevarnosti cunamija in ljudi pozvali, naj se umaknejo z obale, ponekod so celo preventivno ustavili železniške povezave, a so alarm davi nato preklicali.
Ruski predsednik Vladimir Putin je prav tako zagotovil vso potrebno pomoč, rusko ministrstvo za izredne razmere pa je pripravljeno na pomoč poslati dve letali, poroča ruska tiskovna agencija Tass. Izrael je obljubil predvsem humanitarno pomoč, med drugim pri nujni obnovi hiš, in na območje pošilja svojo delegacijo.
Svetovalec Bele hiše za nacionalno varnost Jake Sullivan je dejal, da je turškim uradnikom zagotovil, da so ZDA pripravljene pomagati pri reševanju ob potresu. Sullivan je na Twitterju zapisal, da so ZDA "zelo zaskrbljene zaradi uničujočega potresa" v Turčiji in Siriji.
"Bil sem v stiku s turškimi uradniki in jim sporočil, da smo pripravljeni zagotoviti vso potrebno pomoč. V sodelovanju s Turčijo bomo še naprej pozorno spremljali razmere," je dejal Sullivan.
Pomoč za Turčijo zbirata tudi Slovenska karitas in Rdeči križ
Slovenska karitas odpira račun za pomoč prizadetim ob potresu, ki je prizadel jugovzhodni del Turčije in severni del sosednje Sirije. "Mnogi so ostali brez vsega. Kljub temu, da je bila temperatura zraka v številnih pokrajinah v regiji pod ničlo, so ljudje začeli čakati ob ognjih, ki so jih zakurili, in v svojih vozilih," so sporočili.
Kot so sporočili, bo Slovenska karitas vsa zbrana sredstva posredovala karitas v Turčiji in Siriji glede na največje potrebe. Najprej bo pomoč namenjena oskrbi s hrano, vodo, higienskimi potrebščinami, začasnimi zatočišči in psihosocialno pomočjo, kasneje pa za obnovo domov in normalizacijo življenja najbolj ranljivih družin, so pojasnili.
Svoj dar lahko posredujete s SMS sporočilom KARITAS5 ali KARITAS10 na 1919 in darovali boste 5 oziroma 10 EUR ali z nakazilom na:
Slovenska karitas
Kristanova ulica 1
1000 Ljubljana
TRR: SI56 0214 0001 5556 761
Namen: POTRES TURČIJA-SIRIJA
Sklic: 00 626
"Klicu na pomoč turškega in sirijskega društva Rdečega polmeseca se bomo pri Rdečem križu Slovenije odzvali tudi v sklopu programa Neighbours Help First, s pozivom na pomoč pa se obračamo tudi na prebivalstvo Slovenije, ki se je že tolikokrat doslej imenitno izkazalo v primeru tovrstnih nesreč in katastrof," pa so sporočili z Rdečega križa. Zbrana denarna sredstva bodo obema združenjema Rdečega polmeseca nakazali za izvajanje humanitarne pomoči prizadetemu prebivalstvu in obnovi uničenih oz. porušenih prebivališč.
Svoj humanitarni prispevek lahko nakažete na TRR račun Rdečega križa Slovenije, in sicer:
Namen: Potres Turčija in Sirija
TRR Rdečega križa Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana
SI56 0310 0111 1122 296
SWIFT: SKBASI2X
Koda namena: CHAR
Sklic: SI00-96891
Uporabniki mobilnih storitev A1, Telekom, Telemach in T-2 lahko prispevate tudi s poslanim SMS sporočilom na 1919 z besedo SKUPAJ (1 evro) ali SKUPAJ5 (5 evrov).
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.