Avtomobilske tablice so morda res povod, vzroki za nov konflikt pa so dolgoletne frustracije obeh strani, je prepričan nekdanji posebni odposlanec Evropske unije na Kosovu Samuel Žbogar. "Kosovo se že, zdaj bo kmalu že 15 let od razglasitve neodvisnosti, ukvarja s severom Kosova," je povedal.
Na drugi strani pa stoji Srbija, ki se v pogajanjih z Unijo ne premakne nikamor. "Ne verjamem, da bo prišlo do resničnega konflikta, to je bolj ustvarjanje pozornosti," meni Žbogar. Kot je dodal, pa je razvoj dogodkov močno odvisen od mednarodne skupnosti.
Na območju deluje tudi 91 pripadnikov Slovenske vojske, ki pomagajo ohranjati mir na Kosovu. "Naše ključne naloge so izvajanje patruljiranja na območju delovanja, povezovanje s civilnimi in varnostnimi strukturami na Kosovu, poveljstvo misije in pa seveda izvajanje nacionalnega podpornega elementa," je povedala predstavnica Slovenske vojske Nina Raduha.
Prav prisotnost poveljstva mednarodnih sil Kfor je ključnega pomena za ohranjanje miru na Kosovu, je prepričan Žbogar, kljub temu pa je nekdanji posebni odposlanec znova omenil nujnost dialoga mednarodne skupnosti. "Bicikel moraš stalno voziti, ko se ustaviš, padeš. Mislim, da smo mi zdaj padli tukaj, na Kosovu."
Žbogar v luči spora sicer pričakuje, da bosta obe strani v kratkem povabljeni v Bruselj. Slovenski vojaki medtem nadaljujejo z izvajanjem svojih nalog. Nekaj težav imajo le s premikanjem. "Vendar so s svojo usposobljenostjo, izurjenostjo in profesionalnostjo pripadniki kontingenta usposobljeni za delovanje v najtežjih razmerah, zato še naprej varno izpolnjujejo svoje naloge," je povedala Raduhova.
Konflikt na Kosovu se sicer dogaja le nekaj dni po vrhu Evropske unije v Albaniji. Srečanje voditeljev EU so vsi ocenjevali kot zgodovinsko, danes pa je jasno, še meni Žbogar, da mora Evropska unija od besed preiti k dejanjem.
Fajon: Ponudila sem posebno pomoč
O konfliktu so se pogovarjali tudi na zasedanju ministrov za zunanje zadeve članic EU. Na njem je slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon ponudila konkretno pomoč Slovenije pri iskanju dolgotrajne rešitve za umiritev spora med Kosovom in Srbijo. Dejala je, da ima EU na mizi predlog za iskanje celovitega sporazuma med Beogradom in Prištino. "To je tisto, kar se mi zdi ključno, da bi normalizirali in umirili razmere med državama," je povedala po poročanju STA.
Pojasnila je, da bodo v teh dneh tako na terenu, kot v institucijah EU potekale še številne diplomatske aktivnosti. Tako bi lahko bilo do konca tedna znanih več podrobnosti in morebitno širše soglasje znotraj EU, tako glede predloga kot odnosov s partnerji v regiji.
"Ko bodo pogajanja stekla in steči morajo čim prej, sem ponudila konkretno pomoč, tudi z našim posebnim odposlancem Anžejem Frangešem, ki regijo zelo dobro pozna," je povedala Fajon.Strani je pozvala, da se vzdržita kakršnegakoli nadaljnjega nasilja, razmere na severu Kosova pa je označila za zelo skrb vzbujajoče.
Tam so se napetosti v zadnjih dneh znova močno zaostrile, saj kosovski Srbi z barikadami na več cestah zahtevajo izpustitev donedavnega pripadnika kosovske policije, Srba Dejana Pantića, ki so ga kosovski organi aretirali v soboto, ker naj bi organiziral napad na prostore volilne komisije v Mitrovici. Zahtevajo tudi odhod dodatnih enot kosovske policije, ki jih je Priština na sever Kosova napotila minuli teden.
Slovenska zunanja ministrica je bila medtem optimistična glede podelitve statusa kandidatke za članstvo v EU Bosni in Hercegovini do konca tedna, za kar si močno prizadeva Slovenija. "Je čutiti premik, jaz imam bolj optimistične informacije in pričakovanja, da bi lahko še ta teden tudi v predlogih sklepov (vrha EU) dosegli tisto, kar smo želeli," je poudarila. Po njenem mnenju so odstranjene še zadnje ovire, vendar pa ni dogovora, dokler ni zadnje zelene luči.
Podelitev statusa kandidatke BiH bodo v torek obravnavali ministri držav članic, pristojni za evropske zadeve, v četrtek pa še voditelji EU, ki morajo sprejeti tudi končno odločitev o tem.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.