"Največ sta govorila o migracijah in sodelovanju pri usklajevanju ukrepov za zmanjšanje migracij," je po pogovoru Joeja Bidna in Andresa Manuela Lopzeza Obradorja sporočila tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki. Govorila sta tudi o ruski invaziji na Ukrajino, pri čemer se Mehika ni pridružila sankcijam proti Moskvi, o globalnih ekonomskih izzivih, pandemiji covida-19, podnebnih spremembah in boju proti trgovini z mamili.
V ZDA bo 23. maja potekla prepoved vstopa prosilcev za azil v ZDA zaradi pandemije covida-19 in Američani se tako praktično kot politično pripravljajo na posledice novega vala migrantov. Biden ima že tako ali tako težave v javnomnenjskih anketah zaradi tega vprašanja, pri čemer ga napadajo tako z desnega kot levega dela političnega spektra. Republikanci trdijo, da odpira meje, demokrati pa da ne stori dovolj za migrante. Biden po svoji navadi išče srednjo pot.
Prepoved vstopa migrantom je marca 2020 uvedel Donald Trump zaradi pandemije covida-19. Od takrat naprej morajo v Mehiki čakati na rešitev vlog v ZDA. V Mehiki pa so medtem izpostavljeni nasilju, ropom, posilstvom in drugim kršitvam, saj južna soseda ZDA ne zmore prenesti bremena.
Napad na migrante se je politično obrestoval Trumpu, ki brez tega ne bi bilo izvoljen, Bidnova politika pa ni odločna ne v eno ne v drugo smer, kar demokratom ne bo koristilo na novembrskih kongresnih volitvah. Ameriški mejni agenti so v zadnjih treh tednih na južni meji na dan prijeli povprečno 7800 migrantov, kar je petkrat več od povprečja v letih 2014 do 2019 pred izbruhom pandemije.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.