Po ocenah strokovnjakov, ki jih navaja RTL.hr, bi se lahko dizel na Hrvaškem naslednji teden podražil na 14,31 kune oz. 1,9 evra, kar je skoraj 20 centov več od trenutne zamrznjene cene. Bencin naj bi medtem stal 13,91 kune oz. 1,85 evra. Trenutno za liter bencina na hrvaških črpalkah odštejemo 13,5 kune oz. 1,79 evra.
Za približno kuno in 20 lip oz. 0,16 evra bi se medtem podražil tudi modri dizel, ki ga uporabljajo v kmetijstvu in ribištvu. Hrvaška vlada napovedanih podražitev ne komentira, prav tako ne izdaja informacij, kakšne bodo končne cene v torek. "V času krize je na mizi vse," je dejal hrvaški minister za finance Zdravko Marić.
Nazadnje, ko se je vlada vmešala v trg z gorivi, je cene na bencinskih črpalkah, razen na tistih, ki so ob avtocestah, znova zamrznila. Še pred tem pa je znižala trošarine in marže. Zdaj na Hrvaškem odmeva še en morebiten ukrep ob draginji – posebni vavčerji za goriva.
Marić je sicer dejal, da imajo nekateri eno vozilo, drugi spet dve, kar da odpira več socialnih kriterijev. "Bi morali ukrep ponuditi vsem ali je treba razlikovati med posamezniki," se sprašuje.
Medtem pa na odločitve čakajo številni vozniki ter seveda tudi mali naftni trgovci, ki se jim zaradi zamrznitve cen, nižjih trošarin in marž kopičijo izgube. Kot poroča hrvaški medij, naj bi te znašale povprečno 12.000 hrvaških kun oz. dobrih 1593 evrov na črpalko na dan.
Gospodarski minister je ukrepe sprejel pred desetimi dnevi, od takrat pa se ni več oglasil. "V desetih dneh bi lahko dobili vsaj kakšen odgovor, kar kaže na njihovo nezainteresiranost," je dejal Armando Miljavac iz združenja malih naftnih trgovcev. Želijo si, da bi vlada določanje cen prepustila trgu. Potem pa bi svojo pomoč usmerila v tiste, ki bi zaradi visokih cen najbolj trpeli.
Če bodo morali zaradi nevzdržnih pogojev črpalke zapreti, se bodo temu primerno tudi odzvali, obljubljajo. "Z nikomer ne želimo imeti konflikta, vendar pa je situacija nepravična," pravi Miljavac.
Vzporedno z draginjo na področju goriv se višajo tudi cene hrane. Čeprav je država kot odgovor na to znižala DDV, pa državljani tega ne občutijo. Trgovci namreč niso znižali svojih cen.
Ob tem pomoč potrebuje tudi kmetijstvo, saj je cena modrega dizla močno poskočila. Prav tako tudi cena večine surovin. Za razliko od cen goriva minister na tem področju pravi, da država odkupne cene pšenice ne namerava določati. Tako tudi ni znano, za koliko se bo jeseni podražil na primer kruh.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.