Združene države Amerike so v odzivu na vplutje ruskih vojaški ladij na Kubo sporočile, da njihov prihod na karibski otok, ki leži le dobrih 100 kilometrov od ameriške obale, ne pomeni nikakršne grožnje za ZDA in regijo. Rusija je obisk flote štirih plovil na Kubi opisala kot rutinski, potem ko je v Atlantskem oceanu po navedbah obrambnega ministrstva "izvedla vaje z visokonatančnim raketnim orožjem".
Le dan po ruskem obisku v Havani je v ameriško vojaško oporišče na Kubi Guantanamo, približno 850 kilometrov jugovzhodno od Havane, vplula ameriška jedrska podmornica USS Helena, so sporočili iz Pentagona in dodali, da gre prav tako za "rutinski obisk".
Le nekaj ur za tem je v havansko pristanišče vplul tudi kanadski patruljni čoln Margaret Brooke. Kanada je sporočila, da je njihov obisk Havane "znak dolgoletnega dvostranskega odnosa med Kubo in Kanado". Kanadčani prav tako pravijo, da prihod njihove ladje ni povezan s prisotnostjo ruskih plovil na Kubi.
Kubansko zunanje ministrstvo: Američani nenapovedani in nezaželeni
Kubansko zunanje ministrstvo je sporočilo, da je bil obisk Kanadčanov pričakovan, da pa "niso veseli" ob obisku ameriške podmornice. "Pomorski obiski naše države so navadno posledica povabila, za kar pa v tem primeru ni šlo. Jasno je, da nam ni všeč prisotnost podmornice, ki pripada državi, ki ima tako uradno kot praktično sovražen odnos do Kube," je dejal namestnika zunanjega ministra Carlos Fernandez de Cossio.
Le nekaj dni pred tem, ko se je Kubi mudil ruski zunanji minister Sergej Lavrov, je kubansko zunanje ministrstvo sporočilo, da "obsoja poskuse Zahoda, ki si prizadeva nadomestiti mednarodno pravo 'z redom osnovanim na pravilih'."
Odnosi med ZDA in Kubo so neprijateljski že od 60. let prejšnjega stoletja, ko je oblast na otoku prevzela komunistična partija s Fidelom Castrom na čelu. ZDA in njihove agencije so večkrat poskušale spodnesti lokalno oblast, tudi s poskusi atentatov na Castra in sodelavce, organiziranjem prevratov, spodletelo invazijo v Prašičjem zalivu in dolgoletno blokado, s katero so si prizadevali izstradati prebivalce na otoku in jih obrniti proti oblastem. Generalna skupščina Združenih narodov ZDA vsako leto, skoraj enoglasno, poziva k ukinitvi blokade. Na drugi strani so bile kubanske oblasti skozi leta večkrat obtožene kršenja človekovih pravic in osebnih svoboščin.
Na drugi strani pa so odnosi Rusije in Kube tradicionalno dobri še iz časov hladne vojne. Sovjetska namestitev jedrskih raket na otoku pa je svet leta 1962 pripeljala na rob jedrskega spopada.
KOMENTARJI (335)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.