Tujina

Na Islandiji izbruhnil ognjenik blizu prestolnice

Reykjavik, 10. 07. 2023 22.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V ponedeljek je ob islandski prestolnici izbruhnil ognjenik. V zrak je poslal velik oblak pepela, po tleh se zliva lava. Že nekaj dni pred izbruhom so se začeli tudi manjši potresi, tla se še niso umirila. Letalski promet zaenkrat še ni oviran.

Približno 30 kilometrov stran od islandske prestolnice Reykjavik je v ponedeljek popoldan začela bruhati lava. Državni meteorološki urad je ob tem sporočil, da gre za tretji izbruh ognjenika v dveh letih na tem območju. Poleg vroče podzemeljske tekočine izbruh spremlja tudi velik oblak pepela, ki ga je mogoče videti iz otoškega letališča. Letal (zaenkrat še) niso prizemljili. "Dim potuje proti severozahodu," so tudi dejali meteorologi.

Nekaj dni pred izbruhom so se sicer na jugozahodu Islandije večkrat rahlo stresla tla, tresenje pa se tudi po izbruhu še ni umirilo. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Čeprav oblasti prebivalce in turiste pozivajo, naj se izbruhu ne približujejo, so se na družbenih omrežjih že pojavili posnetki in fotografije lave in dima, ki uhajata iz razpokanih tal. Za fotografije se ljudje ustavljajo tudi ob avtocesti, ki povezuje letališče s prestolnico. 

Kot že omenjeno, gre za tretji izbruh na tem območju v zadnjih dveh letih. Prvega so zabeležili 19. marca leta 2021, trajal je pol leta, drugega pa 3. avgusta leta 2022. Ta je trajal tri tedne. Vse tri lokacije uhajanja pepela in lave so med seboj oddaljene nekaj kilometrov. 

Pred letom 2021 na območju skoraj 800 let ni bilo zabeleženega ognjeniškega izbruha. Vulkanologi verjamejo, da bi povečana aktivnost lahko trajala še nekaj let. Dim in lava zaenkrat nista ogrožala prebivalcev, je bil pa zaradi pepela moten letalski promet. 

Islandija, ki je vulkanskega nastanka, ima sicer 33 aktivnih vulkanskih sistemov. V povprečju zabeležijo en izbruh ognjenika na pet let. Zadnja večja erupcija se je zgodila aprila leta 2010. Takrat so zaradi aktivnega Eyjafjallajokulla odpovedali približno 100.000 letov, na otoku pa je obtičalo približno 10 milijonov potnikov. 

Najhujši izbruh ognjenika na otoku pa je po mnenju strokovnjakov erupcija razpoke Laki na jugu otoka, ki se je zgodila leta 1783. Takrat naj bi pomrlo od 50 do 80 odstotkov živine na Islandiji, lakota je bila tako huda, da je pomrla približno četrtina prebivalstva. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zdravkob
11. 07. 2023 08.45
-2
A Ursula ne bo ukrepala?