Volišča so ob 19. uri zaprla svoja vrata, še vedno poteka štetje glasov. Državna volilna komisija objavlja delne izide volitev, trenutno je preštetih skoraj 53 odstotkov glasov, poroča Net.hr. In kaj kažejo začasni rezultati?
HDZ, stranka aktualnega premierja Andreja Plenkovića, si je zagotovila 63 mandatov, kar je več, kot so ji napovedovale vzporedne volitve. Takrat so stranki namreč pripisali 59 poslanskih mest. Sledi ji levosredinska koalicija stranke SDP, katere neuradni premierski kandidat naj bi bil aktualni hrvaški predsednik Zoran Milanović, ki so ji vzporedne volitve napovedovale 43 mandatov, delni izidi volitev pa ji jih trenutno dodeljujejo 42.
Domovinsko gibanje si je sodeč po neuradnih rezultatih v 151-članskem saboru volitve zagotovil 13 poslanskih mest, desni Most s Hrvaškimi suverenisti devet, zeleno-levi Zmoremo! 8, Istrski demokratski sabor 4, Neodvisna platforma Sever in Fokus pa vsak po 2.
Težave pri sestavi vlade?
Plenković bo imel sicer kljub relativni zmagi težave pri oblikovanju vladajoče koalicije, če razmerja moči ostanejo na trenutnih mestih. Za sestavo vlade potrebujejo namreč najmanj 76 poslancev.
HDZ bi tako potreboval vsaj sodelovanje s stranko Most in Domovinskim gibanje, ki sta sicer nazorsko bliže HDZ, a imata obe vodilni desni stranki slabe izkušnje z dosedanjim sodelovanjem. Stranka Zmoremo! je medtem že pred volitvami napovedala, da s HDZ ne bodo sodelovali v vladi.
Izjemna udeležba navolitvah
Volitev se je do 11.30 udeležilo skoraj 748.000 ljudi oziroma 24,18 odstotka volilnih upravičencev, je sporočila državna volilna komisija (DIP). To je največ po letu 2000 in skoraj 130 tisoč volivcev več kot na parlamentarnih volitvah leta 2020, ko je bila do te ure volilna udeležba 18,09-odstotna, poroča Net.hr.
Nekaj ur kasneje pa je bilo število volivcev, ki so se odločili oddati svoj glas, še veliko večje. Do 16.30 je namreč na volišča odšlo 50,60 odstotka volivcev oz. več kot 1,6 milijona ljudi.
Državna volilna komisija je sporočila, da vse kaže na to, da bodo tokrat zabeležili rekordno volilno udeležbo na Hrvaškem. Za primerjavo, volitev pred štirimi leti se je do 16.30 udeležilo 34,04 odstotka volilnih upravičencev.
Na nekaterih zagrebških voliščih so se že dopoldan vile dolge vrste. Popoldan pa so se torej vrste le še podaljšale, čakajočih v Zagrebu ni odgnala niti toča.
O večjih nepravilnostih DIP doslej ni poročala.
Glasove oddali tudi nekateri glavni akterji letošnjih volitev
Že v dopoldanskih urah so na več zagrebških voliščih svoj glas oddali tudi nekateri glavni akterji letošnjih volitev. Med njimi so bili predsednik vlade in HDZ Andrej Plenković, predsednik države in neuradni premierski kandidat največje opozicijske stranke SDP Zoran Milanović, predsednik SDP Peđa Grbin ter koordinatorka in premierska kandidatka zeleno-leve stranke Zmoremo Sandra Benčić.
Plenković je v izjavi za javnost državljane kljub volilnemu molku pozval, naj glasujejo za Hrvaško, v kateri se spoštuje ustava, s čimer je namigoval na Milanovića in njegovo nespoštovanje opozorila ustavnega sodišča, da kot predsednik ne more sodelovati na volitvah. Kljub volilnemu molku je poslal tudi več drugih političnih sporočil.
Milanović je po glasovanju komentiral Plenkovićevo kršenje volilnega molka, nato pa tudi sam podal nekaj političnih izjav. Za HDZ je ocenil, da bo na volitvah prejela veliko glasov, a da bo "svobodna Hrvaška dobila več".
Hrvaški volivci volijo 140 poslancev v desetih volilnih enotah, od katerih so tri v Zagrebu. Še tri poslance v posebni volilni enoti prispeva hrvaška diaspora, osem poslancev pa v svoji volilni enoti volijo tudi narodne manjšine.
Slovenska manjšina na Hrvaškem tudi tokrat nima kandidata iz svojih vrst, a lahko izbira med kandidati, ki se potegujejo za poslanski položaj predstavnika albanske, bošnjaške, črnogorske, makedonske in slovenske narodne manjšine.
Volitve na Hrvaškem so prvič potekale sredi tedna. Čeprav je po hrvaški zakonodaji volilni dan dela prost dan, je veliko zaposlenih kljub temu delalo, saj so bila odprta vsa trgovska središča in večina malih trgovin, proizvodnje pa niso ustavila niti nekatera podjetja. Državna volilna komisija je zato pozvala delodajalce, naj zagotovijo izmensko delo, da bodo lahko glasovali vsi volivci.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.