Cena bencina zunaj avtocest bo tudi naslednjih 14 dni znašala 13,50 kune oz. 1,79 evra za liter, cena dizla pa 13,08 kune oz. 1,74 evra za liter. Spremenila se ne bo niti cena pogonskih goriv na avtocestah, kjer cena bencina znaša 14,57 kune oz. 1,93 evra za liter, dizla pa 14,06 kune oz. 1,87 za liter.
Zadnje ukrepe za zajezitev cen pogonskih goriv je hrvaška vlada sprejela pred dvema tednoma, ko je zamrznila cene na bencinskih postajah zunaj avtocest. Pred štirimi tedni pa je tudi že drugič znižala trošarine in trgovsko maržo na dizelsko in bencinsko gorivo. Prvič je trošarine in trgovsko maržo znižala v začetku marca.
Če vlada ne bi sprejela novih ukrepov za zajezitev cen pogonskih goriv, bi cena bencina in dizla v torek po napovedih strokovnjakov znašala najmanj 16 kun oz. 2,12 evra.
'Črpalke bomo zaprli. To za nas pomeni izgube'
V združenju malih trgovcev z naftnimi derivati so že konec tedna opozarjali, da bodo v torek črpalke zaprli, če vlada ne bo ukrepala. A kot kaže jih tudi nova odložitev sprostitve cen ni pomirila. Kot poroča Index.hr, naj bi po njihovih neuradnih informacijah mali distributerji svoje črpalke zaprli v sredo ali četrtek.
"Odločitev hrvaške vlade je nesprejemljiva in nevzdržna. Ta uredba namreč pomeni, da bodo mali distributerji gorivo kupovali in prodajali po enaki ceni, kar za nas pomeni dodatne izgube, saj naši stroški, predvsem stroški transporta goriva, niso obračunani," so sporočili iz združenja. Ob tem so še enkrat poudarili, da je nadaljnje poslovanje malih distributerjev v teh razmerah nevzdržno.
Ter še, da je ob tem nesprejemljivo govoriti, da so mali distributerji goriv v zadnjem letu dosegli velike prihodke, če ob tem ne omenjajo tudi njihovih stroškov, so kritični. Prihodki se od stroškov namreč niso veliko razlikovali, so jasni. "V teh razmerah je poslovanje malih distributerjev nevzdržno, zato bomo zagotovo šli v zapiranje bencinskih servisov."
Poleg vsega naštetega pa so opozorili še na dejstvo, da bodo ti vladni ukrepi povzročili tudi pomanjkanje goriva, kar da nikakor ni dobro v času turistične sezone. Vlado so zato znova pozvali, naj omogoči reguliranje cen goriva v skladu s tržnimi trendi.
Hrvaški premier Andrej Plenković je sicer v petek napovedal tudi morebitno uvedbo bonov za gorivo. "Jeseni je možna uvedba bonov za gorivo. Ta možnost je odprta, vendar ima vlada še vedno na voljo druga orodja," je dejal ter dodal, da naj bi bone prejele osebe z nižjimi prihodki. A ob tem je poudaril, da je treba to narediti "kakovostno in po določenih kriterijih".
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.