Tujina

Na Ibizi pred turistično sezono izdali opozorilo zaradi mrzlice denga

Madrid, 08. 03. 2023 12.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zdravstveni uradniki na Ibizi pred prihajajočo turistično sezono obiskovalce svarijo pred novo nevarnostjo: virusom denga. Med lanskim majem in novembrom so namreč na Balearskih otokih zabeležili več primerov bolezni, ki jo prenašajo z virusom okuženi komarji. Nevarnost za turiste je trenutno nizka, poleti pa bo zmerna, so sporočili.

Ibiza
Ibiza FOTO: Shutterstock

Mrzlica denga je pogosta na območjih s toplim in vlažnim podnebjem, zaradi podnebnih sprememb pa se širi tudi v kraje, kjer je prej niso poznali. Med njimi tudi na Balearske otoke, med katere spada Ibiza. Na človeka se prenese s pikom okuženega komarja, ne more pa se prenašati neposredno z ene osebe na drugo. Res pa je, da komar, ki piči okuženo osebo, postane prenašalec. 

V lanskem letu je na Ibizi zbolelo šest nemških turistov,  poroča Euronews. 27-letna ženska, njen partner in 13-mesečni otrok so zboleli avgusta, oktobra pa je podobno usodo v istem kraju doživela še ena nemška družina: 37-letna ženska, njen partner in njun devetletni sin. Po svetu vsako leto zabeležijo skoraj sto milijonov primerov, pri dveh od treh okužb mine brez simptomov. 

Pri tistih, ki nimajo te sreče, se bolezen kaže z zmernimi do resnimi znaki, kot so vročina, slabost, bruhanje in izpuščaji. Opozorilni znak so tudi bolečine v sklepih, kosteh, mišicah in za očmi. Ti se začnejo med štirimi in 10 dnevi po piku komarja. Znaki hudega poteka bolezni, ki zahteva nujno zdravljenje, so bolečina v trebuhu, bljuvanje krvi ter krvavenje iz nosu in dlesni. 

"Eden od možnih prenašalcev mrzlice denga je komar Aedes albopictus, ki je prisoten po vsem območju v španskem Sredozemlju in na Balearskih otokih ter tudi na nekaterih območjih v notranjosti in na severu države," je dejal tiskovni predstavnik španskega ministrstva za zdravje.  

V Evropski uniji je sicer na voljo cepivo, a je namenjeno zgolj tistim, ki so enkrat že bili okuženi. Za razliko od drugih bolezni jih namreč to ne zaščiti, ampak jih naredi ranljivejše. Zato je najboljša zaščita preprečevanje pikov. Nosite svetla oblačila z dolgimi rokavi, uporabljajte repelent in spite pod mrežo proti komarjem, svetujejo zdravstveni delavci.  

Bolezen je pogosta v tropskih in subtropskih krajih, a se zaradi podnebnih sprememb širi proti severu. V Evropi je redka, posamezne primere so doslej potrdili v Španiji, Franciji, Italiji, na Portugalskem in tudi na Hrvaškem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

niktalop
08. 03. 2023 17.49
+0
S spremebo klime se iz subtropskih krajev širijo tudi druge bolezni kot so ošpice, skrivnostni akutni hepatitis, japonski encephalitis, malarija, kuga, rumena mrzlica, tifus, kolera, schistosomiasis, garje, ušivost.
2fast4
08. 03. 2023 14.50
+3
Kaj ti bo komar če nimaš eur...
Delavec_Slo
08. 03. 2023 13.56
+0
Pri hrčkih pa ni komarjev!
Bolfenk2
08. 03. 2023 13.07
+4
Ko vidim to gužvo čolnov v enem malem zalivu ponovno ugotavljam, da ga ni čez Dalmacijo. Tam si lahko sam v lepšem zalivu.
N0EL
08. 03. 2023 18.54
+1
Ja sam si lahko samo tam, kjer so ostre skale, to je pa večina CRO obale. 😏
wsharky
08. 03. 2023 12.38
+9
torej letos ibica odpade, no bom pa doma na balkonu imel lavor poln vode in ob sebi 1kg soli
Bolfenk2
08. 03. 2023 13.08
-1