Odločitev o obveznem izpolnjevanju pogoja PCT za hrvaški javni sektor bo veljala do nadaljnjega. Obenem so tudi zasebnim delodajalcem priporočili, naj uveljavijo podobne ukrepe v svojih podjetjih. Uvajanje pogojev PCT v državni in javni upravi sledi, potem ko so podobne pogoje na Hrvaškem že uveljavili za zaposlene v zdravstvu in socialni oskrbi.
Zaposleni v državnih in drugih javnih službah na Hrvaškem morajo od danes izpolnjevati pogoj PCT pri vstopu v prostore državne, regionalne, lokalne in javne uprave ter tudi v ustanove in podjetja, ki so v lasti države ali lokalne samouprave, je prejšnji teden odločil hrvaški štab civilne zaščite. Odločitev velja tudi za pripadnike hrvaških oboroženih sil in za zaposlene na hrvaških letališčih, so zapisali. Tisti, ki se ne želijo cepiti ali niso prebolevniki, se bodo odslej morali testirati najmanj dvakrat tedensko pred prihodom na delovno mesto.
Direktor Hrvaškega zavoda za javno zdravje Krunoslav Capak je povedal, da so z novimi ukrepi zajeli približno 270.000 zaposlenih v državnih in javnih službah ter v lokalni samoupravi, ne pa tudi v javnih podjetjih. Pričakuje, da se bo moralo testirati približno 100.000 zaposlenih.
Teste na okužbo z novim koronavirusom naj bi bilo mogoče opravljati na približno 6500 točkah, a se na Hrvaškem državljani že od ponedeljka pritožujejo, da številne točke še niso odprle svojih vrat.
Covidno potrdilo ali drugo dokazilo o izpolnjevanju pogoja PCT bo obvezno tudi za vse, ki obiskujejo državne in javne ustanove. Tisti, ki ne bodo izpolnjevali pogojev ali bodo zavrnili predložitev potrdila, ne bodo upravičeni do storitev.
V največji zagrebški pošti so danes za hrvaške medije povedali, da bodo uporabniki njihovih storitev lahko dokazilo o izpolnjevanju pogoja PCT pokazali na poštnih okencih. Med izjemami obveznega pogoja PCT so sicer uporabniki poštnih storitev, ki morajo prevzeti pošto, da ne bi imeli pravnih posledic. Izjeme so tudi študenti na univerzah, razen če se posamezne fakultete ne odločijo drugače, učenci in dijaki, mlajši od 16 let, in osebe, ki spremljajo otroka v vrtec in šolo. Pogoj PCT ne velja za vstop v lekarne.
Po državi manjši protesti
V Zagrebu in Splitu so danes že potekali manjši protesti proti uvajanju novih ukrepov. Pred zagrebškim zaporom v Remetincu je protestiralo nekaj deset paznikov, ki pa niso nasprotovali cepljenju, temveč so med drugim zahtevali, da naj bo testiranje obvezno tudi za cepljene. Kot absurdno so še izpostavili, da morajo pazniki izpolnjevati pogoj PCT, medtem ko ta obveza ne velja za zapornike, ki jih spremljajo, da bi se udeležili pravosodnih postopkov.
Protesti so potekali pred policijsko postajo v Splitu. Nekaj študentov je protestiralo pred glasbeno akademijo v Zagrebu. V Zagrebu pa so se tudi pojavili plakati s sporočili proti cepljenju in nošnji mask.
Prejšnji teden so podobni protesti z manj udeleženci potekali v Splitu, Osijeku, Zadru, Pulju, Šibeniku in nekaterih drugih hrvaških mestih.
Nasprotovanje novim ukrepom je že večkrat izrazil hrvaški predsednik Zoran Milanović. Državljane sicer poziva, naj se cepijo, a uvajanje covidnih potrdil je ocenil kot "norenje brez kakršnihkoli argumentov". Tudi del parlamentarne opozicije je kritiziral zaostritev protikoronskih ukrepov, prav tako hrvaška škofovska konferenca, ki meni, da mora cepljenje ostati prostovoljno in brez pogojevanja.
Na Hrvaškem je bilo do četrtka zvečer polno cepljenih nekaj več kot 54,5 odstotka odraslih prebivalcev. V zadnjih nekaj dneh se je sicer okrepil interes državljanov za cepljenje.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.