Direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je danes v Ženevi opozoril, da se zmanjšujejo možnosti za zajezitev širjenja novega koronavirusa in mednarodno skupnost v luči zaskrbljujočega trenda okužb v Iranu in Južni Koreji pozval, naj okrepi prizadevanja za zajezitev virusa.
WHO: Države se doslej niso primerno odzvale
"Priložnost še vedno obstaja, a se naše možnosti zmanjšujejo," je dejal in dodal je, da se države doslej niso ustrezno odzvale na poziv WHO k finančnim prispevkom, ki bi jih namenili načrtu za globalni odgovor na bolezen covid-19, ki jo povzroča novi koronavirus. Za nujne preventivne ukrepe do aprila, ki naj bi bili prvenstveno namenjeni državam s slabo razvitim zdravstvenim sistemov, je tako na račun WHO od potrebnih 57 milijonov evrov doslej prispelo le 1,1 milijona.
Ob tem je prvi mož WHO izrazil zaskrbljenost zaradi primerov okužb z novim koronavirusom izven Kitajske, za katere so ugotovili, da nimajo nobenih povezav s Kitajsko, kjer je prišlo do izbruha virusa.
"Čeprav število smrtnih primerov zaradi covida-19 ostaja relativno majhno, smo zaskrbljeni zaradi števila primerov, ki so brez jasne epidemiološke povezave, kot je potovanje v preteklosti ali stik z okuženo osebo," je opozoril Tedros.
V Lombardiji in Venetu potrdili 16 okužb s koronavirusom
V Lombardiji na severu Italije so danes potrdili osem novih okužb s koronavirusom. Skupaj je tako v tej italijanski deželi okuženih 14 ljudi. O dveh primerih okužb poročajo tudi iz dežele Veneto. V desetih mestih na območju so zaradi zajezitve širjenja novega koronavirusa oblasti odredile zaprtje šol, lokalov in drugih javnih prostorov.
Prvi se je okužil 38-letni moški iz kraja Codogno pri Milanu, in sicer potem, ko je v začetku meseca večerjal s prijateljem, ki se je vrnil s Kitajske. Med okuženimi sta tudi njegova 38-letna žena, noseča učiteljica na porodniškem dopustu, in prijatelj, s katerim sta skupaj tekla.
Avstralca, ki sta bila negativna, ob prihodu domov zbolela
Največ ljudi zunaj celinske Kitajske se je okužilo na potniški ladji Diamond Princess, na kateri sta se okužila tudi dva Slovenca. Po 14-dnevni karanteni so izkrcali potnike, zdravi se zdaj vračajo v svoje domovine. V domovinah morajo potniki večinoma še v 14-dnevne karantene. Pri nekaterih so namreč okužbe potrdili, ko so se ti vrnili domov.
Tako so testi doma naknadno denimo pokazali, da sta s koronavirusom okužena dva Avstralca in tudi 11 od 13 državljanov ZDA, ki so jih evakuirali, poroča CNN. Avstralska državljana sta imela ob odhodu potrdilo o tem, da sta negativna na okužbo, a ko sta prispela v domovino na letališče sta že imela bolezen covid-19. Potnika sta sicer v Darwin priletela s posebnim evakuacijskim letom, na katerem so bili zgolj potniki, ki so jih evakuirali, poroča Guardian.
Včeraj sta v Slovenijo s komercialnim letom priletela dva potnika, ki sta bila v karanteni na tej križarki. Ostali potniki na komercialnem letu o tem, da sta na letu potnika iz karantene, niso bili obveščeni. Kot pojasnjuje Repar Bornšekova iz Ministrsta za zdravje: ''Slovenca sta bila iz japonskih oblasti izpuščena kot zdrava, zato nista potrebovala dodatne zaščite. S testom smo potrdili, da še vedno nimata tega virusa, zato nista predstavljala grožnje ostalim potnikom. Zaradi teh primerov ni potrebna nobena skrb, saj se bodo morda tako strogi ukrepi, ki jih izvajamo zdaj s temi primeri, izkazali za nepotrebne, zato je strah državljanov odveč.''
Protestniki v Ukrajini z baklami napadli avtobuse z evakuiranimi z Vuhana
Medtem pa so protestniki v Ukrajini napadli šest avtobusov, na katerih so bili evakuirani iz Vuhana. Protestniki so avtobuse napadli z baklami in kamenjem. Evakuirane so prepeljali v bolnišnico v Novi Sanzahry, kjer bodo 14 dni v karanteni.
Protestniki naj bi avtobuse napadli zato, ker naj bi ukrajinska varnostna služba poslala lažno elektronsko sporočilo, v katerem je bilo zapisano, da je ministrstvo za zdravje sporočilo, da so med njimi tudi okuženi. Solidarnost z evakuiranimi je izrazila tudi njihova ministrica za zdravje, ki se jim bo pridružila v karanteni ter delala preko Skypa, poroča BBC.
Dve novi smrtni žrtvi v Iranu
AFP poroča, da sta v Iranu potem, ko so v sredo potrdili prva primera novega koronavirusa, ki sta umrla, zdaj zaradi covid-19 umrla še dva iranska državljana. Po podatkih iranskega ministrstva za zdravje so prve primere zabeležili v svetem mestu Kom.
V Južni Koreji 100 novih primerov novega koronavirusa, okuženih 120 pripadnikov kulta
V Južni Koreji se je število okuženih v 24 urah podvojilo, so sporočile tamkajšnje oblasti. V treh dneh se je število okužb z virusom skoraj potrojilo. Največ primerov, tudi 41 novih, je v mestu Daegu in pokrajini Severni Gjeongsang, ki ga obkroža.
Med okuženimi je več kot 120 pripadnikov ene od južnokorejskih cerkva v mestu Daegu, ki jo pogosto označujejo za kult. Prva se je okužila 61-letnica, ki je 10. februarja dobila vročino, a je kar dvakrat zavrnila testiranje za koronavirus. Preden so ji diagnosticirali okužbo, se je udeležila štirih verskih obredov. Oblasti v Daeguju ocenjujejo, da se je obredov udeležilo okoli tisoč ljudi.
16 okužb so zabeležili v okrožju Cheongdo v bližini Daeguja, med njimi je tudi prva smrtna žrtev koronavirusa v Južni Koreji. V tem okrožju je bil rojen ustanovitelj cerkve Li Man Hi, tam pa je pred tremi tedni tudi potekal pogreb njegovega brata.
Župan 2,5-milijonskega mesta Kvon Joung Džin je v četrtek prebivalcem svetoval, naj ostanejo doma, da bi preprečili širjenje virusa.
Po navedbah oblasti so primere okužbe zaznali tudi v prestolnici Seul, pokrajini Čungčeongand in na otoku Džedžu.
Kitajske oblasti so v četrtek znova spremenile metodologijo štetja bolnikov z novim koronovirusom in zdaj vključuje le tiste, pri katerih je bil virus potrjen z naprednim laboratorijskim testom. To je bila druga sprememba metodologije štetja v le osmih dneh, kar bi lahko povzročilo zmedo v statističnih podatkih in zapletlo prizadevanja za sledenje širjenja bolezni.
Virus terjal več kot 2200 življenj
Z novim koronavirusom se je na Kitajskem do zdaj okužilo 75.000 ljudi, nekaj sto pa še v drugih državah. Zdravstvena komisija v Hubeju je sporočila, da so v provinci zaznali 411 novih primerov okužbe, od tega 319 v Vuhanu.
V 29 državah in območjih zunaj celinske Kitajske je bilo potrjenih več kot 1.200 okužb in 11 smrtnih žrtev, poroča CNN.
Porast okužb s koronavirusom so opazili tudi v kitajskih zaporih. V enem je okuženih sedem članov osebja in več kot 200 zapornikov. Prav tako se virus širi med predstavniki tistih, ki pomagajo pri upravljanju epidemije, torej pri vojakih, policistih in še posebej pri zdravstvenem osebju, poroča CNN.
Virus je skupno terjal 2.247 življenj, okuženih pa je 76.726 ljudi.
Zemljevid si oglejte v celozaslonskem načinu.
KOMENTARJI (553)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.