Tujina

Na Hrvaškem z ogromnim potresnim senzorjem, ki lahko meri tudi eksplozije

Zagreb, 12. 02. 2025 17.28 | Posodobljeno pred 2 urama

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Naši južni sosedje so med naseljema Gruda in Vitaljina namestili ogromen potresni senzor, ki lahko poleg seizmičnih aktivnosti zazna tudi eksplozije, zemeljske plazove, skalne podore in spremembe v prometu. Gre za projekt City Changer, ki s pomočjo inovativne tehnologije kable iz optičnih vlaken spremeni v seizmološke senzorje.

S projektom City Changer so na Hrvaškem 17 kilometrov dolgo optično pot od Grud do Vitaljine spremenili v nekakšen velikanski senzor za merjenje seizmičnih signalov. Na optične kable so namestili poseben instrument, ki telekomunikacijo oz. na novo nameščene kable iz optičnih vlaken spremeni v nize senzorjev, ki merijo spremembe in se lahko uporabljajo za spremljanje različnih seizmičnih signalov.

Potres na Hrvaškem
Potres na Hrvaškem FOTO: EMSC
Poleg potresov instrument zaznava tudi eksplozije, spremembe v prometu, zemeljske plazove, skalne podore ipd.

Metoda omogoča neprekinjene meritve v realnem času po celotni dolžini optičnega kabla, tudi na razdaljah, večjih od 50 kilometrov. "Glede na prve potresne zapise, zabeležene s to metodo, je jasno, da ima tehnologija ogromen potencial ne le na področju geofizike in seizmologije, temveč tudi v številnih drugih sferah," pravi profesor Josip Stipčević s Fakultete za naravoslovje, ki sodeluje pri projektu.

Nedavni pomemben napredek v tehnikah analize podatkov iz optičnih kablov, nameščenih na kopnem ali morskem dnu, se je že izrazil v uporabi sistemov zgodnjega opozarjanja na potrese ali cunamije.

Projekt se osredotoča na digitalno transformacijo družbe s povezovanjem ključnih deležnikov transformacijskega procesa, in sicer javnega in zasebnega sektorja, akademske skupnosti in državljanov, s soustvarjanjem različnih rešitev, poudarjajo pri projektu City Changer. "Razvijanje odpornosti skupnosti na naravne nesreče in grožnje je zagotovo eno takšnih področij," je dejal Renato Totić s Hrvaškega Telekoma, ki sodeluje pri projektu.

V primeru uporabe podmorskih optičnih kablov je poleg detekcije in analize potresov mogoče izvajati tudi druge geofizikalne meritve, na primer pretok morske vode, še piše Jutarnji list.

Kaj je tehnologija DAS? Senzorji DAS pretvarjajo telekomunikacijske oz. na novo nameščene kable iz optičnih vlaken v nize senzorjev, ki merijo spremembe napetosti ali deformacij in se lahko uporabljajo za spremljanje seizmičnih signalov (npr. potresi, eksplozije, nadzor prometa, zemeljski plazovi itd.) ter za nizkofrekvenčne mehanske in toplotno povzročene napetosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PomisliNaSonce
12. 02. 2025 20.45
Nedavno je bilo v dokumentarni oddajo predstavljeno, kap atmosfera povzrpča potrese na Filipinih....nagli padci oziroma dvigi zračnega tlaka povzročajo razpoke v vrhnjih plasteh in slej ko prej potres...
flojdi
12. 02. 2025 19.38
+1
.ne rabim sezorja.stavim da mi bo povedal" muc./živali čutijo kar ljudje ze dolgo ne