Potem ko je prejšnjit eden na Kitajskem skrivnostno izginil Čen Čjuši, nekdanji pravnik, ki je v zadnjem mesecu snemal in objavljal posnetke iz Vuhana, javnost zdaj pogreša tudi aktivista Fanga Bina.
Sledilci se bojijo, da so ju odstranile oblasti
Bin in Čjuši sta poročala iz Vuhana in želela predstaviti svetu resnico o dogajanju v zadnje čase zelo znanem kitajskem mestu, epicentru izbruha koronavirusa, sta skrivnostno izginila. Aktivista sta na družbenih omrežjih objavljala fotografije in delila pretresljive zgodbe, piše BBC. Zaprli so tudi njuna kanala, zato se sledilci bojijo, da so ju odstranile oblasti.
Bin je začel z objavami kmalu po izbruhu virusa in sledilcem obljubil, da se bo trudil karseda realno prikazati stanje v mestu. Prvi posnetek je objavil 25. januarja, njegov račun pa so na Kitajskem prepovedali.
Bin je že pred tem za nekaj časa izginil, potem ko je na druženih medijih objavil posnetek trupel v eni od bolnišnic. Posnel je tudi trenutek, ko so oblasti razbile vrata njegovega stanovanja, da bi ga prisilno odpeljale v karanteno. Po zgražanju javnosti je policija Bina izpustila na prostost.
Potem ko je v nedeljo objavil 13-sekundni posnetek z naslovom "upor vseh ljudi - vrnite oblast ljudem" je znova izginil.
Peking se enako zavzeto bori proti virusu kot proti aktivistom
Čjuši, nekdanji pravnik, ki se je ukvarjal s področjem človekovih pravic, je sicer javnosti postal v vlogi aktivista znan že lani avgusta, ko je podobno poročal s protestov v Hongkongu. Zaradi tega poročanja so ga po njegovih navedbah nadlegovale oblasti, ki so izbrisale njegove račune na družbenih omrežjih. Oktobra je odprl nov račun na strani You Tube, januarja pa se je preselil v Vuhan, da bi poročal o razmerah. Hodil je tudi po bolnišnicah in govoril z bolniki. Njegova mama je dejala, da je izginil 6. februarja.
Oblasti o njiju niso podale nobene izjave. Amnesty International pa meni, da ju je aretirala policija ali pa so ju prisilno zaprli v karanteno. Kljub temu bi jim po njihovem mnenju morali dovoliti stike z družinskimi člani.
Trdijo, da se uradni Peking, ki trdi, da ima izbruh od nadzorom, enako zavzeto borijo proti bolezni kot proti aktivistom, še piše BBC. Tako so utišali tudi 34-letnega očesnega zdravnika, ki je prvi opozarjal na izbruh koronavirusa. Njegova smrt je na Kitajskem prejšnji teden sprožila jezne odzive in kritike odziva kitajskih oblasti na virus. Pojavile so se tudi zahteve po spremembah in večji svobodi govora na Kitajskem.
Komunistična partija ponovno vzpostavlja nadzor na družbenih omrežjih
Ni naključje, da so objave kitajskih aktivistov postale viralne na platformah, kot so Twitter ali Youtube. Kitajske oblasti so namreč zaostrile nadzor nad uporabo interneta in se usmerile na priljubljena kitajska omrežja Weibo, WeChat in ByteDance. Regulatorji so že ukinili množico računov in opravljajo temeljito 'spletno čiščenje', da bi utišale ljudi, ki protestirajo po smrti enega od 'žvižgačev', zdravnika, ki je prvi opozoril na virus.
Kot pravijo poznavalci, so tamkajšnje oblasti ljudem najprej dale nekaj svobode zaradi pritiska tujine, zdaj pa vladajoča komunistična partija ponovno vzpostavlja nadzor na družbenih omrežjih, saj se boji, da bi ti privedli do širše panike.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.