
Na lesenih stolih sedi 30 žensk, obrnjenih ena proti drugi. Na sprednji strani sobe je logotip s srpom in kladivom, simbolom vladajoče komunistične stranke na Kitajskem, pod njim pa napis, ki je oznanjal namen srečanja: "Simpozij neporočenih mladih žensk ravno pravšnje starosti". Na dogodku, ki se je odvijal v mestu Daijiapuj na jugozahodu Kitajske, so morale prisotne ženske podpisati zavezo, da bodo v primeru zaroke zavrnile visoke cene za neveste. To mora namreč po starodavnem običaju ženinova družina plačati nevestini, piše New York Times.
Vladajoča stranka v državi namreč meni, da gre za nazadnjaško tradicijo, s podpisom pa da bodo ženske (in njihove družine) začele slediti začetku bolj civiliziranega trenda. Z zatonom omenjene tradicije pa bi po ocenah stranke tudi pospešili sklepanje porok, ki so vse manj pogoste. K tem so seveda pripomogle tudi višje cene plačil za neveste – v nekaterih bolj tradicionalno usmerjenih provincah so se namreč povzpele nad 20.000 dolarjev (približno 18.500 evrov). V provinci Jiangši cene presegajo 50.000 dolarjev (46.000 evrov).
Kitajska komunistična stranka je zato dogodke, podobne zgoraj opisanemu, uvedla širom cele države. Ob tem pa ženskam naročajo tudi, da med seboj ne smejo tekmovati pri zahtevanju višjih cen. Ponekod so se mestni uradniki za podporo državni kampanji odločili za omejitev cen, obenem pa tudi opozarjajo, da bi visoke cene lahko ovirale gospodarski razvoj in vodile v družbeno nestabilnost.
'Krivi se ženske, odgovorna je vlada': Zaradi politike enega otroka nesorazmerje med spoloma
Tradicija je v zadnjem času naletela tudi na vse večje neodobravanje s strani državljanov. Tistim Kitajcem, ki živijo v mestih, se običaj zdi patriarhalen, saj ženske obravnava kot lastnino. Po vse več mestih pa se pojavljajo kampanje, v katerih državljani navado poskušajo odpraviti s pomočjo gesla "Želimo srečo, ne odkupa nevest".
Prebivalce podeželskih območij pa motijo predvsem že omenjene vse višje cene, saj morajo revnejši prebivalci za odkup neveste zadolžiti oziroma zanjo varčevati več let.

Kitajski mediji so ubrali drugačno taktiko – neveste so označili za pohlepne. Te navedbe so skupaj z uradnimi dogodki, ko krivdo za visoke cene na svoja pleča prevzemajo ženske, razburile širšo javnost. Uporabniki družbenih omrežij zato uradnike pozivajo, naj skličejo podobna srečanja za moške, kjer bi jih jih učili, kako biti bolj enakopravni partnerji v zakonu.
Portugalski profesor, ki poučuje antropologijo Kitajske, Gonçalo Santos pa meni, da vlada odgovornost na ženske prenaša izključno zato, da se reši svoje. Veliko težav naj bi namreč povzročila ravno 40-letna politika enega otroka. V tem času naj bi se Kitajci, predvsem tisti na podeželju, raje odločali za nosečnosti z moškim zarodkom, kar je povzročilo veliko neravnovesje med spoloma: na podeželju živi 19 milijonov več moških kot žensk. Ob tem se Kitajke s podeželja raje poročijo z mestnimi moškimi, saj ob tem dobijo dovoljenje za registracijo mestnega gospodinjstva, ta pa jim omogoča dostop do boljših šol in zdravstvene oskrbe.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.