Pobuda za bojkot trgovin se je začela širiti na družbenem omrežju Facebook v skupini potrošniške platforme Halo, inspektore, za katero stoji evropski center potrošnikov za izvrstnost (ECIP). "Če hočete kaj storiti, boste storili, če boste na to gledali kot na politične volitve, pa ne boste storili ničesar," je med drugim pisalo v sporočilu, ki se je širilo prek družbenih omrežij in tekstovnih sporočil.
V skupini Halo, inspektore so na Facebooku poudarili, da potrošniki z bojkotom ne rušijo države, ampak želijo zrušiti cene.
Da je dobro, da se potrošniki organizirajo in animirajo, je za hrvaško javno televizijo HTV ta teden izpostavila tudi vodja hrvaškega združenja za zaščito potrošnikov Ana Knežević, bojkot pa so podprli tudi neodvisni hrvaški sindikati (NHS), kjer so rast cen označili za neznosno in opozorili, da ogroža življenjski standard.
Svetovalec platforme Halo, inspektore Josip Klemen je za hrvaške medije opozoril, da gre za pobudo državljanov, ki s tem lahko pokažejo, da lahko vplivajo na dogajanje na trgu. Odziv na akcijo je ocenil kot velik in izpostavil, da jo podpirajo tudi nekateri politiki.
Akcijo so podprle ne samo opozicijske stranke, temveč tudi posamezni politiki iz vladajočih strank. Med tistimi, ki so napovedali, da se bodo pridružili bojkotu, je bilo več ministrov. Med njimi je bil tudi gospodarski minister Ante Šušnjar, kar so mnogi ocenili kot nerazumljivo ali neobičajno, glede na to, da imajo vladajoči v rokah vsa orodja za zaustavitev cen.
Čeprav finančni strokovnjaki dvomijo o uspehu enodnevnega bojkota, prazne trgovine danes dopoldne govorijo o tem, da bi vseeno lahko imel učinek. Posamezni trgovci so posebej za danes napovedovali dodatna znižanja, a potrošnikov glede na videno v trgovinah to ni spodbudilo k nakupom. Da je obisk manjši kot ponavadi, so potrdile tudi prodajalke v eni od Konzumovih trgovin, medtem ko v prazni trgovini drogerije dm o tem niso hoteli govoriti.
Hrvaški trgovci so minuli teden napovedali nove podražitve, po njihovih navedbah pa se bo podražilo skoraj vse, in sicer za tri odstotke in več. Hrvaška vlada je v okviru ukrepov za blažitev rasti cen septembra lani podaljšala omejitev cen za 30 skupin živil in izdelkov za osebno higieno. Zdaj pripravlja revidiran seznam izdelkov z omejeno ceno, ki ga bodo razširili s sedanjih 30 na 50 skupin izdelkov.
Potrošniška združenja medtem napovedujejo, da bodo, če današnja akcija ne bo prinesla želenih rezultatov, bojkot razširili. Kot eno od možnosti so napovedali enodnevni ali celo eno- ali večtedenski bojkot posameznih trgovcev.
Na hrvaškem portalu net.hr so naredili primerjavo današnjih cen in cen izpred treh let. Cena mehčalca je pred tremi leti znašala 2,9 evra, letos pa v isti trgovski verigi stane 4,9 evra. Kilogram piščančjih prsi je leta 2022 stal štiri evre, danes sedem evrov. 1,75 l svežega mleka je pred tremi leti stalo 1,4 evrov, danes pa preko dva evra.
KOMENTARJI (257)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.