Predsednik vlade Janez Janša piše v Bruselj in Slovenijo postavlja ob bok Madžarski in Poljski, doma pa novih 43 smrti zaradi covida-19 in 2000 novih okužb. In kakšni so odzivi? "Izdaja nacionalnih interesov, hlapčevstvo Orbanu, volitve leta 2014 niso bile ukradene, pač pa legalne in legitimne."
Nekaj odzivov je prišlo tudi že z bruseljskega parketa:
In zdaj širši kontekst zgodbe. Novinar oddaje Svet na Kanalu A Miha Orešnik se je o tem pogovarjal s profesorjem mednarodnih financ Mojmirjem Mrakom, ki pravi, da julija stvar očitno ni bila rešena ter da je bilo jasno, da se bomo k temu vprašanju vrnili, a je upal, da ne na takšen način. Zdaj je Evropa na izjemno pomembni točki, od tega dogovora bo v prihodnosti odvisno marsikaj, pravi. Ta dogovor namreč ne bi pomenil samo tega, da je Evropa solidarna, ampak zlasti to, da je svoje (največje) probleme sposobna reševati. Vemo namreč, da pri zadnjih velikih krizah ni znala odreagirati enotno in učinkovito. Izkazalo se je tudi, da odločitev, da se evropski proračun in sveženj za okrevanje sprejemata skupaj, ni bila prava, saj sta zdaj oba ogrožena zaradi morebitne blokade.
Vprašali smo ga tudi, zakaj so nekatere države tako vztrajne pri ponavljanju spoštovanja vladavine prava. "Vladavina prava ni nekaj novega – to je stvar, ki je bila uvedena z lizbonsko pogodbo, in ta sredstva, ki jih bomo dobivali iz tega proračunskega svežnja, bodo vezana na izpolnjevanje nekaterih pogojev," razlaga Mrak ter dodaja, da s tem ne misli političnih pogojev, pač pa povsem ekonomske. "Menim, da je to prav – denar preprosto ne more iti, ne da bi bil vezan na točno določene strukturne reforme. Kajti sicer rezultat očitno ne bo takšen, ki bi koristil na dolgi rok, in potem lahko pozabimo na vse, kar se tiče zelenega evropskega programa in tako naprej. Evropa ima danes – tudi v Evropski uniji – izjemno možnost, da naredi nek kvalitativen preskok na področju javnih financ na nivoju Evropske unije," razlaga profesor z ljubljanske ekonomske fakultete.
Ta proračun je namreč drugačen od tistih, pripravljenih doslej, poudarja Mrak, in je tudi dober. A če bi se vse skupaj podrlo, bi bil udarec za EU kot celoto še toliko hujši. Upa tudi, da se tega zavedamo v Sloveniji, ki bo prihodnje leto ponovno predsedovala Evropski uniji. Je pa dobra okoliščina, da ji trenutno predseduje Nemčija, ki ima ugled, moč in težo, da to resnično veliko težavo razreši. Na najvišjem nivoju voditeljev tako začenjajo že jutri.
KOMENTARJI (313)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.